Azure Region Peer
  1. Anasayfa
  2. Azure

Azure Region Peer

Microsoft Azure, dünya çapında 60’tan fazla bölgede genel kullanıma sunulmuştur. Her Azure Region, bölgedeki birden çok veri merkezinde barındırılan çok çeşitli hizmetlere ev sahipliği yapar. Hizmetlerinizi barındırmak için belirli bir Azure Region seçmeniz gerektiğinden, Microsoft Azure’da ayrı bölgeler çok belirgindir. Bununla birlikte, çok belirgin olmayan bir şey Azure Region Peer kavramıdır. Belirli Azure bölgeleri, olağanüstü durum kurtarma amacıyla birlikte eşleştirilir. Bu makalede, Azure Bölge Çiftlerinin ne olduğu ve bunların Microsoft Azure bulut platformunun bir parçası olmasının getirdiği avantajlar ele alınmaktadır.

Azure Region Peer, Primary (birincil) veri merkezi coğrafi olarak yedeklemek, iş sürekliliği ve felaketten kurtarma merkezini devreye almak için önerilen aynı coğrafya içerisindeki olan veri merkezine verilen isimdir. Region Peer veri merkezleri BCDR (Business Continity Disaster Recovery) amaçlı olarak cloud ortamında kullanılan uygulama ve verilerin kritiklik ve uyumluluk durumlarına bağlı olarak Aktif/Aktif hem de Aktif/Pasif çalışabilen hizmet kesintisinin minimum düzeyde olduğu iş sürekliliği ve felaket kurtarma senaryolarına göre tasarlanan yapılardır.

Azure Region Peer, aynı coğrafyadaki iki bölgeden oluşur. Azure, platform güncellemelerini (planlı bakım) Region Peer’lar arasında seri hale getirerek her bir peer aynı anda yalnızca bir bölgenin güncellenmesini sağlar. Bir kesinti birden fazla bölgeyi etkiliyorsa, felaketten kurtarma için her bir peer en az bir bölgeye öncelik verilecektir. Azure Region Peer, olağanüstü durum kurtarma amacıyla aynı coğrafi bölge içindeki 2 Azure Region arasındaki bir ilişkidir. Region’ların herhangi biri bir felaket veya arıza yaşarsa, o bölgedeki hizmetler otomatik olarak Region Peer’daki o bölgedeki Secondary Region’a yük devreder.

Hemen hemen tüm Azure Region, en az 1 diğer Azure Region ile aynı coğrafi bölgede bulunur. Azure Region Peer, Azure Region ile düşünülmesi gereken görsel bir kavramdan daha fazlasıdır. Azure Region Peer, doğrudan birbirine bağlanır ve aynı dağıtılmış veya yedekli sistemde birlikte kullanıldığında birden çok avantaj sunar.

Azure Regin Peer Nelerdir?

Azure Region Peer avantajlarına başlamadan önce, hangi Azure Region eşleştirildiğini ele alalım. Microsoft Azure Region Peer ‘lerin birkaçının listesi;

GeographyRegional Pair ARegional Pair B
Asia-PacificEast Asia (Hong Kong)Southeast Asia (Singapore)
AustraliaAustralia EastAustralia Southeast
AustraliaAustralia CentralAustralia Central 2*
BrazilBrazil SouthSouth Central US
BrazilBrazil Southeast*Brazil South
CanadaCanada CentralCanada East
ChinaChina NorthChina East
ChinaChina North 2China East 2
EuropeNorth Europe (Ireland)West Europe (Netherlands)
FranceFrance CentralFrance South*
GermanyGermany West CentralGermany North*
IndiaCentral IndiaSouth India
IndiaWest IndiaSouth India
JapanJapan EastJapan West
KoreaKorea CentralKorea South
North AmericaEast USWest US
North AmericaEast US 2Central US
North AmericaNorth Central USSouth Central US
North AmericaWest US 2West Central US
North AmericaWest US 3East US
NorwayNorway EastNorway West*
South AfricaSouth Africa NorthSouth Africa West*
SwitzerlandSwitzerland NorthSwitzerland West*
UKUK WestUK South
United Arab EmiratesUAE NorthUAE Central*
US Department of DefenseUS DoD East*US DoD Central*
US GovernmentUS Gov Arizona*US Gov Texas*
US GovernmentUS Gov Iowa*US Gov Virginia*
US GovernmentUS Gov Virginia*US Gov Texas*

Bir coğrafyada depolanan verilerin konumu çok önemli olabilir. Bir işletmenin tüm verilerinin belirli bir ülkenin sınırları içinde bulunmasını gerektirebilmesi için jeopolitik, vergi, yasa uygulama yetkisi, uyumluluk veya başka nedenler vardır. Azure Regioal Peer ile; her iki bölgenin de aynı coğrafi bölgede bulunmasının ana nedeni budur; çoğu zaman aynı ülke içinde. Fiziksel olarak datacenter’ların izolasyonu için Region Peer veri merkezleri arasında en az 300 mil mesafe olması tercih edilir. Bu tercih ile doğal afet, enerji kesintisi ve global internet hatlarındaki arızalanmalarda her iki region’da etkilenmemesi sağlanabilir.

Büyük bir Azure servislerinde kesinti olması durumunda, her Azure Region Peer, kurtarma için diğerine göre öncelik verilen tek bir region’a sahiptir. Bir peer içinde birden çok Azure region’da dağıtılan sistemlerin, yüksek öncelikli olarak kurtarılacak bir Azure Region sahip olması garanti edilir. Microsoft Azure içinde, coğrafi olarak yedekli otomatik depolama sağlayan bazı hizmetler vardır. Bu hizmetler bunu region peer ile otomatik olarak kullanarak yapacaktır. Örneğin, bir Azure Storage hesabı sağladığınızda ve bunu coğrafi çoğaltma için yapılandırdığınızda, herhangi bir ek yapılandırma olmadan bu bölgelere ikincil eşleştirilmiş bölgeye çoğaltma ile Storage Account sağlandığı bölgeyi otomatik olarak kullanır.