Exchange Server 2016 Kurulumu

Bu makalemizde Windows Server 2016 işletim sistemi üzerine Exchange Server 2016 kurulumunu adım adım inceliyor olacağız. Web sitemizde yayınlanan makalelerinde Exchange Server kurulum öncesi kontrol edilmesi gerekenler ve Active Directory Schema güncelleme işlemine değinmiştim. Şimdi ise bu iki makalede anlatılan gereksinimler ve hazırlıklarda sonra Exchange Server 2016 kurulum işlemine geçebiliriz. Exchange Server kurulum işlemine başlamadan önce aşağıdaki işlemlerin daha önceden yapılmış olması gerekmektedir.

Exchange Server kurulumunun yapılacağı sunucunun bölge ve dil ayarları English ve United State seçilmesi gerekmektedir.

Sunucu işletim sisteminin bütün güncelleştirmelerini yükleyiniz.

Kurulumun yapılacağı sunucunun işletim sistemi ismini yapılandırınız ve domaine dahil ediniz.

İşletim sistemi saat ve tarih ayarları kontrol ediniz.

Güvenlik duvarınızı yapılandırınız.

İşletim sisteminiz için statik IP adresi tanımlayınız.

Exchange Server için gerekli olan sunucu rol ve özelliklerini hazır olması gerekmektedir. Bu işlem için PowerShell uygulamasında aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Install-WindowsFeature NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation, RSAT-ADDS

Not : Exchange Server 2016 kurulumunun “Server Role Selection” adımında “Automatically install Windows Server roles and features that are required to install Exchange Server” kutucuğunun seçilmesi seçilip, kurulum işlemine devam edilmesi durumunda bu roller kurulum sihirbazı tarafından yüklenecektir.  

Exchange Server 2016 kurulum öncesinde Unified Communications Managed API 5.0 Runtime uygulamasının kurulması gerekmektedir. Bu uygulamayı indirmek için; https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=47344 linki kullanabilirsiniz.

Unified Communication Managed API uygulamasının kurulum sihirbazını başlatmak için “Next” butonuna basınız. UCMA uygulaması ile birlikte anlık mesajlaşma, telefon ve görüntülü görüşmeler ve ses/görüntülü konferans erişimlerini oluşturan, kontrol eden uygulamalar kurulacaktır.

Kurulum sihirbazın bu adımında lisans sözleşmesini seçmek için “I Have read and accept the license terms” kutucuğunu ve kurulum işlemini başlatmak için “Install” butonuna basınız.

Kurulu işlemi tamamlandıktan sonra “Finish” butonuna basınız.

Not: Kurulum öncesinde gerekli olan role, özellik ve uygulamaların kurulumu tamamlandıktan sonra oluşabilecek güvenlik açıklarını gidermek için yeniden Windows güncelleştirmelerini kontrol ediniz ve yayınlanan güncellemeleri yükleyiniz.

Exchange Server 2016 kurulum medyası içeriğindeki “setup.exe” uygulamasını Run as administrator seçeneği ile çalıştırınız.

“Check for Updates” adımında; Exchange Server için yayınlanan güncelleştirmeler kontrol edilir. Bu aşamada internet üzerinden güncelleme sorgulanır. Herhangi bir güncelleştirme çıkmaması durumunda “No update found, click next to” seçeneği çıkacaktır.

“Coping Files” adımında Exchange Server kurulumu için gerekli olan dosyalar hazırlanmaktadır.  

Introduction” adımında; Exchange Server hakkında genel bilgiler, kurulum senaryoları hakkında genel bilgiler ve daha detaylı bilgiye erişmek için yardımcı linkler sunulmaktadır.

License Agreement” adımında lisans sözleşmesini kabul etmek için “I accept the terms in the license agreements” seçilir ve Next ile kurulum sihirbazının bir sonraki adımına geçilir.

Recommended Settings adımında; “Use recommended settings” seçeneğinin seçilmesi ile; Exchange server uygulamasında bir sorun yaşanması durumunda otomatik olarak online bilgi bankaların kontrol edilmesi ve bu hata ile eşleşen bir çözüm olması durumunda ilgili tavsiye edilen ayarları size sunacaktır. Ayrıca bu seçenek ile; Exchange Server kullanım istatistiklerini Microsoft’a gönderecektir.

Server Role Selection adımında; kurulacak olan roller seçilir. Daha önceki makalelerimde dile getirdiğim gibi Exchange Server mimarisinde rol sayısında azalmaya gidilmiştir. Bu adımda Mailbox role seçeneğini seçiyor olacağız. Bu seçim ile birlikte “Management Tools” da seçilecektir. Bu ekranın alt kısmında alan “Automatically install Windows Server roles and features that are required to install Exchange Server” seçeneğinin seçilmesi durumumda; Exchange rolleri için gerekli olan özellikleri ve rolleri yüklemediğinizde eksik olan uygulamaların kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Installation Space and Location adımında; Exchange server kurulumun yapılacağı birim seçilir. Tavsiye edilien işletim sistemi ile Exchange server’i aynı disk üzerine kurmayınız. Manage Availaibility adı verilen mimari ile arka planda performans dataları toplanması ve çok sayıda log üretmektedir. Bu da işletim sistemi diskinizde yavaşlık ve alan dolmasına neden olmaktadır.

Malware Protection adımında; varsayılan ayarlarda malware protection açık olarak gelmektedir. Exchange Server üzerinde virüs kontrollerinin yapılması istenmesi durumunda “ No” seçeneğini seçebilirsiniz.

Readiness Checks adımında kurulum öncesinde gereksinimlerin kontrol edilir. Bu adımda kurulum için gerekli olan bileşenlerin eksik yada problemli olması durumunda düzeltilmesi için uyarı ve bilgi verecektir. Bu adımda herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda “Install” butonuna tıklayıp kurulum adımına geçebilirsiniz.

Setup Progress adımında Exchange server için gerekli olan dil dosyaları, servisler, yönetim araçları, Exchange server rolleri ve servislerinin kurulumu yapılmaktadır.

Setup Completed adımında Exchange Server kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra “Launch Exchange Administratition Center after finishing Exchange setup” checkbox işaretlenip EAC konsolunu “Finish” butonuna tıklayarak açabilirsiniz.

Exchange Server 2016 kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “C:\ExchangeSetupLogs” dizininde log dosyası içeriklerini kontrol ediniz. Özelliklede “ExchangeSetup.log” dosyalarındaki hataları kontrol ediniz.

Exchange Server kurulumu tamamlandıktan sonra Microsoft Exchange … ile başlayan başlatılma durumu otomatik olan servisleri çalıştır durumda olup-olmadığı kontrol edilmelidir.

Not : Exchange Server 2016 kurulum sonrasında varsayılan olarak ; MAPI4 ve POP3 iletişim protokolleri kapalı olarak gelmektedir. Exchange Server servislerinde; IMAP4, IMAP4 Backend, POP3 ve POP3 Backend servisleri manuel durumadır. Bu servisler ihtiyaç halinde başlatılabilir. Ek olarak aynı durum Exchange Server Extension for Windows Server Backup içinde geçerlidir.

Exchange Server bileşenlerini kontrol ediniz. Bu işlem için Exchange Management Shell uygulaması üzerinden Get-ServerComponentState -Identity EXC01 komutunu çalıştırınız.

Exchange Server sağlık durumunu pratik olarak kontrol etmek için Exchange Management Shell uygulaması üzerinden Get-HealthReport EXC01 komutunu çalıştırınız.

İşletim sistemi Event loglarını kontrol ediniz.

Exchange Server kurulumu tamamlandıktan sonra sistem üzerindeki açıkların kontrol edilmesi için “Microsoft Baseline Security Analyzer” uygulaması kullanabilirsiniz. Bu aracı indirmek için; https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=7558  linkini kullanabilirsiniz.

Microsoft Baseline Security Analyzer ile yapılan güvenlik taraması sonrasında çıkan rapordaki açıklar giderilmelidir.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter