1. Anasayfa
  2. VMware ESXi

“Insufficient resources to satisfy configured failover level for vSphere HA” hatasının giderilmesi


Yeni oluşturuduğunuz veya hatalı bir konfig yapıp RAM ve CPU kapasitelerinde yapmış olduğunuz değişiklikler sonrasinda, sanal makinenizi kapalı durumdan açmak için çalıştığınızda aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.

u sorunu giderebilmek için üç farklı çözüm yolu bulunmaktadır.

  1. HA özelliğinin kapatılması. Bu işlem için VMware vCenter Cluster konfigürasyonundaki; HA özelliği devre dışı bırakılır. Bu yöntem tavsiye edilir bir çözüm yolu değildir. Test ve Lab ortamlarında deneyebilirsiniz, fakat Production ortamlarında bu değişikliğin yapılması tavsiye edilmez.

2. Admission Control özelliğinin devre dışı bırakılması yada Policy üzerinde kapasite yapılandırlması yapmanız gekecektir. Bu işlemler için VMware vCenter Cluster konfigurasyonunda aşağıdaki değişikliği yapmanız gerekecektir.

Admission Control özelliği varsayılan ayarlarda açık ve cluster üyesi hostlardan 1 tanesinin hizmet veremez duruma düşmesi durumunda; Cluster tarafındaki konfig sayesinde hizmet kesintisi olmayacak şekilde çalışmaya devam edecektir.

Bu ekranda isteğe bağlı olarak “Disable : Allow VM Power on operations that violate availability constraints” seçeneği ile Admission Control devre dışı bırakabilirsiniz.

Admission Control ekranda yer alan Admission Control Policy bölümünde “Percentage of cluster resources reserved as failover spare capacity” seçeneği ile bu kısımda tanımlanacak olan değerler için ön çalışma yapmanız gerekecektir.

Yapılacak olan ön slot çalışma için http://pubs.vmware.com/vsphere-4-esx-vcenter/index.jsp?topic=/com.vmware.vsphere.availability.doc_41/c_createha_param_admctrl_hostfail.html linkini kullanabilirsiniz.

  1. Yöntem ise sanal makine Resources ayarlarındaki Cpu ve Memory seçeneklerindeki limit ayarını “Unlimited” olarak değiştirmektir.

Yapmış olduğunuz bu işlemlerin herhangibirini yapmanız durumunda bu hata tekrarlanmayacaktır.