Centos 7 Kurulumu

Centos kurulumuna başlamadan önce yapılması gereken ilk işlem sistem gereksinimlerin karşılanıp-karşılanmadığından emin olmak gerekir.

Centos işletim sistemi için kurulumu için;

  • 2.4 Ghz veya daha hızlı CPU.
  • En az 1 GB RAM bellek
  • Ağ Kartı
  • En az 20 GB boş disk alanı

Not: Centos işletim sistemi ürün özellikleri, donanım gereksinimi ve limitleri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://wiki.centos.org/About/Product?highlight=%28system%29%7C%28requirements%29

Centos Kurulum Medyasını Temin Etmek

Centos resmi web sitesinden sisteminiz için uygun olan sürümü indirebilirsiniz. Bu işlem için, https://wiki.centos.org/Download adresini kullanabilirsiniz.

a

Kuruluma Başlamak

Kurulum medyasının temini tamamlandıktan imaj dosyasını DVD yada .iso olarak sanal makinenizde CD/DVD’den açılacak şekilde bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

02-BIOS

Bilgisayarınız CD/DVD sürücüsünden önyükleme yaptıktran sonra işletim sisteminizi kurmak için Install Centos 7 seçeneği seçilir ve Enter tuşuna basılır ve kurulum için gerekli olan paketlerin yüklenmesi beklenir.

03-Install_Centos

03-A-Install-Centos

03-B-Install-Centos

03-C-Installation-Centos

Welcome to Centos 7 ekranında işletim sisteminizin kurulum dili seçilir ve Continue ile kurulum sihirbazı başlatılır.  Biz bu kurulum adımında dil ayarı olarak English – United States seçenğini seçiyor olacağız.

04-Welcome-to-Centos-7

 

Kurulum dili seçildikten sonra kurulum sırasında yapılacak olan diğer bütün işlemlerin kategori olarak gösterildiği Installation Summary ekranı açılacaktır. Bu ekranda işletim sistemi saat ve tarih ayarı klavye dili, kurulum kaynağı, yazılım paketlerinin seçimi, kurulum hedefi, ağ ayarları yapılabilmektedir.

05-Installation_Summary

Localization adımında yer alan;

Data & Time menüsü ile sunucunuzn bulunduğu ülkenin dünya haritasında seçimi, saat ayarı, saat formatı, Ağ saati ve tarih ayarları yapılır. Biz bu kurulumda Region olarak Europa, City olarak: İstanbul’u seçiyor olacağız. Saat ve tarih ile ilgili işleminizi tamamladıktan sonra Done butonu ile bu ekran yapılan ayarlar tamamlanır.

06-Data-Time

İsteğe bağlı olarak bu adımda NTP sunucuları ile işletim sisteminizin saat ve tarih ayarını otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için Data and Time ekranın sol üst kısımdaki ayar butonu kullanılır. Açılan pencereye NTP sunucu bilgileri girilir.

06-A-Data-Time-NTP

Keyboard Layout bölümünde; klavye dili seçimi yapılır. Bu ekranda birden fazla klavye dili seçilir ve klavyeler için öncelik sırasıda tanımlayabilirsiniz.

07-A-Keyboard_Layout

Bu ekranda yeni bir klavye dilini seçmek için “ + “ butonu seçilir ve eklemek istediğiniz klavye seçilerek “Add” butonuna basılır.

07-B-Keyboard-Turkish

Klavye ekleme işlemi tamamlandıkran sonra ok tuşları ile klavye öncelik sırasını değiştirebilir. “ “ tuşu ile seçilen klavye dilini sistemden çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

07-C-Kayboard_Layout

Ayrıca ekranın sağ kısmında yer alan test bölümünden klavyenizi test edebilirsiniz. Klavye ile ilgili konfigrasyon işlemini tamamlamak için Done butonuna basılır.

07-D-Keyboard-Test

Language Settings adımında kurulacak olan işletim sistemi dili tekrardan sorulur. Bu adımda English – United States seçeneği seçilir ve Done butonu ile dil konfigrasyonu tamamlanır.

08-Language_Supports

Software Selection bölümünde;

Installation Source adımında Centos 7 işletim sisteminin kurulumunun yapılacağı medyanın seçimi (Network, USB yada Optik Sürücü) ve doğrulamasını isteğe bağlı olarak bu adımdan yapabilirsiniz.

Kurulum medyanızın sağlamlığından emin olmanız durumunda bu adımda hiçbir işlem yapmadan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Kurulum medyasının doğrulaması için “Verify” butonunu kullanabilirsiniz.

09-Installation_Source

09-A-Installation_Source-Verify

Software Selection adımında sunucunuz üzerine kurulacak olan görev ve uygulamalar seçilir. Örneğin Sanallaştırma, Web, Database, Dosya ve yazıcı, GNOME masaüstü aracı gibi uygulamalar kurulum sırasında otomatik olarak kurulmaktadır. Bu adıma ben GNOME Desktop uygulamasını yüklenmesi için radyo butonu ile seçtikten sonra Done ile kurulum sırasında yüklenecek olan uygulamaların seçimi tamamlanır.

10-Software-Source

System bölümünde;

11-System

Installation Destination adımında, işletim sistemi kurulumunun yapılacağı disk seçilir ve sonrasında disk bölümleme ve şifreleme seçenekleri için Other Storage Options kısmında seçeneklerinden uygun olanı seçilir.

12-Device Selection

Other Storage Option bölümde;

  • Automatically configure partition = Disk bölümleme ve yapılandırma işlemi kurulum sihirbazı tarafından otomatik olarak yapılır.
  • I will configure partitioning = disk bölümele ve yapılandırma işlemi kullanıcı tarafından elle yapılır.
  • I would like to make additional space available = ek alan yapılandırılmasında bu seçenek seçilir.

Reclaim_Disk

KDUMP adımında işletim sistemi çekirdek dump dosyalarının saklanması ve saklanacak olan dosya boyutu belirlenir. Bu bölümde “Enable kdump” kutucuğu seçilerek kdump aktif edilir ve sizden kdump için ayrılacak bellek boyutunu belirleyebilirsiniz. Bu adımda “Automatic” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

13-KDump

Network and Hostname adımında; ağ ayarları ve bilgisayar adı tanımlanır. Centos 7 ile birlikte gelen değişikliklerden biriside artık ağ kartlarının eth0, eth1 formatından farklı bir isim standardına yönelmiş olduğunu görebilirsiniz. Kurulumun bu adımında işletim sistemi ağ kartını eno16777736 şeklinde tanımlamıştır. Ağ kartının yanındaki On/Off butonunda “On” seçilerek ağ kartı aktifleştirilir. Bu aşamadan sonra ağ kartımız DHCP’den otomatik olarak IP alacak duruma geçecektir.

14-Network-1

General sekmesinde; ağ kartınızın ismini değiştirebilirsiniz. Ek olarak farklı bir firewall zone yapılandırmasına dahil edebilirsiniz.

  • Automatically connect to this network when it is available: Ağınız kullanılabilir olduğunda otomatik olarak bağlanılmasını sağlar.
  • All users may connect to this network: İşletim sistemindeki kayıtlı bütün kullanıcılar bu ağa bağlanabilir.
  • Automatically connect to VPN when using this connection: Seçili olan bağlantıyı kullanırken VPN’e otomatik olarak bağlanabilsin.

14-Network-2

Ethernet sekmesinde ağ kartınızın MAC adresini değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu adımda MTU değerini de değiştirebilirsiniz.

14-Network-3

802.1x Security adımında ağınızda 802.1x güvenlik yapılandırmanız var ise, bu adımda kimlik doğrulama türü ve hesap bilgilerinizi girebilirsiniz. Bu “Use 802.1x security fort his connection” kutucuğu ile 802.1x desteği açılır ve ağ bağlatısı için gerekli olan kimlik doğrulama metodu ve hesap bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

14-Network-4

DCB adımında seçili olan ağ kartının FCoE, iSCSI, FIO, Flow Control gibi ağ kartına özel protokoller ile ek işlevler sağlayabilirsiniz. Bu adımda değişiklik yapılmadan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

BCD

IPv4 Settings adımında ağ kartınıza IPv4 ayarlarının tanımlamasını yapabilirsiniz. Bu ekrandaki Method bölümünde; DHCP yada Manual seçeneklerinden uygun olanını seçebilirsiniz.

14-Network-5

IPv6 Settings adımında ağ kartınıza IPv6 ayarlarının tanımlamasını yapabilirsiniz. Bu ekrandaki Method bölümünde; DHCP yada Manual seçeneklerinden uygun olanını seçebilirsiniz. Biz bu kurulumda IPv6 protokolünü kullanmayacağımız için değişiklik yapmayacağız.

14-Network-7

Bilgisayarınızda birden fazla ağ kartı var ise bu kartlar üzerinde Team ve Bridge gibi ağ kartlarını birleştirerek tek bir ağ kartı olacak şekilde yüksek kullanılabilirlik ve LCAP gibi protokoller desteği ile ağ kartınızın hızlarını birleştirebilirsiniz.

Bond : Birden fazla network kartının tek network kartı gibi tanımlanması ve bu ağ kartlarından birinin bağlantısının kopması durumunda diğer bağlantılardan kesintisizlik sağlanması

Bridge : iki veya daha fazla ağ kartı arasında veri iletişimini sağlar.

Team : Bond seçeneği gibi kesintisiz iletişim sağlamakla kalmaz LCAP ile birlikte kullanılması durumunda hız artışı da sağlayabilirsiniz.

VLAN: Ağ kartınızda veri iletişimi için VLAN ID bilgisi gerekmesi durumunda kullanılır.

14-Network-8

System bölümünde gerekli olan ayarlar tanımlandıktan sonra Begin Installation ile kurulum işlemi başlatılır.

15-Begin_Installation

Configuration penceresindeki;

Root Password adımında, root kullanıcısı için parola atanması yapılır.  Parola tanımlama işlemi tamamlandıktan sonra ekranın sol üst kısımdaki Done butonuna basılır.

16-Configuration

17-Root_Password1

User Creation adımında yeni bir kullanıcı hesabı oluşturulur.

User_credentails

Advenced User Configuration seçeneğinde; oluşturulacak olan kullanıcı hesabının Home Directory adresi, kullanıcı ve grup ID’si ve kullanıcının dahil olacağı grup bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Bu ekranda değişiklik yapmadan varsayılan ayarlarda kullanıcı oluşturmak için Cancel butonunu seçebilirsiniz.

19-Advenced-User-Configuration

Kurulum işlemi tamamlandıkran sonra Reboot butonu ile işletim sisteminin yeniden başlatılır.

20-Rebout

20-Rebout-1

İşletim sistemi yeniden başladığında License Information menüsü açılacaktır. Lisans sözleşmesi kabul etmek için önce bu kısıma giriş yapılır.

21-Licensing

Lisans anlaşmasını kabul etmek için “I accept the license agreement” kutucu seçilir ve Done butonuna basılır.

21-Licensing-1

Lisans anlaşması işleminin tamamlamak için ekranın sağ alt kısmındaki Finish Configuration butonuna basılır.

21-Licensing-2

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kurulum işlemi sırasında oluşturduğumuz kullanıcı hesabı ile oturum açılır.

22-Logon

Kullanıcı hesabı ile oturum açma işlemi tamamlandıktan sonra Welcome ekranında işletim sistemi dilini doğrulamak için ekranın sağ alt kısmındaki Next butonuna basılır.

22-Logon-1

Veli Kadir KOZAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter