GNS3 ve VMware Workstation 12.5 Entegrasyonu (Bölüm-1)

Merhabalar;

Bu makalemde VMware Workstation Pro 12.5 ile GNS3 network similasyon uygulamasının entegre çalıştırılmasına yapıyor olacağım. Özelliklede CCNA ve CCNP gibi Cisco’nun sertifikastyon sınavlarına çalışanların real ortama benzeyen özel lab alanının oluşturulması açısından güzel bir fikir olabilir.

Biz bu bölümde yukarıdaki ağ topolojisini ; GNS3 ve VMware Workstation ile entegre ederek yapıyor olacağız. Bizim bu lab ortamımızda iki adet Cisco Router (RTR-Ankara ve RTR-Istanbul) ve iki sanal ağa ihtiyacımız olacaktır. (kadirkozan.com.tr ve Win10)

01-schema

GNS3 Download Adresi : https://www.gns3.com/software/download

VMware Workstation Pro 12.5 Download Adresi : https://download3.vmware.com/software/wkst/file/VMware-workstation-full-12.5.0-4352439.exe 

GNS3 ve VMware Workstation entegrasyonun ilk adımı; VMware Workstation’da sanal ağların oluşturulmasıdır. Bu işlem için “Virtual Network Editor” uygulamasını kullanıyor olacağız.

01-virtual_network_editor

Açılan Virtual Network Editor penceresinin alt kısmındaki “Change Settings” butonuna basılır. Yapılan bu işlemden sonra Virtual Network Editor ekranında değişiklik yapılabilecek duruma geçecektir.

02-change_settings

Sanal ağ eklemek için “Add Network” butonu seçilir Açılan “Add a Virtual Network” penceresinden VMnet2 seçebilir ve OK butona basılır.

04-add_network

Oluşturulan yeni sanal ağ için VMware Virtual Network Editor tarafından Subnet IP ve Subnet Mask adresleri tanımlanacaktır. Örneğin; Subnet IP: 192.168.86.0 ve Subnet Mask: 255.255.255.0. Ama biz lab çalışmamıza bağlı kalarak; bunun yerine 200.200.200.0/24 network için gerekli olan Subnet IP ve Subnet Mask değerlerini kullanıyor olacağız.

05-new-virtual-network

05-new-virtual-network-ip-subnet-mask

Oluşturuduğumuz bu yeni sanal ağ için isteğe bağlı olarak Host ve VM’lerin bu ağa için tanımlayacağınız VMware DHCP uygulamasından IP adresi bilgilerinin atanması için ekranın sağ alt tarafındaki “DHCP Settings” butonu ile gerekli olan konfigürasyonu yapabilirsiniz.

05-new-virtual-network-dhcp-settings

Lab topolojisine uygun olarak ikinci sanal ağ oluşturulur. Oluşturulacak olan sanal ağ için VMnet3 ağ kartınını seçebilirsiniz.

06-new-virtual-network-2

Oluşturduğumuz ikinci sanal ağ için Subnet IP ve Subnet Mask adresleri tanımlanır. Bizim lab senaryomuza uygun olarak Subnet IP: 100.100.100.0 ve Subnet Mask: 255.255.255.0 adresleri tanımlanır.07-new-virtual-network-2

Oluşturuduğumuz bu yeni sanal ağ için isteğe bağlı olarak Host ve VM’lerin bu ağa için tanımlayacağınız VMware DHCP uygulamasından IP adresi bilgilerinin atanması için ekranın sağ alt tarafındaki “DHCP Settings” butonu ile gerekli olan konfigürasyonu yapabilirsiniz.

08-new-virtual-network-2

Yapılan bu işlemlerden sonra VMware Virtual Network Editor’de iki adet sanal ağ’ın oluşturulması tamamlanmıştır.

09-virtual-networks

VMware Workstation’da yapmış olduğumuz bu işlem sonrasında Windows 7 ve sonrasi Client işletim sistemlerinde Network and Sharing Center’da VMware Network Adapter VMnet2 ve VMware Network Adapter VMnet3 ağ kartlarını bulabilirsiniz.

10-virtual-switch-nic

VMware tarafından oluşturulan bu sanal ağ kartları için statik IP adresleri tanımlanacaktır. VMware Network Adapter VMnet2 için; IP adresi : 200.200.200.1 ve Subnet Mask 255.255.255.0 olarak tanımlandığını görebilirsiniz.

11-vmnet-2-statik-ip

VMware Network Adapter VMnet3 için IP adresi : 100.100.100.1 ve Subnet Mask 255.255.255.0 olarak tanımlanmıştır.

12-vmnet-2-statik-ip

Biz bu lab çalışmamızda RTR-Ankara isimli Cisco Router için 200.200.200.1 IP adresinin kullanacağımız için VMware Network Adapter VMnet2 ağ kartının IP ve Default Gateway IP adreslerinin değişimi gerekecektir. Biz bu ağ kartı için IP adresi olarak 200.200.200.200 ve Dafault Gateway IP adresi olarak da 200.200.200.1 adreslerini tanımlıyor olacağız.

13-change-ip-add-vmnet2

IP adres değişikliğinden sonra ağ kartının ismini değiştirmenizi tavsiye ederim. Ağ kartı isim değişikliği GNS3’de VMware sanal makine‘lerine ağ tanımlarında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

14-nic-rename

15-nic-rename-2

RTR-Istanbul isimli Cisco Router için 100.100.100.1 IP adresinin kullanacağımız için VMware Network Adapter VMnet3 ağ kartının IP ve Default Gateway IP adreslerinin değişimi gerekecektir. Biz bu ağ kartı için IP adresi olarak 100.100.100.100 ve Dafault Gateway IP adresi olarak da 100.100.100.1 adreslerini tanımlıyor olacağız.

17-change-ip-add-vmnet3

IP adres değişikliğinden sonra ağ kartının ismini değiştirmenizi tavsiye ederim. Ağ kartı isim değişikliği GNS3’de VMware sanal makine‘lerine ağ tanımlarında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

18-nic-rename

19-nic-rename-2

Entegrasyon işleminin ikinci aşamasında GNS3 uygulaması üzerinde topoloji oluşturulma işlemi ile devam ediyor olacağız. GNS3 uygulamasını çalıştırınız. Topolojimize uygun olarak 2 adet Router ve 2 adet host ekleyiniz. Router ve hostlarınız için yukarıdaki topolojiye uygun olarak yapılandırınız. Router ekleme işleminde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz. GNS3 uygulaması kurulum sonrasında sizden Router rom dosyası ve konfigürasyonu isteyecektir.

20-gns3-router-no_have_configuration1

Router ekleme işlemi için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir. Bu işlem için; GNS3 uygulamasından EditPreferences seçilir. Açılan Preferences penceresinden Dynamips bölümü alt kısmındaki IOS routers seçilir. Bu işlemden sonra açılan IOS Router Templates penceresinin alt kısmındaki New butonu seçilir. Açılan New IOS router template penceresinde Browse butonu ile Cisco Router için IOS image dosyası yüklenir.

20-cisco_ios_browse

Eklenecek olan IOS image dosyasının GNS3 deki varsayılan dizine kopyalanması için Yes butonu seçilebilir.

21-cisco_ios_copy_default_directory

GNS3 için kullanacağımız IOS image dosyasını seçtikten sonra bir sonraki adıma geçmek için Next butonu seçilir.

22-select-cisco-image

Name and platform adımında GNS3 için eklenecek ios dosyası için isim, router platformu ve kasa bilgileri tanımlanır.

23-name_and_platform

Memory adımında IOS için tanımlanacak RAM bellek miktarı verilir. Varsayılan ayarlarda Cisco 3755 ios image doyası için bu değer 128 MB dir. İsteğe bağlı olarak bellek miktarını değiştirebilirsiniz. Yapınız için uygun olarak tanımlamacak bellek miktari için “Check for minimum and maximum RAM requirement” linkini seçebilirsiniz.

24-memory

Network Adapters adımında eklenecek olan router ios için network modül/modüllerin eklenmesi yapılır.

25-slot-module

WIC modules adımında router üzerinde WIC yuvaları için uygun module tanımlanır.

26-wic_module

Idle-PC adımında eklenecek olan IOS dosyasını çalıştırabilmek için bilgisayarınızın yeteri kadar RAM miktarı ve CPU hızı kontrol edilmektedir. Bu pencerede yer alan Idle-PC finder butonu ile test işlemi başlatılır.

27-idle_pc

28-idle-pc-process

İşlem tamamlandıktan sonra özel bir numara tanımalanır.

29-idle_pc-ios-code

Router imaj ekleme işlemi tamamlandıktan sonra Finish butonuna basılır.

29-idle_pc-ios-code

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter