Cloud Computing (Bulut Bilişim) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Cloud Computing

Cloud Computing (Bulut Bilişim) Nedir?

Bulut bilişim, 20 yılı aşkın bir süredir bilgi teknolojisinin (BT) bir parçası olmuştur. Bu süre zarfında, bir bulut hizmetleri ve bulut modelleri koleksiyonuna dönüşmüştür. Buluta geçiş sürecine başlamadan önce, bulutla ilgili temel kavramları ve hizmetleri anlamanız oldukça önemlidir. Bulut bilişim fikrinin temelleri 1950’li yıllarda atılmıştır. Bu dönemde bu kavram teknoloji aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımı sağlamak amacıyla oluşturulan ve bir araya getirilen hizmetler bütünüdür.

Buluta geçmenin birçok nedeni vardır, ancak birincil faydalarından biri kendi şirketinizden IT yükünün bir kısmını ortadan kaldırmaktır. Bulut bilişim, bir bulut sağlayıcısının altyapısından ve yatırımlarından yararlanmanıza olanak tanır ve uygulamalarınıza ve verilerinize tutarlı erişim sağlamayı kolaylaştırır. Ayrıca verileri yedeklemek ve uygulamalarınızın afetler ve diğer kullanılabilirlik sorunlarına dayanabilmesini sağlamak için anahtar teslim çözümlerin avantajından da yararlanacaksınız. Verilerinizi ve uygulamalarınızı bulutta barındırmak, genellikle altyapıya ve şirket içi IT kaynaklarına yatırım yapmaktan daha uygun maliyetlidir. Buluttan yararlanmaya karar verdiğinizde, size sunulan farklı bulut tekliflerini anlamanız gerekir. Bazı bulut hizmetleri neredeyse uygulamalı bir deneyim sunarken, diğerleri bazı sistemleri kendiniz yönetmenize ihtiyaç duyar. İhtiyaçlarınız için doğru dengeyi bulmak, her bir hizmet türünü tam olarak anlamanızı gerektirir.

Bulut bilişim bir ürün değildir, servis olarak sağlanır. Bulut Bilişim, fiziksel olarak bilgi işlem kaynaklarına sahip olmak yerine, bilgi işlem gücünü (CPU, RAM, Ağ Hızları, Depolama, İşletim Sistemi yazılımı) bir ağ üzerinden (genellikle internet üzerinden) hizmet olarak sunmak şeklinde tanımlanabilir.

e-ticaret alanında dünya devlerinden Amazon, kendi veri merkezlerini modernize ederek bulut bilişimin gelişmesinde önemli bir rol oynayarak ilk gerçek bulut bilişim hizmeti olan Amazon S3’ün 2006 yılında hizmete girmesini sağladı. (Bu dönemde bilgisayar ağlarının çoğu kapasitelerinin %10’unu kullanıyordu, sadece özel durumlardaki kapasite artışları için bütün sistem bekliyordu. Amazon boş bekleyen bu kaynakları bilgi işleme hizmet servisi olarak kullandı. Yeni bulut mimarisinin temelinin atılmasının sonucu olarak önemli şirket içi verimlilik artışları yaşandı.)

Microsoft ve Google gibi şirketler AWS nin başlattığı bu atak ile AWS’ile rekabet için hemen sonrasında piyasaya Azure, Google Cloud gibi sistemleri sürse’de, bulut alt yapısının 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre Azure %20, Google %12 lik bir pazar payına sahipken, Amazon’un pazardaki ortanı %62 dır. AWS her ne kadar market payı konusunda rakiplerine göre önde olsa’da Microsoft ve Google yıllara göre oranı artmaktadır.

Cloud Computing ile büyük verilerin internet üzerinde depolanabilirliği, bu verilerin her yerden ve kesintisiz erişilebilirliği olanaklı hale gelmiştir. Çok küçük ölçekli şirketlerden büyük organizasyonlara kadar her boyutta ve kapasitede kurum ve kuruluşa hitap eden geniş hizmet ağı ile bulut bilişim dünyadaki tüm sektörlere yön vermeye ve bu sektörleri etkisi altına almaya devam ediyor.Cloud computing ile; şirketler bilgi teknolojileri altyapısında ihtiyaç duydukları; e-posta, anlık mesajlaşma, sanal sunucu, veritabanı, güvenlik, web uygulaması, canlı yayın vb servisleri alanlarda her geçen gün artarak gelişen çok sayıda servisi yada hizmeti, bu servisleri sunan bulut servis sağlayıcı şirketlerden kiralayarak kullanılabilir.

Bulut bilişim ile 2008’in ortalarına gelindiğinde, Gartner firması bulut bilişimi bilgi teknoloji hizmetleri sektöründe hem kullanıcılar hem de tedarikçiler arasındaki ilişkiyi değiştirebilecek potansiyeli işaret etti. 2008 den bu yana Dünya’da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Son birkaç yıldır ülkemizde yaygınlaşan bu teknoloji  oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Günümüz teknolojisinde ki mevcut cihazlarda kullanıcılar her geçen gün daha fazla kişisel veri ve data saklamak istediği için barındırma kapasitesi büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bununla birlikte cihazların özellikleri, kapasiteleri gittikçe artıyor. Bilgisayar, notebook, netbook, ve taşınabilir akıllı cihazların teknoloji ve kapasitesinin artmasıyla orantılı olarak fiyatlar da yükseliyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan Bulut (Cloud) Teknolojisi, internet üzerinden, erişimde bulunulan yazılım uygulamaları, veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. En düşük kapasiteli cihazla bile istenilen yerden istenildiği zaman her tür bilgiye, kişisel veriye ulaşmayı sağlıyor.

Yüksek kapasiteli ağların her yerde kullanılabilir olması, bilgisayarların ve depolama cihazlarının ucuzlamasının yanı sıra donanım sanallaştırmasının yaygın olarak benimsenmesi, hizmet amaçlı mimari, özerk (otonom) ve hizmet bilgi işlemesi bulut bilişimde çok büyük bir büyümeye önayak oldu.