1. Anasayfa
 2. VMware vRealize Operation Manager (vROPS)

VMware vRealize Operations Manager (vROPS) 8.1 ve 8.2 Boyutlandırma Yönergeleri (Sizing Guidelines)


Bu makalemde, vROPS 8.1 ve 8.2 kurulum sırasında yada kurulum işlemi sonrasında vROPS mimarisinin boyutlandırma yönergesi detaylı olarak anlatılacaktır. Varsayılan ayarlarda, VMware vROPS kurulum sırasında “ExtraSmall, “Small, “Medium”, “Large” ve Ekstra Large” yapılandırmalar sunmaktadır. Bu seçeneklerde uygun olanın seçimi için izlenecek şey; mevcut altyapıya göre ortamı boyutlandırabilirsiniz. vRealize Operations Manager mevcut boyutu aştıktan sonra, aynı boyutta düğümler eklemek için kümeyi genişletmenizi önerecektir.

Bir önceki “VMware vRealize Operations Manager (vROPS) Sizing Tools Kullanımı” yazımda yapınızdaki bileşenlere göre vROPS için önerilen boyutun belirlenmesi için vmware’in resmi aracı olan “vropssizer” üzerinde örnek çalışma yapmıştır. Şimdede detaylı olarak bu boyutların kapsamlarına değiniyor olacağım.

Aşağıdaki tabloda; vROPS nodeları ve Remote Collector uygulamalarının boyutlandırılması ve desteklediği üst seviye (maximum usage) kullanım oranı tablosu yer almaktadır.

* Performans düşüşünden kaçınmak için maksimum ölçekte çalışan ortamlar için yeterli CPU ayırmak çok önemlidir. CPU tahsisi ile ilgili daha fazla yardım almak için “Realize Operations Manager Cluster Node Best Practices” de yer alan cpu allocation klavuzunu inceleyebilirsiniz.

** Bu, tüm bağdaştırıcı örneklerinden alınan toplam ölçüm sayısıdır. Bu numarayı almak için Administration sayfasına gidin, History’igenişletin ve bir Audit Reports oluşturunuz.

*** 8’den fazla node içeren büyük konfigürasyonlarda, maksimum ölçümler ve nesneler, bir miktar azaltılmıştır.

**** Bu oran VMware vCenter adaptörüne bağlıdır.

***** vRealize Application Remote Collector, Sanal makinelerde çalışan uygulamaları keşfeder ve işletim sistemi ile uygulamaların çalışma zamanı ölçümlerini toplar.

******Gecikme sınırları, Gidiş Dönüş Süresi (RTT – Round Trip Time) olarak verilmiştir.

vRealize Operations Manager 8.1 ve 8.2 cluster sürümleri ile birlikte daha büyük ortamları izleyebilir duruma gelmiştir; Bu sürüm ile birlikte;

 • Bir cluster’da 320.000’e kadar nesneyi destekleyebilen -> 8 Ekstra Large node ile.
 • Bir CA (sürekli kullanılabilir – Continuous Availability) Cluster’da 200.000’e kadar nesneyi destekleyebilen -> 10 adet Ekstra Large Node ile,

vRealize Operation Manager ile Sürekli Kullanılabilirlik için boyutlandırma yönergeleri

Sürekli Kullanılabilirlik (CA – Continuous Availability), cluster nodelarından iki arıza etki alanına (fault-domain) yayılmasına, bir arızaya kadar etki alanı hatası yaşama ve cluster kapalı kalma süresine neden olmadan kurtarma becerisine olanak tanımaktadır . Sürekli kullanılabilirlik, bölünmüş beyin (sprit-brain) senaryolarını izlemek için her arıza alanında eşit sayıda node ve üçüncü bir sitede bir Witness node gerektirir.

vRealize Operations Node
 SmallMediumLargeExtra Large
Sürekli Kullanılabilirlik hata alanındaki maksimum node sayısı (*)1485 (**)

*Her Sürekli Kullanılabilirlik cluster’da; 2 vCPU ve 8 GB vRAM gerektiren bir Witness (Tanık) düğümü olmalıdır.

** 10 Ekstra Large node sadece Sürekli Kullanılabilirlik cluster ortamında desteklenir.

 Fault-Domain arasındaWitness Node ve fault-domain arasında
Gecikme20 saniyelik aralıklarla 20 ms’ye kadar zirvelerle <10 ms20 saniyelik aralıklarla 60 ms’ye kadar zirvelerle <30 ms
Paket Kaybı20 saniyelik aralıklarla% 2’ye varan zirveler (peak)20 saniyelik aralıklarla% 2’ye varan zirveler (peak)
Bandwidth10Gbits/sec10Mbits/sec

Önemli Notlar

 • Boyutlandırma yönelgeleri her bir sürüm için özeldir, lütfen dağıtmayı planladığınız vRealize İşlemleri sürümüne göre boyutlandırma kılavuzunu kullanın. Aşağdaki tabloda diğer sürümler için yayınlanmış “vROPS Sizing Guidelines” kılavuzları yer almaktadır.
vROPS sürümüLink
8.178495
8.0.x75162
7.567752
757903
6.754370
6.6, 6.6.12150421
6.52148829
6.42147780
6.3, 6.3.12146615
 • Bu tablodaki bir nesne, bağdaştırıcı veri kaynaklarından toplanan özellikler ve metriklerle karakterize edilen vRealize Operations Manager’in temel bir varlığı temsil eder. Nesnelerin örnekleri arasında bir sanal makine, bir ana bilgisayar, bir VMware vCenter adaptörü için bir veri deposu, bir depolama cihazı adaptörü için bir depolama anahtarı bağlantı noktası, bir Exchange sunucusu, bir Microsoft SQL Sunucusu, bir Hyper-V sunucusu veya Hyper-V sanal makinesi bulunmaktadır.

vROPS 8.1 ve 8.2 için Diğer Maksimum Değerleri

Maksimum Remote Collector sayısı60
Maksimum vCenter adaptör sayısı120
Tek bir Collectorde maksimum vCenter sayısı100
Node başına maksimum eşzamanlı kullanıcı sayısı (*)10
Maksimum sertifikalı eşzamanlı kullanıcı sayısı (**)300
vRealize Application Remote Collector telegraf aracılarının maksimum sayısı10,000
Maksimum End-Point Opertations agent sayısı10,000
*Maksimum eşzamanlı kullanıcı sayısı, maksimum düzeylerde nesneler veya ölçümlerle node başına 10’dur (Örneğin, 200K nesneye sahip 16 node Büyük, 160 eşzamanlı kullanıcıyı destekleyebilir).

**Maksimum eşzamanlı kullanıcı sayısı, desteklenen maksimum değerlerin% 50’sinde nesneler ve ölçümlerle yapılandırılmış bir sistemde elde edilir (Örneğin, 32K nesneye sahip 4 node Büyük dağıtım ile).

VDI Kullanım Durumu

 • Large bir node ile, özel bir (dedicated) Remote Collector kullanıldığında Horizon nesneleri için 20.000’e kadar.
 • Large bir node ile, özel bir (dedicated) Remote Collector kullanıldığında, Horizon üzerindeki Published APPs için 20.000’e kadar obje toplayabilir.

Kısıtlamalar

 • “Ekstra Small” yapılandırma, test ortamları ve POC için tasarlanmıştır, ekstra küçük bir düğümü yatay olarak büyütmeniz önerilmemektedir.
 • Farklı boyutlardaki nodeları bir cluster yapısında kullanmayınız.
 • Node’lar üzerinde alınan Snapshot performansı etkiler. Diskteki snapshotlar, yavaş IO performansına ve vRealize Operations performansını düşüren yüksek CPU kullanımına neden olur.
 • High Availablity’de, her nesne bir clusterin bazı node’larında çoğaltılır, bu nedenle HA tabanlı örnek için sınır, HA olmayanlara kıyasla iki kat daha az olacaktır.
 • vRealize Operations Manager’da HA yalnızca bir node hatasını destekler. Her node vSphere kümesindeki farklı ESXi Nodelarına yerleştirerek tek hata noktasından (SPoF – single-point-of-failure) kaçının.
 • CA’da, her nesne bir kümenin eşleştirilmiş düğümlerinde çoğaltılır, bu nedenle CA tabanlı bir örnek için sınır, CA olmayanlara kıyasla iki kat daha azdır.

Ölçeklendirme İpuçları

 • Yatay olarak değil (daha fazla node ekleyerek) dikey olarak ölçeklendirin (daha fazla vCPU / vRAM ekleyerek).
 • En az sayıda node’a sahip yapılandırmayı kullanınız. Örneğin; 180000 nesneler için 12 lare node yerine 4 Ekstra Large node olarak konuşlandırın. böylelikle bu proje kapsamında CPU’nun yarısından tasarruf sağlayacaksınız.
 • Hem RAM’i hem de CPU’yu artırmak yerine RAM boyutunu artırabilirsiniz. Bu, nesnelerin sayısı üst sınıra yakınsa kullanışlıdır. Temel donanımda yeterli RAM olup olmadığını kontrol ediniz. Örneğin: Large node’un 48 GB’ı vardır ve nesne sayısı 20000’e sınırlıdır. 96 GB’a kadar artırabilirsiniz. Bu, temeldeki ESXi’nin işlemci soketi başına> 96 GB olduğunu varsayar.
 • CPU yapılandırmasını küçültün. Node’ları tek bir soket içinde kalırsa küme daha iyi performans gösterir (NUMA sınırlarını geçmeyin). Örneğin: Cluster üst sınırlarda çalışmıyorsa ve node sanal makinelerinde CPU kullanımı% 60’tan azsa Large ve Ekstra Large Node sanal makinelerinden en fazla 4 vCPU geri alınız.

Collectorler

Bir clusterdaki toplama (collection) işlemi, toplam nesne sayısının sırasıyla Small, Medium, Large ve Ekstra Large çok node yapılı vRealize Operations cluster’da 3.000, 8.500, 16.500 ve 40.000’den fazla olmadığı adaptör örneklerini destekleyecektir.

Örneğin, 4 node’lu bir orta cluster sistemi toplam 34.000 nesneyi destekleyecektir. Ancak, bir bağdaştırıcı örneğinin 12.000 nesne toplaması gerekiyorsa, bir Medium Node’da çalışan bir collector, bir Medium cluster’da yalnızca 8.500 nesneyi işleyebileceğini destekleyemez.

Bu durumda, büyük bir Remote Collector ekleyebilir ve adaptör örneğini Remote Collector’e sabitleyebilir veya daha fazla nesneyi destekleyen bir yapılandırma kullanarak ölçeklendirebilirsiniz.