lsb_release Komutu ve Kullanımı

lsb_release” komutu Linux işletim sisteminde dağıtıma ait özel bilgileri ekrana yazdırır.

Aslında Linux işletim sistemi için Bash’te lsb_release komutunu kullanarak Linux Standard Base (LSB) ayrıntılarını ve şu anda kullanılmakta olan belirli Linux dağıtımı hakkında dağıtıma özgü bilgileri almak için kullanıyoruz.

Bu komut “lsb_release” olarak adlandırılan paketinin bir parçasıdır. Bu komut’a ekleyeceğiniz ek parametreler ile komut çalıştırıldığında sizlere işletim sistemi hakkında bilgi verecektir.

Genel kullanımında işletim sistemine ait bilgiler; sürüm numarasını, sürüm kod adını ve dağıtıcı kimliğini içermektedir.

Bu komutu çalıştırdığınızda “lsb_release: command not found” yada “No LSB modules are available” uyarı alınması yada herhangidir çıktı alınması durumunda aşağıdaki komut ile işletim sistemi üzerine “lsb_release” paketi yüklenecektir.

lsb_release” komutu varsayılan olarak Ubuntu’da yüklü gelir, ancak bazı minimal sistemlerde veya özel dağıtımlarda olmayabilir. Bu durumda, başka bir yöntemle dağıtım bilgilerini kontrol etmeniz gerekebilir.

Debian: apt-get install lsb-release
Ubuntu: apt-get install lsb-release
Arch Linux: pacman -S lsb-release
Kali Linux: apt-get install lsb-release
CentOS: yum install redhat-lsb-core
Fedora: dnf install redhat-lsb-core
Raspbian: apt-get install lsb-release

lsb_release Komut kullanımı;

-v (–version)

lsb_release -v
lsb_release --version

Linux işletim sistemi üzerinde paketin desteklenip/desteklenmediğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Bu komut çalıştırıldığında işletim sistemi üzerinde yüklü olan LSB modülleri listelenmektedir.

-i (–id)

Bu parametre genellikle Linux sistemlerinde dağıtımın adını veya kimlik (id) bilgisini almak için kullanılır. Bu komut, kullandığınız Linux dağıtımını gösteren dağıtım kimliğini döndürür. Komutu farklı dağıtımlarda çalıştırdığınızda, o dağıtımın kimliğini döndürmelidir. Örneğin, Ubuntu Linux için “Ubuntu” veya Fedora Linux için “Fedora“. gibi.

lsb_release -i
lsb_release --id

-d (–description)

Linux dağıtımı hakkında açıklama veya ayrıntılı bilgi almak için kullanılmaktadır. Linux dağıtımın adı, sürüm numarası ve sürümle ilgili ek ayrıntılar gibi bilgileri bu komut ile sağlayabiliriz. Örneğin, Ubuntu Linux kullanıyorsanız, “lsb_release -d” çalıştırıldığında “Description: Ubuntu 22.04.2 LTS” gibi bir açıklama döndürerek Ubuntu 22.04.2 LTS sürümünü kullandığınızı gösterir.

lsb_release -d
lsb_release --description

-r (–relase)

Kullandığınız Linux dağıtımının sürüm bilgisini görüntüler. Linux işletim sisteminin sürüm veya versiyon bilgisini özet olarak gösteren belirli bir tanımlayıcı sağlamaktadır. Örneğin, Ubuntu Linux kullanıyorsanız, “lsb_release -r” komutunu çalıştırdığınızda “Release: 22.04” gibi bir çıktı verebilir, bu da Ubuntu’nun 22.04 sürümünü kullandığınızı gösterir.

lsb_release -r
lsb_release --release

-c (–codename)

Kullandığınız Linux dağıtımının kod adını almak için kullanılır. Bir Linux sisteminde “lsb_release -c” komutunu çalıştırdığınızda, genellikle kullandığınız Linux dağıtımının kod adını verir. Kod adı, dağıtımın her sürümüne veya versiyonuna atanan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Örneğin, Ubuntu Linux kullanıyorsanız, “lsb_release -c” komutunu çalıştırdığınızda “Codename: jammy” gibi bir çıktı dönebilir; burada “jammy” Ubuntu 22.04‘ün kod adıdır.

lsb_release -c
lsb_release --codename

-a (-all)

Kullandığınız Linux dağıtımına ait dağıtım kimlik numarası, dağıtımın açıklaması, sürüm bilgisi ve kod adı listelenir. Bir Linux sisteminde “lsb_release -a” komutunu çalıştırdığınızda, genellikle aşağıdaki bilgileri içeren bir çıktı sağlar.

Distribution ID: Linux dağıtımının özel kimliği (örneğin, Ubuntu, Fedora, Debian).
Description: Sürüm ve ek bilgiler de dahil olmak üzere dağıtımın ayrıntılı bir açıklaması.
Release: Dağıtımın sürüm veya versiyon numarası.
CodeName: Dağıtımın belirli bir sürümüne atanan kod adı.

lsb_release -a
lsb_release --all

-s (–short)

Kullandığınız Linux dağıtımına ait dağıtım kimlik numarası, dağıtımın açıklaması, sürüm bilgisi ve kod adı listelenir fakat bir önceki komuttaki başlık bilgileri gizlenerek listelenir.

lsb_release -as

Linux işletim sistemi sürümünü çalıştırdığınızı bulmanın birden fazla yolu vardır. Çoğu Linux dağıtımı, bilmeniz gereken tüm bilgileri içeren /etc/os-release dosyasına sahiptir. etc/os-release dosyasının içeriğini görüntülemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

cat /etc/os-release