VMware ESXi 7.0 Update 1 için Sistem Gereksinimleri

Merhabalar, bu makalemde VMware ESXi 7.0 Update 1’in fiziksel donanımınıza kurulumu için gerekli olan sistem gereksinimlerine değiniyor olacağım.

VMware ESXi 7.0 Update sürümümü yüklemek veya bu sürüme yükseltmek için sisteminizin belirli donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılaması gerekir.

ESXi Donanım Gereksinimleri;

VMware ESXi 7.0 update 1 kurulum öncesinde mutlaka bu sürüm tarafından desteklenen minimum donanım yapılandırmalarını karşıladığından emin olmak gerekir. VMware ESXi’yi kurmak veya sürüm yükseltmek için donanım ve sistem kaynaklarınız aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

 • Desteklenen sunucu platformuna sahip olmalısınız. Desteklenen platformların listesi için mutlaka “VMware Compatibility Guide” da yer alan sunucular kullanılmalıdır.

Link : https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

 • VMware ESXi 7.0 Update 1 için sunucunuz üzerinde en az iki CPU çekirdeğine sahip bir işlemci gerekmektedir.
 • VMware ESXi 7.0, Update 1 için 64-bit x86 işlemcilerden oluşan çok çekirdekli işlemcileri desteklenir. Desteklenen işlemcilerin listesi için mutlaka VMware Compatiblity Guide üzerinden kontrol ediniz.
 • VMware ESXi 7.0 Update 1 için mutlaka BIOS’ta CPU için NX / XD etkinleştirilmesini gerektirir.
 • VMware ESXi 7.0 Update 1 için minimum 4 GB RAM gerektirir. Sanal makineleri için üretim ortamlarında çalıştırmak için en az 8 GB RAM olmalıdır.
 • VMware ESXi 7.0 Update 1 de 64 bit sanal makinelerin çalışmasını desteklemek için, x64 CPU’larda donanım sanallaştırma desteği (Intel VT-x veya AMD RVI) etkinleştirilmelidir.
 • Bir veya daha fazla Gigabit veya daha hızlı Ethernet denetleyicisi. Desteklenen ağ donanımları listesi için mutlaka VMware Compatiblity Guide üzerinden kontrol ediniz.
 • VMware ESXi 7.0 Update 1 için USB veya SD cihazlar için en az 8 GB ve HDD, SSD veya NVMe gibi diğer cihaz türleri için en az 32 GB alan gerektirir. ESXi sunucuları arasında bir önyükleme cihazı paylaşılmamalıdır. Her bir cihaz için ayrı olarak önyükleme diski olmalıdır.
 • SCSI disk veya sanal makineler için bölümlenmemiş alana sahip yerel, ağ, RAID LUN kullanılmalıdır.
 • Seri ATA (SATA) için, desteklenen SAS denetleyicileri veya desteklenen yerleşik SATA denetleyicileri aracılığıyla bağlanan bir disk. SATA diskleri yerel değil uzak olarak kabul edilir. Bu diskler, uzak olarak görüldükleri için varsayılan olarak bir partition olarak kullanılmaz.
 • Desteklenen storage uyumu için mutlaka “VMware Compatibility Guide” kontrol edilmelidir.
 • VMware ESXi 7.0 Update 1 sunucusu Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) üzerinden önyüklenmesini desteklenir. UEFI ile sistemleri sabit diskten, CD-ROM sürücülerinden veya USB ortamından önyükleyebilirsiniz. VMware Auto Deploy ile ESXi sunucusu UEFI ile ağ önyüklemesini ve sağlanmasını destekler. ESXi, kullandığınız herhangi bir eklenti kartındaki System firmware ve firmware destekliyorsa 2 TB’den büyük bir diskten önyüklenebilir.

VMware ESXi 7.0 Update 1 için Kurulumu veya Sürüm Yükseltmesi için Depolama Gereksinimleri;

VMware ESXi 7.0 Update 1 kurulumu; USB veya SD cihazlar için minimum 8 GB ve diğer cihaz türleri için 32 GB olan bir önyükleme alanı gerektirir. VMware ESXi 7.0 Update 1 ‘e yükseltmek için minimum 4 GB’lik bir önyükleme aygıtı gerekir.

Sunucu üzerindeki yerel bir diskten, SAN veya iSCSI LUN’dan önyükleme yaparken, bir boot partition, boot bank ve VMFS-L tabanlı bir ESX-OSData birimi içeren sistem depolama birimlerinin oluşturulmasına izin vermek için 32 GB’lık bir disk gereklidir. ESX-OSData birimi, eski / sıfırlama bölümü, VM araçları ve çekirdek döküm hedefi rolünü üstlenir.

Önerilen ESXi 7.0 yükleme seçenekleri şunlardır:

 • 8 GB USB veya SD ve ek olarak 32 GB yerel disk. ESXi önyükleme bölümleri USB veya SD’de bulunur ve ESX-OSData birimi yerel diskte bulunabilir.
 • En az 32 GB olan bir yerel disk. Disk önyükleme bölümlerini ve ESX-OSData birimini içerir.
 • 142 GB veya daha büyük yerel disk alanı. Disk önyükleme bölümlerini, ESX-OSData birimini ve ek olarak da VMFS veri deposunu içerir.

VMware ESXi 7.0 Update 1, sistem storage volüme 138 GB’a kadar disk alanı kaplayabilir. Bir VMFS veri deposu yalnızca yerel disk cihazında en az 4 GB ek boş alan varsa oluşturulur. Bir önyükleme cihazını yerel bir VMFS veri deposu ile paylaşmak için, 142 GB veya daha büyük bir yerel disk kullanmanız gerekir.

Yerel bir disk bulunamazsa, VMware ESXi 7.0, belirli işlevlerin devre dışı bırakıldığı ve /scratch bölümünün /tmp’ye bağlı RAM diskte olduğu düşürülmüş modda çalışır. Ayrı bir disk veya LUN kullanmak /scratch için yeniden yapılandırabilir. En iyi performans ve bellek optimizasyonu için, ESXi’yi düşük modda (degraded mode) çalıştırmayınız.

VMware ESXi 7.0 Update 1, yükseltme işlemi önyükleme aygıtını yeniden bölümlere ayırır ve orijinal çekirdek dökümünü (orginal core dump), locker ve çalışma scratch partition’ları ESX-OSData biriminde birleştirir. Yeniden bölümleme işlemi sırasında aşağıdaki olaylar gerçekleşir:

 • Özel bir core dump hedefi yapılandırılmamışsa, varsayılan core dump konumu -> SX-OSData birimine aktarır.
 • Syslog servisi, log dosyalarını 4 GB VFAT scratech partition’da depolayacak şekilde yapılandırılırsa, var/run/log    ‘daki log dosyaları ESX-OSData birimine taşınır.
 • VMware Tools, locker partition’dan taşınır ve bu bölüm silinir.
 • Core Dump bölümü silinir. Scratch bölümünde depolanan application core dump dosyaları silinir.

VMware ESXi önyükleme aygıtının yeniden bölümleme işlemi nedeniyle ESXi’nin önceki bir sürümüne geri dönmek (Rollback) mümkün değildir. VMware ESXi 7.0 Update 1 sürümüne yükselttikten sonra ESXi’nin önceki bir sürümünü kullanmak için, yükseltmeden önce önyükleme aygıtının bir yedeğini oluşturmanız ve ESXi önyükleme aygıtını yedekten geri yüklemeniz gerekebilir.

USB ve SD cihazların I/O hassasiyeti nedeniyle, ESXi önyükleyicisi, VM araçlarını ve core dump dosyalarını depolamak için bu cihazlarda yalnızca bir VMFS-L lcoker bölme oluşturur. VMware ESXi işletim sistemini USB veya SD aygıtları yüklerken veya yükseltirken, önyükleyici, kullanılabilir bir yerel diskte bir ESX-OSData bölgesi tahsis etmeye çalışır. Kullanılabilir bir disk alanı yoksa /scratch için bir veri deposu kullanılır. Yerel disk veya veri deposu (datastore) bulunamazsa; RAM disk üzerinde  /scratch yerleştirilir. Kurulum veya yükseltmeden sonra, kalıcı bir veri deposu (persistent datastore ) kullanmak için yeniden yapılandırın /scratch veya sistem depolama birimleri için yeni bir disk ekleyiniz.

Minimum ESXi 7.0 kurulumu için 8 GB USB veya SD cihaz yeterli olsa da, daha büyük bir cihaz kullanmalısınız. Ek alan genişletilmiş bir core dump dosyası için kullanılır ve yüksek kaliteli bir USB flash sürücünün ekstra flash hücreleri, önyükleme ortamının ömrünü uzatabilir. 32 GB veya daha büyük, yüksek kaliteli bir USB flash sürücü kullanılması tavsiye edilir.

VMware Auto Deploy kurulumlarında, yükleyici, kullanılabilir bir yerel diskte veya veri deposunda bir scratch alanı tahsis etmeye çalışır. Yerel disk veya veri deposu bulunmazsa, /scratch bölümü RAM diskine yerleştirilir. Kurulumdan sonra mutlaka kalıcı bir veri deposunda /scratch kullanmak için yeniden yapılandırmanız gerekecektir.

Bir SAN’dan önyüklenen veya VMware Auto Deploy kullanan ortamlar için, her ESXi sunucusu için ESX-OSData birimi ayrı bir SAN LUN’da ayarlanmalıdır. Ancak /scratch, ESX-OSData kullanmayacak şekilde yapılandırılırsa, her sunucu için /scratch için ayrı bir LUN ayırmanıza gerek yoktur. Birden çok ESXi sunucusu için çalışma bölgelerini tek bir LUN’da ortak kullanabilirsiniz.

VMware ESXi 7.0 Update 1 tarafından Desteklenen Uzaktan Yönetim Sunucusu Modelleri ve Bellenimi Versiyonları

VMware ESXi 7.0 Update 1’i yüklemek veya sürüme yükseltmek ya da sunucu üzerindeki uzaktan yönetmek için uzaktan yönetim uygulamalarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda desteklenen uzaktan yönetim sunucu modelleri ve firmware sürümleri yer almaktadır.

Remote Management Server ModelFirmware VersionJava Version
Dell – iDRAC 71.30.30 (Build 43)1.7.0_60-b19
Dell – iDRAC 61.54 (Build 15), 1.70 (Build 21)  1.6.0_24
Dell – iDRAC 51.0, 1.45, 1.51  1.6.0_20, 1.6.0_203
Dell – iDRAC 41.751.6.0_23
HPE ILO1.81, 1.921.6.0_22, 1.6.0_23
HPE ILO 21.8, 1.811.6.0_20, 1.6.0_23
HPE ILO 31.281.7.0_60-b19
HPE ILO 41.131.7.0_60-b19
IBM RSA 210.3, 1.2  1.6.0_22

Gelişmiş ESXi Performansı için Öneriler;

vSphere ortamında performansı artırmak için, ESXi’yi gereken minimum RAM’den daha fazla RAM’e ve birden çok fiziksel diske sahip sağlam bir sisteme kurunuz veya yükseltiniz.

RAM;

ESXi sunucuları tipik sunuculardan daha fazla RAM gerektirir. VMware ESXi özelliklerinden tam olarak yararlanmak ve tipik üretim ortamlarında sanal makineleri çalıştırmak için en az 8 GB RAM sağlayın. Bir ESXi sunucunun eşzamanlı sanal makineleri çalıştırmak için yeterli RAM’e sahip olmalıdır.

Aşağıdaki örnekler, ESXi sunucu üzerinde çalışan sanal makinelerin gerektirdiği RAM’i hesaplamanıza yardımcı olmak için sağlanmıştır.

Red Hat Enterprise Linux veya Windows XP ile dört sanal makineyi çalıştırmak, temel performans için en az 3 GB RAM gerektirir. Bu değerler satıcılar tarafından önerildiği üzere sanal makineler için 1024 MB, her işletim sistemi için minimum 256 MB içerir. Bu dört sanal makineyi 512 MB RAM ile çalıştırmak, ESXi ana bilgisayarının sanal makineler için 2048 MB içeren 4 GB RAM’e sahip olmasını gerektirir.

Sanal makineler için özel Hızlı Ethernet adaptörleri;

Management network ve sanal makine ağlarını farklı fiziksel ağ kartlarına göre tanımlayınız. Intel PRO 1000 bağdaştırıcıları gibi sanal makineler için özel Gigabit Ethernet kartları, yüksek ağ trafiğine sahip sanal makinelere aktarım hızını artırır. Sanal ortamda yüksek network hızını elde etmek için VMXnet3 kullanmanızı öneririm.

Disk Konumu;

Sanal makinelerinizin kullandığı tüm verileri, özellikle sanal makinelere ayrılmış fiziksel disklere yerleştiriniz. Sanal makinelerinizi ESXi önyükleme görüntüsünü içeren diske yerleştirmediğinizde performans daha iyidir. Tüm sanal makinelerin kullandığı disk görüntülerini tutacak kadar büyük diskler kullanınız.

VMFS6 Partitioning

VMware ESXi yükleyici, bulunan ilk boş yerel diskte ilk VMFS birimlerini oluşturur. Disk eklemek veya orijinal yapılandırmayı değiştirmek için vSphere Client kullanınız. Bu uygulama, bölümlerin başlangıç sektörlerinin 64K aligned olmasını sağlayarak depolama performansını artırır. Yalnızca SAS ortamları için, yükleyici diskleri biçimlendirmeyebilir. Bazı SAS diskler için disklerin yerel mi yoksa uzak mı olduğunu belirlemek mümkün değildir. Kurulumdan sonra, VMFS’yi kurmak için vSphere Client kullanabilirsiniz

İşlemci;

Daha hızlı işlemciler VMware ESXi ve sanal makine performansını artırır. Belirli iş yükleri için, daha büyük önbellekler (cache) ESXi performansını iyileştirir.

VMware ESXi 7.0 Update 1 için Gerekli olan Gelen ve Giden Firewall Port Bilgileri

VMware vSphere Client ve VMware Host Client, her hizmet için güvenlik duvarı bağlantı noktalarını açıp kapatmanıza veya seçilen IP adreslerinden gelen trafiğe izin vermenize olanak tanır. Aşağıdaki tablo, varsayılan olarak yüklenen hizmetler için güvenlik duvarlarını listeler. ESXi sunucu üzerinde başka VIB’ler kurarsanız, ek hizmetler ve güvenlik duvarı bağlantı noktaları kullanılabilir hale gelebilir. Aşağıdaki tabloda yer alan bilgiler öncelikle vSphere Client ‘de görülebilen hizmetler içindir, ancak tablo diğer bazı bağlantı noktalarını da içermektedir.

 1. Incoming (İçe Gelen) Firewall Portları
PortProtokolServisAçıklama
5988TCPCIM ServerCIM (Common Information Module) sunucusu için kullanılmaktadır
5989TCPCIM Secure ServerCIM Security Server bağlantısı için kullanılmaktadır.
427UDP ve TCPCIM SLPCIM istemcisidir, ağdaki CIM sunucularını bulmak için SLP (Sevice Location Protocol) sürüm 2’yi (SLPv2) kullanır.
546 DHCPv6IPv6 için DHCP Client için kullanılmaktadır.
8301 8302UDPDVSSyncDVSSync bağlantı portudur, distributed service post durumlarını senkronize etmek için kullanılmaktadır.   VMware FT record/reply etkin olduğu ESXi hostları arasındaki bağlantı noktaları. Sadece birincil veya yedek sanal makineleri çalıştıran ESXi sunucularda bu bağlantı portu açık olmalıdır.   VMware FT kullanmayan sunucularda bu portun açık olması gerekmez.
902TCPNFCNetwork File Copy (NFC), vSphere bileşenleri için dosya türüne duyarlı bir FTP hizmeti sağlar.   VMware ESXi hostlarındaki verilerin veri depoları arasında kopyalanması ve taşınması gibi işlemler için kullanır.
12345 23451UDPvSAN Clustering ServicesVMware vSAN Cluster Monitor and Membership Directory Services tarafından kullanılmaktadır.   Cluster üyeleri oluşturmak ve vSAN meta verilerini tüm clusrer üyelerine dağıtmak için UDP tabanlı IP multicast yayını kullanır.   Devre dışı bırakılırsa, vSAN çalışmaz.
68UDPDHCP ClientIPv4 için DHCP Client servisi tarafından kullanılmaktadır.
53UDPDNS ClientDNS Client
8100 8200 8300UDP ve TCPFault TolerancevSphere Fault Tolerance (FT) için ESXi sunucuları arasındaki trafiktir. FT fonksiyonun çalışması için mutlaka açık olmalıdır.
6999UDPNSX Distributed Logical Router ServiceVMware NSX Virtual Distributed Router hizmeti için kullanılmaktadır.   Bu hizmetle ilişkili güvenlik duvarı portu, NSX VIB’ler kurulduğunda ve VDR modülü oluşturulduğunda açılır. ESXi hostlarından hiçbir VDR ile ilişkilendirilmemişse, portun açık olması gerekmez.   Bu servis daha önceki sürümlerinde NSX Distributed Logical Router olarak adlandırılır.
2233TCPvSAN TranportvSAN Reliable Datagra Transport (güvenilir datagram aktarımı) foksiyonu tarafından kullanılmaktadır.     TCP olarak kullanır ve vSAN datastore I/O için kullanılır.   Bu portlar devre dışı bırakılırsa, vSAN çalışmaz.
161TCPSNMP ServerESXi sunucudan -> SNMP sunucusuna yapılacak olan bağlantılarda kullanılır.
22UDPSSH ServerESXi sunucusuna, SSH üzerinden erişmek için kullanılmaktadır.
8000TCPvMotionVMotion ile sanal makine geçişi için gereklidir. ESXi sunucuları, vMotion trafiği için uzak ESXi sunucusunda TCP 8000 numaralı portunu dinler.
8080TCPVsanvpvSAN VASA Vendor Provider. vCenter’ın bir parçası olan Storage Management Service (SMS) tarafından vSAN Storage Profile , yetenekler ve uyumluluk hakkındaki bilgilere erişmek için bu bağlantı portunu kullanılır.   Devre dışı bırakılırsa, vSAN Storage Based Management (SPBM) çalışmaz.
80TCPvSphere Web AccessFarklı arayüzler için indirme bağlantıları içeren karşılama sayfası için kullanılmaktadır.
5900-5964TCPRFB protocolRFB protokolü, grafik kullanıcı arayüzlerine uzaktan erişim için basit bir protokoldür.
80 9000TCPvSphere Lifecycle Manager 
9080TCPI/O Filter ServiceI/O filter depolama özelliği tarafından kullanılır.
 • Outgoing (İçe Gelen) Firewall Portları
PortProtokolServisAçıklama
427TCP ve UDPCIM SLPCIM istemcisi için Service Location Protocol Version 2 tarafından kullanılmaktadır.   Ağdaki (SLPv2) CIM sunucularını bulmak için kullanılır.
547TCP ve UDPDHCPv6IPv6 için DHCP Client için kullanılmaktadır.
8301 8302UDPDVSSyncDVSSync bağlantı portudur, distributed service post durumlarını senkronize etmek için kullanılmaktadır.   VMware FT record/reply etkin olduğu ESXi hostları arasındaki bağlantı noktaları. Sadece birincil veya yedek sanal makineleri çalıştıran ESXi sunucularda bu bağlantı portu açık olmalıdır.   VMware FT kullanmayan sunucularda bu portun açık olması gerekmez.
44046 31031TCPHBRVSphere Replication and VMware Site Recovery Manager tarafından devam eden bir replilasyon trafiği için kullanılır.
902TCPNFCNetwork File Copy (NFC), vSphere bileşenleri için dosya türüne duyarlı bir FTP hizmeti sağlar.   VMware ESXi hostlarındaki verilerin veri depoları arasında kopyalanması ve taşınması gibi işlemler için kullanır.
9UDPWOLWake on LAN tarafından kullanılır.
12345 23451UDPvSAN Cluster ServiceVMware vSAN Cluster Monitor and Membership Directory Services tarafından kullanılmaktadır.   Cluster üyeleri oluşturmak ve vSAN meta verilerini tüm clusrer üyelerine dağıtmak için UDP tabanlı IP multicast yayını kullanır.
68UDPDHCP ClientDHCP Client
53TCP ve UDPDNS ClientDNS Client
80 8100 8200 8300TCP ve UDPFault TolerancevSphere Fault Tolerance (FT) için ESXi sunucuları arasındaki trafiktir. FT fonksiyonun çalışması için mutlaka açık olmalıdır.
3260TCPSoftware iSCSI ClientISCSI bağlantısı için kullanılır.
6999UDPNSX Distributed Logical Router ServiceVMware NSX Virtual Distributed Router hizmeti için kullanılmaktadır.   Bu hizmetle ilişkili güvenlik duvarı portu, NSX VIB’ler kurulduğunda ve VDR modülü oluşturulduğunda açılır. ESXi hostlarından hiçbir VDR ile ilişkilendirilmemişse, portun açık olması gerekmez.   Bu servis daha önceki sürümlerinde NSX Distributed Logical Router olarak adlandırılır.
5671TCPrabbitmqproxyESXi sunucularında çalışan bir Proxy servisidir. Bu Proxy servisi sanal makinelerin içinde çalışan uygulamaların vCenter etki alanında çalışan AMQP aracıları ile iletişim kurmasına izin verir. Bu protocol sayesinde sanal makinenin ağ üzerinde olması gerekmez, yani NIC ile bağlantı gerekmeden sanal makinelerin yönetimine olanak tanır.
2233TCPvSAN TransportvSAN Reliable Datagra Transport (güvenilir datagram aktarımı) foksiyonu tarafından kullanılmaktadır.     TCP olarak kullanır ve vSAN datastore I/O için kullanılır.   Bu portlar devre dışı bırakılırsa, vSAN çalışmaz.
8000TCPvMotionVMotion ile sanal makine geçişi için gereklidir. ESXi sunucuları, vMotion trafiği için uzak ESXi sunucusunda TCP 8000 numaralı portunu dinler.
902UDPVMware vCenter AgentvCenter Server agent.
8080TCPVsanvpvSAN Vendor Provider tarafından kullanılmaktadır.
80 9000TCPvSphere Lifecycle Manager 
5900-5964TCPRFB ProtocolRFB protokolü, grafik kullanıcı arayüzlerine uzaktan erişim için basit bir protokoldür.
8889TCPOpenWSMAN DeamonWeb Hizmetleri Yönetimi (WS-Management, sunucuların, cihazların, uygulamaların ve Web hizmetlerinin yönetimi için bir DMTF açık standardıdır.

Sistem Logları için Gerekli Boş Alan ihtiyacı;

VMware ESXi 7.0 kurmak için Auto Deploy kullandıysanız veya VMFS birimindeki scratch bir dizinde varsayılan konumdan ayrı bir günlük dizini kurduysanız, yeterli olduğundan emin olmak için mevcut log boyutunu ve rotasyon ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Tüm VMware vSphere bileşenleri bu altyapıyı kullanır. Bu altyapıdaki logların kapasitesi için varsayılan değerler, kullanılabilir depolama alanı miktarına ve sistem log kaydını nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak değişir. Auto Deploy ile dağıtılan sunucular, loğları bir RAM diskte depolar, bu durumda loglar için kullanılabilir alan miktarının az olduğu anlamına gelir.

ESXi sunucunuz Auto Deploy ile kuruluyorsa, log alanınızı aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yeniden yapılandırabilirsiniz;

 • Logları ağ üzerinden toplayıcıya yönlendirebilirsiniz.
 • Logları bir NAS veya NFS deposuna yönlendirebilirsiniz.

Logların, NAS veya NFS gibi varsayılan olmayan bir depolamaya yönlendirirseniz; diske yüklenen log boyutlandırmasını ve rotasyonlarını da yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz. Varsayılan yapılandırmayı kullanan ve logları VMFS birimindeki scratech bir dizinde depolayan ESXi sunucusu için log depolamayı yeniden yapılandırmanız gerekmeyecektir. ESXi 7.0 için logları kurulumunuza en uygun şekilde yapılandırır ve log mesajlarını barındırmak için yeterli alan sağlar.

Aşağıdaki tabloda Hostd, vpxa ve fdm logları için Önerilen Minimum Boyut ve Rotasyon Yapılandırması yer almaktadır.

LogMaximum Log Dosya BoyutuKorunacak Döndürme SayısıMinimum Disk Alanı Gerekli
Management Agent Log (hostd)10 MB10100 MB
Virtual Center Agent (vpxa)5 MB1050 MB
vSphere HA Agent (Fault Domain Manager, fdm)5 MB1050 MB

VMware Host Client Sistem Gereksinimleri;

İşletim sistemi tarayıcınızın VMware Host Client desteklediğinden emin olun. Aşağıdaki tabloda Web tarayıcısı sürümleri, VMware Host Client için desteklenen sürüm bilgileri yer almaktadır.

Desteklenen TarayıcıMac OSWindowsLinux
Google Chrome50+50+50+
Mozilla Firefox45+45+45+
Microsoft Internet ExplorerBu Platform için Desteklenmiyor11+Bu Platform için Desteklenmiyor
Microsoft EdgeBu Platform için Desteklenmiyor38+Bu Platform için Desteklenmiyor
Safari9.0+Bu Platform için DesteklenmiyorBu Platform için Desteklenmiyor