1. Anasayfa
  2. VMware ESXi

VMware vCenter 6.0’da “This host currently has no management network redundancy” hatasının giderilmesi


VMware ESXi HA mimarisinde VMware ESXi hostları üzerindeki Management Network’un bağlı olduğu sanal switch yapılandırılmasında tek bir ağ kartı kullanılması durumunda bu uyarı ile karşılaşırsınız.

Bu hatanın giderilmesi için sunucunuz üzerinde birden fazla ağ kartı var ise; mutlaka Management Network’üne en az 2 adet ağ kartı tanımlayınız. Böylece Management Network için yeterliliği sağlamış olursunuz.

genellikle ESXi host üzerinde vmnic0 ağ kartının VM Network ve Management Network olarak kullanılmaktadır.

Bu sunucu üzerinde kullanılmayan ağ kartı var ise vSwith0 ‘a dahil edilerek bu hatayı giderebilirsiniz. “Properties… “ butonu ile vSwitch0 yapılandırılması açılır.

Açılan “vSwitch0 Properties” penceresinden “Network Adapters” sekmesine gidilir. “Network Adapters” sekmesinin sol alt bölümünde yer alan Add…” butonu seçilir.

Açılan “Add Adapter Wizard” penceresinde kullanılmayan ağ kartlarından uygun olanını seçilir ve Next butonuna basılır.

Failover Order adımındaki Policy Failover Order bölümünde “Management Network” seçeneğini seçiniz ve Next butonuna basınız.

Adapter Summary adımında Finish ile yapılandırma sihirbazı tamamlanır.

Bu hatayı özelliklede eğitimlerde yada lab ortamlarında kullanmakta olduğunuz sanal yada fiziksel sunucunuz üzerinde ağ kartı sayısı yeterli olmadığı durumlarda da bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarıyı almamak istiyorsanız eğer VMware HA yapılandırmasına das.ignoreinsufficienthbdatastore adında yeni bir parametre ekleyerek uyarıyı kapatabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir.

  • vSphere Client yada vSphere Web Client ile vCenter sunucusuna bağlanınız.
  • Açılan vCenter uygulamasından “Hosts and Clusters” seçilir.
  • Bu uyarının alındığı VMware ESXi host’unun üye olduğu cluster üzerinde yan tıklanır ve “Edit Settings…” seçilir.

Açılan pencereden “vSphere HA” seçeneği seçilir ve bu ekranın sağ alt köşesindeki “Advenced Options…” butonuna basılır.

Açılan Advenced Options HA penceresinde;

Options bölümüne; das.ignoreRedundantNetWarning

Value bölümüne; true bilgisini ekleyiniz ve OK’a tıklayınız.

Yapılan bu işlemin ardından halen hata uyarısı gitmediyse, Cluster üyesi VMware ESXi hostlarında HA yapılandırmasını yenilemek için “Reconfigure for vSphere HA…” seçeneği ile Cluster yapılandırması yenilenir. İşlem tamamlandıktan sonra hata uyarısı kaybolacaktır.