HPE DL 380 Gen10 sunucular’da “x64 Exception Type 0x0D – General Protection Exception” Hatasının Giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. HPE

HPE DL 380 Gen10 sunucular’da “x64 Exception Type 0x0D – General Protection Exception” Hatasının Giderilmesi

Merhabalar, bu makalemde HPE DL 380 Gen 10 sunucusunda SPP ile başarısız olarak tamamlanan firmware güncelleme işlemi sonrasında, sunucunuzun açılamama, BIOS arabirimine girişlerde donmalar ve POST aşamasında sunucunun donması durumunda yapılacak olan işlemlere değiniyor olacağım.

SPP ile firmware işleminde herhangi bir neden dolayı hata almanız, firmware güncelleme sırasında elektrik kesintisi ve donmalarda bir sonraki sunucu açılışında aşağıdaki hata ekranları ile karşılaşabilirsiniz.

Sunucunuz bu aşamada takılı kalacak ve bir sonraki adıma geçemeyecektir. Klavye yada konsol üzerinden verdiğiniz komutları da alamayacaktır.

Bu sorunu gidermek için öncesinde sunucu üzerinde bütün konfigürasyonun silinmesi gerekiyor. Bu işlem için ilo arayüzüne bağlanınız; “Lifecycle Management” bölümünü seçiniz. Bu ekranda yer alan “Decommission” bölümünde yer alan “On-button secure erase” butonuna basınız ve sunucunuzu sıfırlamak için bekleyiniz. Bu işlem tamamlanıncaya kadar herahangib bir kapatıp, açma ve elektrik kesintisi olması durumunda sunucunuz kullanılamaz duruma gelecektir ve sunucu anakartı değişimi ile operasyona devam etmeniz gerekecektir..

Başarılı bir şekilde silme işlemi tamamlandıktan sonra, sunucunuzu kapatınız ve sunucunuzun enerji kablolarını çekip, 10-15 dk bekletiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra sunucunuzun ilo arayüzünden SPP mediası ile firmware güncellenemesini yapınız.

Fimrware güncelleme işlemi başarılı olarak tamamlandıktan sonra sunucunuz kullanım için hazır olacaktır. Bu işlem sonrasında sunucunuz için işletim sisteminizi yeniden kurmanız gerekecektir.