15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kadirkozan.com.tr 300 0

Play-With-Docker Kullanımı

Docker ile denemelerinizi yaparken, o an internet bağlantımız yavaş olabilir, PoC, yeni bir özellik veya hatanın gösterilmesi için yada geçici olarak birkaç işlem yaparak sonra da imajımızı silmemiz gerekebilir. Bunun dışında bazende kendi bilgisayarımız üzerine Docker kurmadan/bozmadan üzerinde oynamalar yapabileceğimiz bir yere ihtiyacımız olabilir.

Play-with-Docker ile denemeler yapılırken kullanacağımız Alpine Linux veya üzerinde Docker kurulu sanal makineleri saniyeler içerisinde açıp, kapatabiliriz. Bu işlem için de bilgisayarınıza herhangi bir uygulama kurmadan, sadece internet tarayıcısından erişerek, kullanabilirsiniz.

Play-with-Docker kendi sunucu altyapımızı da kurmamıza olanak tanımaktadır. Güvenliğiniz açısından siteye giriş yaptığınızda makinelerinizi oluşturduğunuzda karşınıza gelen ekranlarda özel bilgi ve özel parola bilgilerinizi paylaşmamanız gerekir. Herkesin bu platform üzerine erişiyor olmasından dolayı özel bir kod veya bilgileri bu platforma üzerinde tutulmaması gerekmektedir.

https://labs.play-with-docker.com/ adresine giriş yaptığımızda karşılama ekranı açılacaktır.

Bu karşılama ekranında oturum açmak için Docker hesap bilgisiniz ile oturum açılır. Bu ekranda yeni bir Docker hesabı oluş

Bu ekranın sol üst köşesinde bir sayaç göreceksiniz. Play-with-docker oturumunu 4 saat süre ile açıyor. Yapılan bütün işlemleriniz 4 saat sonra silinecektir. Bu platform üzerindeki işlemimiz daha erken biterse; oturumu sonlandırmak için sayacın hemen altında yer alan “Close Session” butununa basabilirsiniz.

Bu ekranda makine eklemek için “+Add New Instance” linkine tıklayınız. Bu işlem ile sol kısımda bir makine eklenecek ve makinenin terminali ekranın sağ tarafına açılacaktır.

Paylaş:
Kategori:Docker
ÖNCEKİ YAZI
Ubuntu Server 20.04 LTS üzerine Docker Kurulumu
SONRAKİ GÖNDERİ
VMware ESXi Host’un Active Directory Ortamına Dahil Edilmesi