VMware Fusion ve VMware Workstation’da Sanal Makine Performansının Side Channel Mitigations Özelliği Aktif Olduğunda Düşme Sorunun Giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. VMware Workstation

VMware Fusion ve VMware Workstation’da Sanal Makine Performansının Side Channel Mitigations Özelliği Aktif Olduğunda Düşme Sorunun Giderilmesi

MacOS 11.0 veya daha üst sürümlerinde VMware Fusion kullanılırken, ya da Windows işletim sisteminde VMware Workstation uygulaması kullanılırken ‘Side Channel Mitigation‘ (Yan Kanal Hafifletme) özelliklerinin etkinleştirilmesi sonucunda sanal makinelerin yavaş çalışması sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Performans düşüşünün ana sebebi, Spectre ve Meltdown gibi Side Channel Mitigations saldırılarına karşı alınan önlemlerden kaynaklanıyor. Side Channel Mitigations; kötü niyetli işlemlerin veya sanal makinelerin, korunması gereken işlemci çekirdeği veya sanallaştırma hostu üzerindeki belleğe yetkisiz şekilde erişim sağlamasına olanak tanır.

İşlemci üreticileri, ide Channel Mitigation’e karşı verileri korumak için çeşitli tedbirler geliştirmiştir. Bu tedbirler arasında işlemcilerin tahmin etme şeklini sınırlayan dolaylı ataklar tahmin engelleri, her iş parçacığı için ayrı ataklar tahmin modları, spekülasyonu kısıtlayan modlar ve L1 veri önbelleğinin temizlenmesi yer alır. Bu önlemler ide Channel Mitigation’ın etkili bir şekilde engellese de bazı durumlarda işlemci performansında gözle görülür düşüşlere neden olmaktadır.

Bu sorunu gidermek için Side Channel Mitigation özelliği devre dışı bırakılması gerekecektir.

VMware Fusion uygulamasında Side Channel Mitigation özelliğini devre dışı bırakmak için;

  • VMware Fusion üzerinde çalışan sanal sunucular kapatılır.
  • VMware Fusion üzerinde sırasıyla Virtual Machine > Settings > Advanced  dizinine gidilir.
  • Açılan ekranda “Disable Side Channel Mitigations” kutucuğu seçilir.

VMware Workstation uygulamasında Side Channel Mitigation özelliğini devre dışı bırakmak için;

  • VMware Workstation üzerinde çalışan sanal sunucular kapatılır.
  • VMware Workstation üzerinde sırasıyla VM > Settings > Options > Advanced dizinine gidilir.
  • Açılan ekranda “Disable Side Channel Mitigations for Hyper-V enabled hosts” kutucuğunun içeriği boşaltırlır.