Configuration Manager kullanmanın avantajlarından biride işletim sistemi güncellemeleri dağıtımındaki kolaylığıdır. Microsoft güncellemelerini SCCM/MECM kullanarak dağıtmayı planlıyorsanız, kurulum öncesinde WSUS rolünün kurulmuş olması gerekiyor.

WSUS Rolünün Kurulumu

Windows Server 2019 işletim sisteminde WSUS rolünün kurulması için; Server Manager uygulamasını çalıştırınız.

Açılan “Server Manager” ekranından sırasıyla; “Local Server” “Manage” ve “Add Roles and Features” adresine gidilir.

Before you begin” sayfasında role ve özellik ekleme sihirbazını başlatmak için “Next” butonuna basılır.

Installation Type” adımında “Role-based or feature-based installation” seçeneği seçilir ve “Next” ile bir sonraki adıma geçilir.

Açılan “Server Selection” sayfasından role veya özellik kurulacak sunucu seçilir. Bu işlem için önce “Select a server from the server pool” ardından “Server Pool” bölümünde sunucu seçilir. Bu ekranda “Next” butonu ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

Servers Roles” adımında “Roles” bölümünden “Windows Server Update Services” seçilir.

Windows Server Update Services” rolünün kurulumu için “IIS” ve “.Net 4.7” gibi ek role ve bileşenler de gerekecektir. Bu bileşenlerin yüklenmesi için “Add Features that are required for Windows Server Update Services?” penceresinde “Add Features” butonu seçilir.

Server Roles” adımında “Windows Server Update Services” ve gerekli olan ek role/özelliklerin yüklenmesini sağlamak için “Next” ile role ekleme sihirbazının bir sonraki adımına geçiş yapılır.

Features” ekranında herhangi bir değişiklik yapılmadan “Next” ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

WSUS” adımında, kurulacak olan WSUS rolü ile ilgili bilgileri yer almaktadır. Bu ekranda “Next” ile bir sonraki adıma geçilir.

Roles Services” adımında “SQL Server Connectivity” ve “WSUS Services” seçilir.

Content” adımında WSUS için içeriklerin barındırılacağı konumu belirtin ve “Next” ile bir sonraki adıma geçiniz.

DB Instant” adımında SQL Server Database sunucusu IP yada FQDN bilgisini ilgili alana yazınız ve bu ekranda yer alan “Check Connection” butonu ile SQL Server bağlantısını kontrol ediniz “Successfully connected to server” bilgisini doğruladıktan sonra kurulum işleminin diğer bir adımına geçmek için “Next” butonuna basınız.

Not : SQL Server bağlantısında Default Instance (MSSQLSERVER) tanımı olmayan SQL sunucu bağlantılarında “Hostname\SQL-InstanceName” şeklinde bağlantı bilgisini tanımlayınız .

Not : WSUS kurulumunda kullanmış olduğunuz kullanıcı hesabının SQL Server üzerinde yeni bir veritabanı oluşturması için yetki tanımlaması gerekmektedir.  

Web Server Role (IIS)” adımında IIS sunucu ile ilgili bilgilendirmeler yer almaktadır. Bu adımda Web Server kurulum adımını başlatmak için “Next” butonu seçilir.

Role Services” adımında herhangi bir değişiklik yapılmadan “Next” ile bir sonraki adıma geçilir.

Confirmation” adımında kurulum işlemini başlatmak için “Install” butonuna basılır.

Result” adımında kurulum işlemi başarılı olarak tamamlandığında “Launch Post-Installation tasks” tıklanır.

Post-deployment” işlemi tamamlanma sürecine kadar beklenir.

Post installation tamamlanması ile WSUS rolünün kurulumu tamamlanmaktadır.

WSUS rolü kurulumu tamamlandıktan sonra, SQL Server’da SSMS aracı ile veritabanı servisine bağlanınız

SQL Server’daki “Databases” bölümün genişletin ve WSUS için “SUSDB” oluşup/oluşmadığını kontrol ediniz. SUSDB‘yi görmüyorsanız, WSUS rolü yüklemesinde görevlerin tamamlanıp/tamamlanmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.