1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

SCCM kurulum öncesi Windows ADK ve WinPE uygulamalarının hazırlanması


Bu makalemde SCCM sunucusunun kurulum öncesinde yazılım gereksinimi olan “Windows ADK” ve “WinPE” uygulamalarının en güncel sürümünün kurulumuna değiniyor olacağız. Windows 10 sürüm 1809’dan başlayarak, Win-PE ve Windows-ADK ayrı olarak piyasaya sürülmüştür. Bizde bu kurulumda bu iki uygulamayı ayrı ayrı kuracağız.

Windows ADK (Windows Assessment and Deployment Kit)

Configuration Manager ile işletim sistemlerini dağıttığınızda, Windows ADK’nın mutlaka kurulu olması gerekmektedir. Bu nedenle, yeni Windows 10 sürümlerini dağıtmayı planladığınızda ADK sürümünün de en güncel halinin kurulu olması oldukça önemlidir. Windows ADK, Windows imajlarının büyük ölçekli dağıtım için özelleştirilmesi için bir dizi araçları içermektedir.

SCCM 2019 (2002) kurulum öncesinde Windows ADK içerisinde yer alan “Deployment Tools” ve “User State Migration Tool (USMT)” uygulamalarının kurulması gerekmektedir.

Windows ADK online kurulum paketlerini indirmek için; https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/get-started/adk-install  adresinde yer alan “Download the Windows ADK for Windows 10, version 2004” adres tıklanarak “adksetup.exe” kurulum paketi indirilir.

adksetup” uygulamasını yönetici yetkileri ile çalıştırınız.

Specify Location” adımında “Install the Windows Assessment and Deployment Kit – Windows 10 to this computer” seçilir ve ardından “Next” butonu ile bir sonraki adıma geçilir.

Windows Kit Privacy” adımında herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butona basılır.

License Agreement” adımında lisans sözleşmesini kabul etmek ve bir sonraki adıma geçmek için “Accept” butonu seçilir.

Select the features you want to install” adımında SCCM kurulumu için gerekli bileşenler;

  • Deployment Tools
  • Imaging and Configuration Designer (ICD)
  • Configuration Designer
  • User State Migration Tool (USMT) seçilir ve ardından kurulum işlemini başlatmak için “Install” butonu seçilir.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “Close” butonu kurulum sihirbazını kapatabilirsiniz.

Windows PE (Windows Preinstallation Environment)

Configuration Manager’daki bir önyükleme görüntüsü (boot image), bir işletim sistemi kurulum sırasında kullanılan bir Windows PE (WinPE) görüntüsüdür. WinPE’de bir bilgisayarı başlatmak için kullanılır. Bu minimal işletim sistemi, sınırlı bileşenler ve hizmetler içerir. Configuration Manager, hedef bilgisayarı Windows yüklemesine hazırlamak için WinPE’yi kullanır. Oluşturulan boot image yüklenen Windows – ADK üzerine ek bileşen olarak yüklenir.

SCCM kurulum öncesinde WinPE uygulamasının önceden kurulu olması gerekiyor. WinPE online kurulum paketlerini indirmek için; https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/get-started/adk-install  adresinde yer alan “Download the Windows PE add-on for the ADK, version 2004” adres tıklanarak “adkwinpesetup.exe” kurulum paketi indirilir.

adkwinpesetup.exe” uygulamasını yönetici yetkileri ile çalıştırınız.

Specify Location” adımında “Install the Windows Assessment and Deployment Kit Windows Preinstallation Environment Add-ons- Windows 10 to this computer” seçilir ve ardından “Next” butonu ile bir sonraki adıma geçilir.

Windows Kit Privacy” adımında herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butona basılır.

License Agreement” adımında lisans sözleşmesini kabul etmek ve bir sonraki adıma geçmek için “Accept” butonu seçilir.

Select the features you want to install” adımında “Windows Preinstallation Environment (Windows PE)” seçilir ve kurulum işlemini başlatmak için “Install” butonu seçilir.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “Close” butonu kurulum sihirbazını kapatabilirsiniz.