Veeam Backup and Replication’da Yerel Kullanıcı Hesap Kullanarak Hyper-V Sunucusu Ekleme Sırasında alınan “Invalid Credentials” hatasının giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. Veeam

Veeam Backup and Replication’da Yerel Kullanıcı Hesap Kullanarak Hyper-V Sunucusu Ekleme Sırasında alınan “Invalid Credentials” hatasının giderilmesi

Domain ortamına dahil olmayan Hyper-V sunucularında bir kullanıcı hesabı kullanarak Veeam Backup & Replication’a bir Hyper-V sunucu eklemeye çalışırken aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.

Failed to connect to host
Access denied or timeout expired. 
Check if you have local administrator privileges on computer
Possible reasons:
1. Invalid credentials.
2. Specified host is not a Hyper-V server.

Built-in Administrator hesabı dışında bir yerel kullanıcı hesabı kullanırken, UAC kısıtlamaları tarafından engellenir.Veeam Backup & Replication’a bir Hyper-V sunucusu eklenirken servisi hesbu olarak bilgileri girilen kullanıcı hesabın UAC ‘de erişim izini verilmesi gerekir.

Özellikle, bu hesabın aşağıdakilerden biri olması gerekir.

  • Local Administrators grubuna üye hesap olmalıdır.
  • Veeam Backup & Replication’a eklenen Hyper-V sunucusu bir domain ortamına dahil ise; (Microsoft tarafından önerildiği gibi), Hyper-V sunucuyu VBR üzerine eklemek için Hyper-V sunucusundaki local administrator grubunun üyesi olan bir etki alanı hesabı kullanılmalıdır.
  • Veeam Backup & Replication’a eklenen Hyper-V sunucusu bir domain ortmaına katılmamışsa veya bir etki alanı hesabı kullanmaktan kaçınılması gerekiyorsa, sunucuyu VBR’ye eklemek için Administrator adlı built-in hesabı kullanılmalıdır.

Hyper-V ekleme işlemi sırasında sağlanan hesap seçeneklerinden hiçbiri geçerli değilse, UAC devre dışı bırakmak mümkündür. Bu, Administrator hesabı dışındaki yerel hesapların uzaktan erişim için kullanılmasına izin verecektir. Bu seçenek, Hyper-V sunucusunu savunmasız bırakabilecek önemli bir Microsoft Windows işletim sistemi güvenlik özelliğinin devre dışı bırakılmasını içerdiğinden, son çare olarak düşünülmelidir.

Yapılan bu işlemlerden sonra halen Hyper-V sunucusunun Node eklenmesinde sorun devam etmesi durumunda; Hyper-V sunucusu üzerinde “Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System” dizininde “LocalAccountTokenFilterPolicy” dword oluşturulur ve değer olarak “1” atanır.

Yapılan bu değişiklikten sonra Hyper-V sunucusu yeniden başlatmaya gerek kalmadan VBR üzerine ekleme işlemine devam edilir.