Veritas Backup Exec 21 Kurulum Öncesi Kontroller
  1. Anasayfa
  2. Veritas Backup Exec

Veritas Backup Exec 21 Kurulum Öncesi Kontroller

Bu makalemde, Veritas Backup Exec 21 sürümü kurulmadan önce yapılması gerekenlere Environment Check işlemine değiniyor olacağım. Veritas Backup Exec 21 sürümün yüklemek istediğiniz bilgisayarda Backup Exec Environment Check aracını mutlaka çalıştırınız. Environment Check işlemi Backup Exec yükleme işleminin başarılı olarak tamamlandığından emin olmak için kurulumunun yapılacağı işletim sisteminiz analiz eder. Backup Exec, kurulum sırasında çözülebilecek veya kurulumu engelleyebilecek herhangi bir yapılandırma sorunu bulursa bu işlem sonundan raporlanan uyarılarda görüntülenir.

Kurulum işleminin ilk adımında Environment Check aracı otomatik olarak çalışsa da Backup Exec’i yüklemeden önce bu işlemi manuel olarak çalıştırmak isteyebilirsiniz. Backup Exec’in bu sürümünde veri depolama donanımlarınızın ve kurulumun yapılacağı işletim sisteminize ait donanımınızın Backup Exec 21 sürümünü desteklendiğini doğrulamak için farklı bir yöntem olan “Hardware and Cloud Storage Compatibility List ( HCL )” ve  “Software Compatibility List ( SCL )” listelerinden de inceleyebilirsiniz.

Veritas Backup Exec servis hesabının düzgün çalıştıklarından emin olmak için Active Directory yada yerel kullanıcı hesabını kontrol ediniz. Kurumum sırasında ve sonrasında yetki sorunları ile karşılaşmamak için servis hesabı ile kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Ek olarak kurulum sırasında kullanılacak olan yerel ya da domain kullanıcı hesabı mutlaka Backup Exec sunucusu üzerinden “Administrators” grubu üyesi olmalıdır.

Veritas Backup Exec Management Service tarafından 50104 bağlantı noktasının kullanılmaktadır. Firewall üzerinde mutlaka bu portun erişiminin açık olması gerekiyor.

Veritas Backup Exec’i kurmak istediğiniz sürücünün şifrelenmiş veya sıkıştırılmışsa ve varsayılan bir SQL Express veritabanı kullanmak istiyorsanız, SQL Express kurulumu için şifrelenmemiş ve sıkıştırılmamış bir sürücünün olması gerekiyor.

Veritas Backup Exec’i kurmak istediğiniz bilgisayarın bilgisayar adını kontrol edin. Yalnızca standart ANSI karakterleri kullanmalıdır. Veritas Backup Exec’i standart olmayan karakterler kullanan bir adla bir bilgisayara yüklerseniz hatalar alabilirsiniz. Ek olarak DNS üzerinde Reverse ve Forward kayıtlarını kurulum öncesinde doğrulayınız.

Veritas Backup Exec’in Windows Server işletim sistemine kurulumu yapılırken bölge ve dil ayarlarında “United States” ve “English” olmasına dikkat ediniz.  

Kurulumdan öncesinde Environment Check Uygulamasının Çalıştırılması

Environment Check aracını Backup Exec kurulum sırasında otomatik olarak bilgisayarda çalışan ve aşağıdakileri raporlayan bir yardımcı programdır.

  • Donanım aygıtları ve ilgili sürücülerin Windows Server işletim sistemi tarafından düzgün şekilde tanıtılmış ve çalışmış.
  • Veri tekilleştirme depolamasına sahip birim / birimlerde %12’den fazla boş alanın tespiti,
  • Veri tekilleştirme servisinin başlamaması.
  • Windows güncellemeler yüklü değilse,

Bu ve sistem sağlığının yada uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyecek her öğe için aşağıdaki sonuçlardan biri rapor edilir:

  • Passed : Backup Exec kurulumunu engelleyecek hiçbir uyumsuzluk yoktur.
  • Warning: Backup Exec ile bir uyumsuzluk olması durumunda çıkacaktır. Backup Exec kurulumu sırasında bazı sorunlar çözülebilir bir uyarı, Backup Exec’in yüklenmesini engellemez. Ancak kurulum sırasında sorunlar çözülmezse kurulum işlemi başarısız olabilir.
  • Failed : Backup Exec ile bir uyumsuzluk vardır ve kurulumun başarısız olmasına neden olur. Backup Exec’i başarılı bir şekilde kurabilmeniz için buradaki işlemi yapmanız gerekir.

Backup Exec yüklemeden önce ortamınızı kontrol etmek için;

Backup Exec kurulum sırasında Environment Check otomatik olarak çalışsa da, Backup Exec’i yüklemeden önce veya Backup Exec ile verileri yedeklemeye başlamadan önce bu işlemi manuel olarak çalıştırmak isteyebilirsiniz.

Backup Exec 21 kurulum medyasının ana dizininde bulunan “Browser.exe” uygulaması “Run as administrator” seçeneği ile çalıştırınız.

Backup Exec kurulum sihirbazı için uygun olan dili seçiniz. Bu aşamada “English” seçerek devam edebilirsiniz.  

Açılan kurulum sihirbazı seçeneklerinden “Pre-installation” seçeneği seçilir.

Açılan “Pre-installation” adımında “Backup Exec” uygulaması seçilir.

Açılan “Backup Exec Environment Check” sihirbazının “Welcome” adımında sihirbazı başlatmak için “Next” butonu çalıştırılır.

Choose” adımında “Local Enviroment Check” seçilir ve ardından “Next” butonu ile bir sonraki adıma geçilir.

Progress” adımında işletim sistemi üzerindeki donanım bileşenleri ve yazılımlar kontrol edilir. Bu aşamadaki işlem tamamlandıktan sonra “Results” adımında tarama işlemine ait rapor yer alacaktır.

Environment Check sonuçlarını gözden geçiriniz ve ardından sonuçları kaydetmek için “Save Results To” seçeneğini işaretleyin. Yapılan bu kontrollerin sonuçlarının kaydedildiği konumu değiştirmek için, yeni bir konuma göz atmak için “Change Path” butonu nu da kullanabilirsiniz.