Merhabalar, bu makalemde VMware Horizon 7 sürümler ve sürüm karşılaştırmalarını açıklıyor olacağım.

Horizon for Linux

Adından da anlaşılacağı gibi, Linux için Horizon sürümüdür. Linux tabanlı sanal masaüstü makinelerini merkezileştirmenize ve bunları Horizon View ile sunmanıza izin verir. Linux masaüstlerinin en büyük avantajı, diğer, daha pahalı işletim sistemlerinden uzaklaşabilmeniz ve dağıtım maliyetini daha da azaltmanızdır. Linux için Horizon, Ubuntu, RHEL ve CentOS dahil olmak üzere bir dizi Linux dağıtımını desteklemesinin yanı sıra, NVIDIA grafik çözümleri gibi View’un sunduğu diğer özelliklerden de faydalanıyor.

Horizon Standard Edition

Horizon Standard Edition ile çekirdek VDI çözümüne ve tüm özelliklerine ve oturum tabanlı masaüstleri sunma yeteneğine sahip olursunuz. Bu sürüme, barındırma altyapısı için lisanslama dahildir: masaüstü için vSphere ve vCenter. Ayrıca, temel işletim sisteminden uygulamaları ayıklamanıza ve bunları bağımsız olarak geri göndermenize olanak tanıyan VMware’in uygulama sanallaştırma / paketleme çözümü ThinApp da dahildir.

Horizon Advanced Edition

Horizon Advanced Edition ile tema tamamen uygulama teslimi ve yönetimi ile ilgilidir. Bu, Microsoft RDSH arka ucunda çalışan bir uygulamanın PCoIP protokolü, HTML veya VMware Blast kullanılarak View istemcisi aracılığıyla yayınlanmasına izin veren, Görünüm çözümünün bir parçası olarak uygulama yayımlamayı içeren ilk sürümdür. Bu özellik, kullanıcının artık tam gelişmiş bir masaüstünden ziyade istemci cihazlarına teslim edilen tek bir uygulamaya sahip olabileceği anlamına gelir.

Advanced Edition’da ayrıca, aracılık işlevselliğine sahip bir uygulama kataloğu sağlayan birleştirilmiş bir çalışma alanı çözümü de bulunmaktadır. Katalog, kullanıcıların daha sonra ThinApp paketleri, SaaS tabanlı uygulamalar, XenApp tarafından yayınlanan uygulamalar ve Microsoft Office 365’i aracılık eden yetkili uygulamalar kataloğundan uygulama seçmelerine olanak tanır.

Gelişmiş Sürüm ayrıca fiziksel masaüstleri için merkezi görüntü yönetimi sağlamak üzere VMware Mirage içerir.

Horizon Enterprise Edition

Horizon Enterprise Edition, önceki iki sürüm üzerine kuruludur ve Horizon için vRealize Operations kullanarak işlem yönetimi sağlamak için özellikler ekler. Bu, BT yöneticilerine, çözümün sağlığını ve performansını ve ölçeklendirirken en iyi yapılandırmayı sağlamak için kapasite planlama yeteneklerini izleme olanağı sağlar. Enterprise sürümüne yapılan en büyük eklemelerden biri, tam zamanında uygulamaları sanal bir masaüstüne sunabilmenizi sağlayan Uygulama Birimleri’dir.

Enterprise sürümüne yapılan en büyük eklemelerden biri, tam zamanında uygulamaları sanal bir masaüstüne sunabilmenizi sağlayan Uygulama Birimleri’dir.

Horizon Apps Standard

Horizon Apps Standard, tamamen yayınlanmış uygulamalar ve yayınlanmış masaüstü bilgisayarlar sunmakla ilgilidir ve bu nedenle tam sanal makine tabanlı masaüstü bilgisayarlar sunma yeteneği olmadan.

Ayrıca VMware ThinApp, VMware Identity Manager desteği, Blast Extreme Protokolü kullanılarak oturum teslimi ve VMware User Environment Manager’da içerir.

Horizon Apps Advanced

Horizon Apps Advanced, Skype Kurumsal için Sanallaştırma Paketi, JMP Just-in-time, VMware App Volume ve Horizon Help Desk Tool gibi özellikler ekleyerek standart sürüm üzerine kuruludur.

Horizon sürümlerinin karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda, farklı Horizon sürümlerinin her birinde bulunan özellikler ayrıntılı olarak verilmiştir.