1. Anasayfa
  2. VMware Horizon

VMware Horizon Sürüm Paket Bileşenleri


VMware Horizon; Standard Edition, Advanced Edition, Enterprise Edition ve Horizon for Linux sürümlerinden oluşmaktadır. Daha önce yazmış olduğum “VMware Horizon 7 Sürümleri ve Karşılaştırılması” makalemde bu sürümler arasındaki farklılıklarına değinmiştim.

Horizon Advanced ve Enterprise sürümlerinde bulunan bileşenlerin çoğu aynı zamanda alakart lisanslıdır (örneğin, VMware ThinApp bağımsız bir ürün olarak satın alınabilir), istisna VMware Identity Manager Standard da sunulmaktadır.

Aşağıdaki tabloda sürümler arasındaki VMware Horizon alt bileşenleri / ürünlerinin mevcut olarak sunulduğu sürüm bilgileri yer almaktadır.

Per Named User (NU) : Gün boyunca bir sanal makineye özel erişim gerektiren personele sahip sanal ortamlar içindir.

Concurrent Connection User (CCU) : Öğrenciler ve vardiyalı çalışanlar gibi gün boyunca makineleri paylaşan çok sayıda kullanıcının bulunduğu sanal ortamlar için. Concurrent connection, bir uç nokta cihazı aracılığıyla çalışma alanlarına veya masaüstüne bir etkin bağlantı sağlamak için yazılıma herhangi bir zamanda erişen veya bu yazılımı kullanan toplam kullanıcı sayısı olarak tanımlanır.

Hem Named User hem de Concurrent Connection ölçümlerinde, paketin bileşenleri kullanıcılar arasında bölünemez. Bu, hem named user hem de concurrent connection user örnekleri için geçerlidir. Ayrı bileşenlere sahip olmasına rağmen, tek bir ürün olarak düşünülmelidir. Bu şekilde, Concurrent connection senaryosundaki bir son kullanıcı yalnızca View’e bağlı olsa bile, paketin diğer ilişkili bileşenlerinin örneğin, VMware Identity Manager ve Mirage da o kullanıcıya bağlı olduğu ve kullanılamayacağı kabul edilir.