Horizon Connection kurulmadan önce mutlaka blog sitemde yer alan “VMware Horizon Connection Server ve Sistem Gereksinimleri” makalesini incelemenizi tavsiye ederim. Bu makalemdeki kurulum öncesi yapılması gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra Horizon Connection Server kurulum işlemine geçebiliriz.

Horizon Connection Server yazılımı, “VMware-Horizon-Connection-Server-x86_64-7.12.0-15770369.exe” dosyasına benzer bir biçimde adlandırılan tek bir yürütülebilir (.exe) dosya olarak teslim edilir. Bu kurulum paketi ile Standard, Replica, Security ve Enrollment Server’i da içeren dört Horizon Connection Server türünün tümü için kullanabilirsiniz.  

Yükleme işlemine başlamadan önce, Active Directory Security grubuna Horizon’a yönetici erişimi verilmelidir. Horizon Connection Server yazılımını yüklemeden önce, bu grubu ana Windows sunucusundaki “Administrators” grubuna eklediğinizden emin olun ve ardından yüklemeye başlamadan önce sunucunun oturumunu kapatın ve tekrar açın. Bunu yapmazsanız ve Horizon HTML erişim seçeneğini yüklemeye devam ederseniz yükleme başarısız olacaktır.

Connection Server kurulum dosyasını https://my.vmware.com/web/vmware/downloads adresinden indiriniz.

Horizon Connection Server yüklemek için “VMware-Horizon-Connection-Server-x86_64-7.12.0-15770369.exe” dosyasına “Run as adminstrator” seçeneği ile çalıştırılır.

Windows User Account Control (UAC) güvenlik uyarısı mesajını görürseniz, (aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi) “Yes” düğmesine tıklayınız.

VMware Horizon 7 Connection Server için kurulum sihirbazına hoş geldiniz penceresinde “Next” düğmesine tıklayınız.

License Agreement” bölümünü sözleşmeyi gözden geçirin, Lisans sözleşmesi koşullarında şartları kabul etmek için “I accept the terms in the license agreement” radyo butonu seçin ve “Next” ile kurulum sihirbazının bir sonraki adımına geçilir.

Destination Folder” adımında Connection Server uygulamasının kurulacağı dizin isteğe bağlı olarak “Change” butonu ile değiştirebilirsiniz. Ben varsayılan ayarı kullanıp kurulum işlemine devam edeceğim için “Next” ile bir sonraki adıma geçiyorum.  

Horizon Connection Server örnek türünü vurgulayın. Bu ortamdaki ilk Horizon Connection Server olduğundan, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Horizon 7 Standard Server‘ı seçeceğiz ve ardından “Next” ‘e tıklayınız.

Kurulum adımının bu aşamasında “Install HTML Access” seçilmemesi durumunda HTML hizmeti üzerinden Horizon Management Console ve son kullanıcılar oturumlarına bağlanamayacaklardır. HTML erişimini de kuracağız, bu nedenle mutlaka “Install HTML Access” kutusunu işaretleyin. Bu, kullanıcıların HTML 5 web tarayıcısından Blast Protokolü’nü kullanarak masaüstlerine erişmelerini sağlayacaktır.

Not : IPv6 seçeneği; “Install HTML Access” tarafından desteklenmiyor.

Not : VMware Horizon Connection Server Standart seçeneğini seçtiğinizde, yerel bir LDAP yapılandırılır. Yükleme sırasında, şema tanımlarını, Dizin Bilgi Ağacı (DIT) tanımını ve ACL’leri yükler ve verileri başlatır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonrada, Connection Server LDAP yapılandırma verilerinin çoğunu Horizon Administrator kullanarak yönetirsiniz. Connection Server LDAP girdilerini kendi üzerinde tutar.

Data Recovery” adımında, bir veri kurtarma şifresi ve isteğe bağlı bir şifre hatırlatıcısı girin ve “Next” seçeneğine tıklayınız. Bu şifreyi, bu Horizon Connection Server yapılandırmasının gelecekteki geri yüklemeleri (restore) için gerekli olacağından mutlaka not edilmesi gerekiyor.

Windows Güvenlik Duvarını otomatik olarak yapılandır seçeneğini seçin ve “Next” seçeneğine tıklayın.

Belirli bir etki alanı kullanıcısına veya etki alanı grubuna izin vermek için “Authorize a specific domain user or domain group” seçin, Horizon Manager olarak belirtilen tek bir AD hesabı veya AD güvenlik grubu girin ve “Next” seçeneğine tıklayın.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, “kadirkozan.local” etki alanında “Horizon-System-Admins” adlı Active Directory Security Group “domain-adı\group-adı” biçiminde kullanılmalıdır.  

User Experience Improvement Program” Kullanıcı Deneyimini Geliştirme Programı için açılır menülerinden yapılandırınız yada Kullanıcı deneyimini geliştirme programına anonim olarak katıl onay kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz. Bu adımda “Next” butonu ile kurulum sihirbazının bir sonraki adımına geçebiliriz.

Ready to Install the Program” adımında kurulum dizininin doğru olduğundan emin olmak için son kontrolü bu adımda yapabilirsiniz. Değişiklik gerekiyorsa, gerekli yapılandırma ekranına ulaşmak için “Back” düğmesini kullanabilirsiniz. Ayarların doğru olduğunu varsayarsak, otomatik yükleme işlemini başlatmak için “Install” butonuna tıklayın.

Yükleme işleminin tamamlanması istendiğinde “Finish” butonunu tıklayınız.

Kurulumu işlemi tamamlandıktan sonra “Horizon Horizon View” ile başlayan servislerin çalışıp/çalışmadığını kontrol ediniz.  Kurulu olan servislerin listesi aşağıdaki gibidir.

  • VMware Horizon Connection Server
  • VMware Horizon View Framework Component
  • VMware Horizon View Message Bus Component
  • VMware Horizon View Script Host
  • VMware Horizon View Security Gateway Component
  • VMware Horizon View PCoIP Secure Gateway
  • VMware Horizon View Blast Secure Gateway
  • VMware Horizon View Web Component
  • VMware VDMDS, which provides View LDAP directory services

Horizon Connection Server kurulumu sırasında herhangi bir nedenden dolayı hata ile sonlanması durumunda; kurulum işlemi sırasındaki detaylara ulaşmak için %TEMP% klasöründeki “vminst.log_” kayıtlarını inceleyebilirsiniz.

Kurulum işlemi sırasında “Install HTML Access” seçildiyse, HTML Erişimi bileşeni Windows Server bilgisayarına yüklenir. Bu bileşen, Horizon 7 kullanıcı portalı sayfasındaki HTML Erişimi simgesini yapılandırır ve Windows Güvenlik Duvarı’nda VMware Horizon View Connection Server (Blast-In) kuralını etkinleştirir. Bu güvenlik duvarı kuralı, istemci aygıtlardaki Web tarayıcılarının 8443 numaralı TCP bağlantı noktasındaki Connection Server’a bağlanmasına izin verir.

Son olarak, kurulumu tamamlandıktan sonra masaüstünde gösterildiği gibi “Horizon 7 Administrator Console“ için bir kısa yol göreceksiniz.