Windows Failover Cluster Servisinde File Share Witness (FSW) bilgisinin silinmesi sırasında alınan System error 5026 has occurred (0x000013a2) hatasının giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. Windows Server

Windows Failover Cluster Servisinde File Share Witness (FSW) bilgisinin silinmesi sırasında alınan System error 5026 has occurred (0x000013a2) hatasının giderilmesi

Windows Server 2019 işletim sistemi üzerinde Failover Cluster Servisini yapılandırdım ve File Share Witness yapılandırmasında bu klasörün adını değiştirmek isteyene kadar her şey harika gidiyordu. Ben failover cluster quorum yapılandırma Failover Cluster üzerinde quorum yapılandırma sihirbazını (Configure Cluster Quorum Settings) kullanarak oluşturdum. Fakat var olmayan bir klasöre eşlenen başka bir (eski) file share witness yapılandırması da Failover Cluster üzerinde varlığını da devam ettiriyordu. Windows Failover Cluster Manager üzerinde sorum olan File Share Witness kaydını kaldırmaya çalıştım ama bunu yapmanın bir yolu yoktu.

Windows Failover Cluster Manager üzerinde sorun yaşadığım File Share Witness kaydını silmeye çalıştığımda aşağıdaki log kaydı ve uyarısını aldım.

Windows komut satırı ile cluster.exe aracında /delete parametresini kullanarak silmeyi de denedim ama yine de başarılı olamadım.

Bu sorunu gidermek için başka bir fikir olarak, quorum ayarlarını yeni bir dosya erişimi açılır bu erişim yeni File Share Witness alanı olarak değiştirilir. Ardından da bu son eklenen File Share Witness alanı silinir yada kullanıma devam edilir.

Bu yöntem ile daha önceki denemelerimde başarısız olduğum ve gereksiz yere Failover Cluster ‘da File Share Witness yapılandırmasındaki bu hatalı kaydın kaldırılmasını sağladı.

Bu işlem için yapılması gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

Windows Failover Cluster Manager uygulamasında Cluster üzerinde yan tıklayınız ve gelen seçeneklerden sırasıyla; More Actions -> Configure Cluster Quorum Settings … çalıştırılır.

Before You Begin adımında Next ile yapılandırma sihirbazı başlatılır.

Select Quorum Configuration Option adımında Advanced quroum configuration seçilir.

Select Voting Configuration adımında “All Nodes” seçilir.

Select Quorum Witness adımında Configure a file share witness seçilir.

Configure File Share Witness adımında yeni bir paylaşım alanı oluşturularak file share witness olarak paylaşım alanı yapılandırılır. Örnek yapılandırma aşağıdaki gibidir.

Confirmation adımında yapılandırma bilgileri kontrol edilir ve Next butonuna basılır.

Oluşturulan bu yeni File Share Witness ile sorun giderilmiş olacaktır.

Bu yapılan işlemler sonrasında eski kayıt halen kalıyor ise aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Set-ClusterQuorum -NoWitness -Cluster "Cluster-Name"