CMTrace
  1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

CMTrace

CMTrace SCCM LOG Viewer, “*.log” dosyalarını farklı araçlardan alınan (Microsoft Deployment Toolkit (MDT), Microsoft Endpoint Configuration Manager (MECM), DISM ve diğerleri) logları görüntülemek için kullanabileceğimiz oldukça yararlı bir araçtır. Yine de, çoğunlukla buuygulama “Configuration Manager Tools” ın bir parçası olduğu için SCCM için. Uygulama ve kullanımla ilgili bilgiler CMTrace Microsoft Docs‘ta bulunabilirsiniz.

Log’ların okunması kolay bir iş değildir ve oldukça fazla değerli bilgi içerir. CMTrace, tüm bilgileri basit bir GUI’de düzenleyerek Log’ların görüntülenmesine yardımcı olabilir. Log’ları okurken, uygulama size kırmızı ve sarı çizgiler gösterebilir. Bu durum gerçek bir sorun olduğu anlamına gelmesede diğer loglardan kolayca ayırt etmenizi seçici olabilir.

CMTrace, içinde “Error” / “Failed” kelimesi bulunan her satırı kırmızı renkle işaretler. Aynısı “Could not” ile sarı renk için de geçerlidir. Bir şey başarısız olduğunda çoğu durumda görev yeniden yürütülür ve başarılı olur. Bu nedenle de Logları dikkatlice okuyun ve mesajın anlamını anlamaya çalışıniz.