MECM Kurulum Sihirbazında Uyarı olarak alınan “Recommended version of Microsoft .Net Framework” Mesajının Giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

MECM Kurulum Sihirbazında Uyarı olarak alınan “Recommended version of Microsoft .Net Framework” Mesajının Giderilmesi

Configuration Manager en az .NET sürüm 4.6.2 gerektirir, ancak en son sürümü kullanmanızı önerir.

Microsoft ilerleyen sürümlerde Configuration Manager’ın daha sonraki bir sürümü .NET sürüm 4.8’i gerektirecektir. Kurulum sırasında yada yapılacak güncelleme işlemlerinde oluşabilecek kesintiyi en aza indirmek için Configuration Manager kurulumunu çalıştırmadan önce site sunucularında ve site sistemlerinde .NET’i güncellenmesi ve yeniden başlatılması gerekecektir.

Güncelleştirilmesi gereken sistemleri belirlemek için ConfigMgrPrereq.log dosyasını inceleyinizde fayda vardır.

Bu sorunu gidermek ve ileri doğru uyumluluğunda şimdiden sağlanması için; Configuration Manager artık site sunucuları, belirli site sistemleri, istemciler ve konsol için Microsoft .NET Framework sürüm 4.6.2 gerektirmektedir. Site’i yüklemek veya güncellemek için kurulumu çalıştırmadan önce .NET’i güncelleyin ve sistemi yeniden başlatın. Ortamınızda mümkünse, .NET sürüm 4.8’in en son sürümünü yükleyiniz.

.NET 4.8 sürümünü indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet-framework/net48

.NET 4.8 sürümünün kurulumu tamamlandıktan sonra mutlaka işletim sisteminizi yeniden başlatınız. Kurulum işlem tamamlandıktan sonra ayarların geçerli olması ve MECM kurulum sihirbazının bu durumu kontrol edilmesi sağlanmış olur.