Exchange Server 2019 IMAP4 SSL (Event id 1102) Hatasının Giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Exchange Server

Exchange Server 2019 IMAP4 SSL (Event id 1102) Hatasının Giderilmesi

Merhabalar, bu makalemde IMAP ve POP’un güncelliğini yitirdiğini biliyorum, ancak belirli durumlarda IMAP / POP kullanmak zorunda kalacağız. Exchange Server 2019’da IMAP servisini erişimini etkinleştirmek kolay bir işlemdir ancak etkinleştirildikten sonra aşağıdaki uyarısı ile karşılaşmanız durumunda yapılması gerekenleri adım adım anlatıyor olacağım.

The IMAP4 service failed to connect using SSL or TLS encryption. No valid certificate is configured to respond to SSL/TLS connections. Check the configured host name as well as which certificates are installed in the Personal Certificates store of the computer.

Exchange Server 2019 da IMAP servisini devreye aldığınızda IMAP istemcisi kullanarak bağlanmaya çalıştıktan sonra, parola sorulduğunda aşağıdaki hatayı sürekli alıyor olacaksınız.

Not: Logların Exchange Server sunucularında görüntülemek için IMAP / POP loglarının etkinleştirmeniz gerekecektir. Bu işlem için aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekecektir.

Set-ImapSettings -Server "VKK-EXC01" -ProtocolLogEnabled $true
Set-PopSettings -Server "VKK-EXC01" -ProtocolLogEnabled $true

POP ve IMAP Servislerine tanımlanacak olan ssl sertifikasının thumbprint bilgisi gerekecektir. Bu işlem için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-ExchangeCertificate

POP ve IMAP servisleri için bir önceki komut ile seçilen thumbprint ile eklemek için aşağıdaki komutu örnek komutu çalıştırabilirsiniz.

Enable-ExchangeCertificate -Thumbprint C1255C690A47933A060C7C8125C6E2B2C50CE8EE -Services POP,IMAP

IMAP / POP için front end ve back-end servislerini yeniden başlatınız. Bu işlem için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Restart-Service -Name MSExchangeImap4
Restart-Service -Name MSExchangeIMAP4BE
Restart-Service -Name MSExchangePop3
Restart-Service -Name MSExchangePOP3BE

Wildcard sertifika kullanılması durumunda; FQDN’yi Wildcard SSL Sertifikası ile eşleşecek şekilde değiştirilmesi için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Set-popSettings -X509CertificateName "mail.kadirkozan.com.tr"
Set-ImapSettings -X509CertificateName "mail.kadirkozan.com.tr"
Set-POPSettings -ExternalConnectionSetting {mail.kadirkozan.com.tr:995:SSL} 
Set-ImapSettings -ExternalConnectionSetting {mail.kadirkozan.com.tr:993:SSL}

Yapılan bu işlemlerden sonra https://testconnectivity.microsoft.com/ adresinden POP3 (TCP 995) ve Secure IMAP4 (TCP 993) testleri ile doğrulayınız.