Exchange Server, Active Directory Üzerine Kullanılması Neden Önerilmez?
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Exchange Server

Exchange Server, Active Directory Üzerine Kullanılması Neden Önerilmez?

Merhabalar bu makalemde Exchange Server 2016 veya Exchange Server 2019 uygulamasının Active Directory üzerine neden kurulmaması gerektiğini açıklıyor olacağım.

Exchange Server uygulamasını Active Directory üzerine kurulması durumunda aşağıdaki sorunlarla karşılabilirsiniz ;

  • Active Directory split permissions için Exchange Server yapılandırılması desteklenmez. Split Permissions, active directory organizasyonu içinde belirli yetki ve ayrıcalıklara sahip kullanıcı ve güvenlik gruplarının izinlerinin tanımlanmasında kullanılır. RBAC (Rola Based Access Control) ve ACL (Access Control Lists) ile Active Directory ve diğer bileşenlerin yönetimini olumsuz etkileyebilir.
  • Exchange Trusted Subsystem Universal Security Group, Active Directory’deki Domain Admin grubuna eklenir. Bu durum domainde olan tüm Exchange sunucularına Domain Admin hakkını verir.
  • Exchange Server ve Active Directory, kaynaklarının yoğun kullanıldığı uygulamalardır. Bu her iki uygulama da aynı sunucu üzerinde çalışması durumunda sunucu performans ve uygulamaların verdikleri tepkilerde yavaşlıklar yaşanabilir.
  • Active Directory, Global Catalog sunucusu olmalıdır, ancak Exchange Server servisleri Global Catalog sunucusunda doğru şekilde başlamayabilir.
  • Sunucuyu kapatmadan veya yeniden başlatmadan önce Exchange Servislerini mutlaka durulması gerekir. servisleri durdurmazsanız, sistemin kapanması çok daha uzun sürecektir.
  • Exchange Server üzerindeki Active Directory rolünün kaldırılmasını desteklenmez.
  • Active Directory üzerine kurulan Exchange Server ortamı Failover Cluster yapılandırmasını desteklemez. Exchange Server’da DAG yapılandırılması yapılamaz.