1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

SCCM/MECM 2019 “SQL Server service running account” Hatasının giderilmesi


Bu yazıda size SCCM/MECM 2019 kurulundaki “Preprequest Check” aşamasında “SQL Server service running account” alınan hatanın çözümünü anlatıyor olacağım.

The logon account for the SQL Server service cannot be a local user account, NT SERVICE\<sql service name> or LOCAL SERVICE.  You must configure the SQL Server service to use a valid domain account, NETWORK SERVICE, or LOCAL SYSTEM.

Bu sorunu çözmek için, SQL Server Servislerinin geçerli bir domain hesabı kullanacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Aşağıdaki adımları izlemeniz durumunda bu sorun giderilebilir.

SQL Configuration Manager” uygulamasını “Run as Administrator” ile çalıştırınız.

Açılan “SQL Server Configuration Manager” penceresindenSQL Server Services” bölümünden “SQL Server (MSSQLSERVER)” üzerinde yan tıklanır ve gelen seçeneklerden “Properties” seçilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, bu SQL Server hizmetinin, SQL Server (MSSQLSERVER) hizmetini çalıştırmak için varsayılan NT Service \ MSSQLSERVER hesabını kullanıyor.

This Account” alanına SQL Server servis hesabı adını ve parolasını giriniz ve “Restart” butonu ile tanımlanan servis hesabı ile başlatılır.

Not : Kullanılan servis hesabın gerekli izinlere sahip olduğundan emin olunuz.