1. Anasayfa
 2. VMware Horizon

VMware Horizon Connection Server ve Sistem Gereksinimleri


VMware Horizon Connection Server, Horizon client bağlantıları için aracı olarak çalışan bir yazılım hizmetidir. Horizon’un bu sunucu rolünde, kullanıcı bağlantı isteklerini doğrular, kullanıcının erişim yetkisine sahip olduğu masaüstü (VDI) veya Microsoft Windows RDS sunucularında doğrular ve bu işlemlerin ardından bağlantıyı uygun kaynağa yönlendirir.

Horizon Connection Server, tüm Horizon istemcileri tarafından güvenilen bir Active Directory (AD) etki alanının üyesi olması gereken Windows Server işletim sistemi üzerine yüklenir.

Horizon Connection Server ayrıca, Horizon ortamını yönetmek ve aşağıdakileri içeren görevleri gerçekleştirmek için kullanılan Adobe Flex tabanlı bir web uygulaması olan Horizon Administrator konsolunu da barındırır:

 • Sanal masaüstlerini (VDI) dağıtılması,
 • Masaüstü veya Microsoft Windows RDS (Remote Desktop Services) tabanlı havuzların oluşturulması ve yönetimi,
 • Masaüstü havuzlarına kullanıcı erişimlerinin denetlenmesi,
 • Horizon Cloud Pod’ların oluşturulması ve yönetimi
 • Horizon sistem üzerindeki olaylarını incelenmesi.

Horizon Connection Server istemcilerin kimliğini doğrular ve onlara uygun yada tanımlanan kaynaklara erişimini sağlar. Horizon Connection Server yapılandırmasına bağlı olarak, istemciler doğrudan uzak kaynağa bağlanabilir veya bağlantı Horizon Connection Server örneği aracılığıyla tünellenebilir. Ayrıca Connection Server True SSO, RSA, SecurID, RADIUS ve smart card kimlik doğrulama metotlarını destekler.

VMware Horizon Sistem Gereksinimleri

Diğer birçok yazılım hizmeti gibi Horizon Connection Server da yeterli performansı sağlamak için minimum sunucu yapılandırması gerektirir. Horizon Connection Server’ı düzgün bir şekilde desteklemek için; VMware vCenter Server’a, Horizon altyapısının öngörülen boyutuna göre yeterli kaynak, erişim yetkileri tanımlanmalı ve tavsiye edilen uygun şekilde yapılandırılmalıdır.

Horizon Connection Server, kullanıcı isteklerini doğrulayıp ardından uygun uzak masaüstlerine ve uygulamalara yönlendirerek istemci bağlantıları için aracı görevi görür. Horizon Connection Server, belirli donanım, işletim sistemi, kurulum ve destekleyici yazılım gereksinimlerine sahiptir.

Bu gereksinimler, yüksek kullanılabilirlik (HA) veya dış erişim için yüklediğiniz Replicate ve Security Server, Horizon Connection Server örnekleri için de geçerlidir. Diğer birçok yazılım platformunda olduğu gibi, Horizon Connection Server’ın en iyi performansı göstermesini sağlamak için önerilen yönergelere mutlaka uyulmalıdır.

Yüklediğiniz ilk Horizon Connection Server, kurulum işlemi sırasında Horizon 7 Standard Server olarak adlandırılacaktır. Ölçeklenebilirliği ve yüksek kullanılabilirlik gereksinimlerini karşılamak için, dağıtım başına altı adede kadar ek Horizon Connection Server kurulabilir; bunların her birine kurulum işlemi sırasında bir Horizon Replica Connection Server adı verilir.

 • En az 4 GB ve üzerine RAM, önerilen, 50 veya daha fazla masaüstü için 10 GB ve üzeri RAM bellek, (Windows Server 2008 R2 işletim sisteminde her 50 masaüstü sistem için 10 GB ve üzeri, Windows Server 2012 R2 ve üzeri işletim sisteminde her 50 masaüstü sistem için 10 GB ve üzeri)
 • Pentium IV 2.0 GHz ya da daha hızlı işlemci, Önerilen: 4 vCPU,
 • En az 40 GB boş disk alanı,
 • Statik IPv4 adresi,
 • DNS’deki ana makine adının hem forwarder, hem de reverse lookup zone kayıtları olmalıdır,
 • En az 100 MBps ağ kartı, 1 GBps veya 10 GBps ağ kartı.
 • Horizon Connection Server çalıştıran işletim sistemi, desteklenen etki alanı hizmetlerinden biri tarafından desteklenen bir Active Directory (AD) etki alanının üyesi olmalıdır.
 • Horizon Connection Server için mutlaka sadece bu görevi üstlenecek temiz işletim sistemi kullanılmalıdır. Horizon Connection Server olarak; Active Directory, vCenter Server, IIS server ve Microsoft Terminal Server (MS-RDS) üzerine kurmayınız.
 • Horizon Connection Server’ın kurulumunda mutlaka desteklenen Windows Server işletim sistemleri kullanılmalıdır. Horizon Connection Server 7.12 sürümü tarafından desteklenen işletim sistemi sürümleri aşağıdaki gibidir.

Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 (Standard, Enterprise ve Datacenter Sürümleri)
Windows Server 2012 (Standard ve Datacenter Sürümleri)
Windows Server 2012 R2 (Standard ve Datacenter Sürümleri)
Windows Server 2016 (Standard ve Datacenter Sürümleri)
Windows Server 2019 (Standard ve Datacenter Sürümleri)

 • VMware Horizon Server 7.12 için en az 1 adet ESXi sunucu ve 1 adet vCenter sunucu gerekmektedir. VMware Horizon 7.12 için desteklenen VMware sunucu sanallaştırma (ESX/ESXi) sürümleri aşağıdaki gibidir.

VMware ESXi 7.0
VMware ESXi 6.7 U3
VMware ESXi 6.7 U2
VMware ESXi 6.7 U1
VMware ESXi 6.7.0
VMware ESXi 6.5 U3
VMware ESXi 6.5 U2
VMware ESXi 6.5 U1
VMware ESXi 6.5.0
VMware ESXi 6.0 U3
VMware ESXi 6.0.0 U2
VMware ESXi 6.0.0 U1

 • VMware Horizon Server 7.12 sürümü tarafından desteklenen; VMware vCenter Server sürümleri aşağıdaki gibidir.

VMware vCenter Server 7.0
VMware vCenter Server 6.7 U3
VMware vCenter Server 6.7 U2
VMware vCenter Server 6.7 U1
VMware vCenter Server 6.7.0
VMware vCenter Server 6.5 U3
VMware vCenter Server 6.5 U2
VMware vCenter Server 6.5 U1
VMware vCenter Server 6.5.0
VMware vCenter Server 6.0 U3
VMware vCenter Server 6.0.0 U2
VMware vCenter Server 6.0.0 U1

 • VMware Horizon, sanal masaüstlerinin oluşturulması veya yönetimi ile ilgili görevleri gerçekleştirmek için vCenter Server’a erişmesi ve vCenter Server’da yetkisi tanımlanmış olması gerektirir. Bu erişimi kolaylaştırmak için, öncelikle Horizon Connection Server’ın vCenter Sunucusuna erişmek için kullanacağı bir Active Directory (AD) kullanıcı hesabı oluşturmanız ve ilerleyen bölümlerde adım adım anlattığım yetkilendirmeleri tanımlıyor olmanız gerekecektir.
 • VMware vSAN veri depoları kullanılıyorsa, en az iki ana host gereklidir. ROBO için vSAN’dan yararlanılıyorsa üçüncü bir witness server gerekir.