1. Anasayfa
  2. VMware Horizon

VMware Horizon 7.12 Composer Sunucunun vCenter Server’a Eklenmesi


Horizon Composer’ı Horizon vCenter Server’e bağlamak için Horizon Management konsolunda oturum açmanız gerekir. Konsol erişimi için; https://connection_sever_isim_yada_ipadresi/admin biçiminde olacaktır.

Horizon Connection Server’da yönetici izinlerine sahip Active Directory hesabını kullanarak Horizon Management konsolunda oturum açın.

Açılan Managament Console’dan sırasıyla; “Settings” -> “Servers” -> “vCenter Servers” adresine gidiniz.

Bu ekranda yer alan vCenter Server sunucusunu seçiniz ve ardında “Edit” butonunu seçiniz.

Açılan “Edit vCenter” sayfasından “View Composer” sekmesine gidiniz.

View Composer Settings” bölümünde “Standalone View Composer Server” seçiniz ve Composer sunucu IP adresi, port bilgisi ve servis hesap bilgileri tanımlanır. Composer Server bilgilerinin kayıt edilmesi için “OK” butonuna basılır.  

Horizon Composer sunucusu varsayılan, güvenilir olmayan SSL sertifikasıyla yüklenmişse, Composer server eklenmesi sırasında sertifika uyarı ekranı gelecektir. “View Certificate” ile sertifika bilgileri kontrol ediniz.

Sertifika bilgileri kontrol edildikten sonra kabul etmek için “Accept” butonu ile değişiklik kaydedilir.


Edit vCenter Server” ekranında “View Composer Domain …” sekmesinde domain bilgisini eklemek için “Add” butonunu seçiniz.

Açılan “Add Domain” ekranında domain adı, kullanıcı hesap ve parola bilgisi tanımlandıktan sonra “Submit” butonu ile domain ekleme işlemi tamamlanır.