1. Anasayfa
  2. Microsoft Exchange Server

Exchange Server Sürüm Bilgisinin Görüntülenmesi


Exchange Server 2019 sunucu tarafında iki farklı lisanslama sürümü bulunmaktadır. Bunlar Standard Edition ve Enterprise Edition’dır. Bu sürümler arasındaki en büyük farklılık; database sayısdır. Standard Edition; Küçük ve orta ölçekli kuruluşların mail hizmetlerinin karşılanması için tasarlanmıştır. sunucu başına 5 adet aktif mailbox, Enterprise Edition ise; büyük ölçekli kuruluşlar için tasarlanmıştır. Bu sürümde sunucu başına 100 adet aktif database barındırır.

Kuruluşunuz için Exchange Server 2019 Enterprise sürümü seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus: büyük organizasyonlar da yada hızlı büyüyen bir yapıya sahipseniz ilerleyen zamanlarda database’lerin hızla büyümesi, yedeklenme ve arşivleme işlemlerinde yönetim ve sorun giderme operasyonlarında güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin Microsoft’un tavsiyesi mailbox boyutunun en azla 300-400 GB ‘dan büyük olması önerilmez. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak sizlere vereceğim bu tavsiye ile; şartlarınızı buna uygun ise; mailbox database lerinin boyutunun 200 GB’ı geçilmemesinde yana olacaktır. Buradaki tavsiyemin nedeni; Mailbox database bozukluğunda etkilenen kullanıcı sayısının az olması, yedekleme ve yedekten geri dönme işlemlerinde zaman tasarrufları, esutil gibi ileri kurtarma tekniklerinde kolaylık sağlar. Bu limite uyulmadan database boyutlarında frenleme getirmediğiniz sürece; yedekleme ve yedeklenen datadan geri dönmek oldukça zorlaşacak. Sunucu performansı ve Exchange Server ‘daki indexleme işlemleri oldukça yavaşlamaktadır.

Exchange Server 2019 sürümün kurulumu tamamlandığında; lisans anahtarı girilmeden 180 gün boyunca deneme (evulation moda) modunda kullanabilirsiniz. Deneme sürümü tamamlandıktan sonra lisans anahtarı girilerek Standart yada Enterprise sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Exchange Server 2019 Standart Edition sürümünden;

Enterprise Edition sürümüne lisans anahtarı girerek yükseltme yapabilirsiniz. Ama tam tersi geçiş desteklenmemektedir.

Exchange Server sunucunuzun versiyonunu powershell ile örnekmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-ExchangeServer | fl name, edition,admindisplayversiyon