1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

SQL Server authentication mode hatasının giderilmesi


Microsoft System Center Configuration Manager 2019 kurulumu yapılırken, kurulumun ön koşulu olan “Prerequisite Check” adımında “SQL Server Security Mode” adımında SQL Server kimlik doğrulamasında “Windows Authentication” güvenlik modelinin seçili olmadığı için aşağıdaki örnek uyarı ekranını aldık.

“The SQL server name specified is configured for SQL authentication security. It is recommended to configure the SQL server to operate only in Windows authentication security before you continue Configuration Manager Setup.”

Bu hatayı göz ardı ederek kurulum yapılabilir fakat önerilen güvenlik çözümlerinin ihlalinden dolayı farklı sorunlar ve tehlikelerle karşılaşmamak için SQL Server’in kimlik doğrulama modu önerilen “Windows Authentication mode” seçeneğine alınmalıdır. Bu değişikliği yapmak için SQL Server Management Studio uygulaması sunucu üzerinde yetkili bir hesap ile çalıştırılır. SQL Server sunucu özelliklerinden “Security” seçeneğine gidilir. Aşağıdaki resimdeki gibi kimlik doğrulama yönteminde “SQL Server and Windows Authentication mode” seçili olarak gelmektedir.

Bu sorunu gidermek ve önerilen güvenlik çözümü için “Windows Authentication mode” seçilir ve “OK” butona basılır.

Yapılan bu değişikliğin geçerli olması için SQL Server servisleri yeniden başlatılır.

Yapılan bu değişiklikten sonra “SQL Server Security Mode” hatasının giderilmiş olduğundan emin olmak için “Prerequisite Check” adımında “Run Check” butonu ile tekrardan kontrolü yapılır.