Ubuntu/Debian işletim sisteminde “Ctrl-Alt-Del” Kullanarak işletim Sistminin Yeniden Başlatmayı Devre Dışı Bırakmak
  1. Anasayfa
  2. Linux

Ubuntu/Debian işletim sisteminde “Ctrl-Alt-Del” Kullanarak işletim Sistminin Yeniden Başlatmayı Devre Dışı Bırakmak

Linux işletim sisteminde “Ctrl-Alt-Delete” tuş kombinasyonuyla işletim sisteminin yeniden başlatma işlevini devre dışı bırakmak oldukça tavsiye edilir.

Fiziksel erişime açık Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinde bu tuş kombinasyonunu kullanarak sunucuya login olmadan işletim sistemi yeniden başlatılabilir. Bu durum özellikle sanal makinelerde konsola ile erişim sağlandığında bu tuşlarla basarak işletim sistemi yeniden başlatmak mümkündür. İşte bu yüzden yanlışlıkla ya da kasıtlı-olmayan yeniden başlatmaları önlemek amacıyla, “Ctrl-Alt-Delete” tuş kombinasyonuyla yeniden başlatma özelliğini devre dışı bırakmanız önerilir.

Bu makalemde Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinde “Ctrl-Alt-Delete” tuş kombinasyonu kullanılarak gerçekleşebilecek; kazara yeniden başlatmaların nasıl engelleneceğini anlatacağım. Buradaki uygulamalar Ubuntu 16.04 ve Debian 8 sürümü ve daha güncel sürümlerde geçerlidir.

  • Ubuntu veya Debian işletim sistemi üzerinde oturum açınız, terminali başlatın ve aşağıda sıralanan komutları sırasıyla çalıştırınız.
sudo systemctl mask ctrl-alt-del.target
sudo systemctl daemon-reload

Belirtilen komutlar başarı ile çalıştırdıktan sonra, “Ctrl-Alt-Delete” kısayol tuşlarıyla işletim sisteminizin yeniden başlayıp/başlamadığını deneyerek kontrol edebiliriz.