1. Anasayfa
  2. VMware vRealize Operation Manager (vROPS)

VMware vRealize Operations Manager (vROPS) Sizing Tools Kullanımı


VROPS çalıştırmak için dağıttığınız sanal makinelerinizi boyutlandırmanın mutlak en iyi yolu, “vROPS sizing” aracını kullanmaktır. Bu araca https://vropssizer.vmware.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfada yaptığınız ilk şey buraya gelip dağıtmakta olduğunuz vROPS sürümünü seçmektir.

Bizim durumumuzda 8.1 sürümü ile devam ediyor olacağız. Ayrıca bu sayfadan vROPS için temel (Basic) veya gelişmiş (Advanced) bir ölçeklendirme kılavuzu da yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca daha çok detay görmek için ben bu aşamada “Advanced” seçeneği ile işlem yapıyorum.

Örnek bir yapı üzerinden ilerleyerek açılan “Environment” penceresinden “vCenter Object” bölümüne aşağıdaki verileri girelim.

Virtual Center1
Data Center2
Cluster2
Virtual Machines100
Hosts10
Local DataStore10
vSAN DataStore4
Shared Datastore SAN (FC/ISCSI)20
Shared Datastore NAS (NFS)0
vSphere Distributed Switch1
vSphere Distributed Port Group20
VM Folder5
Resource Pool0
Datastore Cluster10

İsteğe bağlı olarak listede yer alan; EMC Avamar, EMC VNX, VMware NSX, VMware vSAN nesneleri ve daha fazlası gibi daha gelişmiş üçüncü taraf şeylere girersiniz. Tüm bunları bu açılır menülerin her birinin altında belirtebilir, örneğin burada VMware vSAN için, ve çok detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nesnelerin sayısını bitirdikten sonra, büyüme oranın tahmin etmeye çalışırsınız. Ortamınızın ne kadar hızlı büyüdüğünü düşünüyorsunuz, saklama verilerinizi ne kadar süreyle saklamak istiyorsunuz ve ortamınızda VROPS için yüksek kullanılabilirliği mi kullanacaksınız gibi soruları vROPS sizing ekranın sol kısmındaki ilgili bölümden tanımlama yapabilirsiniz. Yine örnek yapı üzerinden devam edip aşağıdaki verileri ilgili alana giriş tamamlandıktan sonra “View Recommendetion” butonuna basılır.

Öngörülen büyüme % ?%10
Zaman Serisi Veri Saklama süresi12 ay
Ek Zaman Serisi Saklama süresi36 Ay
Kullanılabilirlik (HA / CA)High Availability

Bu işlemler sonrasında; 203 nesnemiz ve 26338 metriğe sahip olacağımızı, vROPS dağıtımında “EXTRASMALL” node önerisini görebilirsiniz.

Bir production ortamı için çoğu kuruluşta, “SMALL” bir vROPS Master Node ile giderdim çünkü geleneksel olarak “EXTRASMALL” nodelar herhangi bir üretim ortamında önerilmemiştir. Aslında, yüksek kullanılabilirlikte iki düğüme sahip küçük bir ana düğüm dağıtımına gidebilirim. Ama tabii ki bunlar da orada görebileceğiniz gibi çok fazla kaynak tüketiyor. Bu nedenle, bu kaynak yatırımının yüksek oranda erişilebilir bir vROPS kümesi çalıştırmaya değeceğinden emin olmak istersiniz.

Yine bu ekranın üst kısmında yer alan “Download as PDF” ile oluşan bu raporu PDF olarak indirebilirsiniz. Yani bir danışman veya sistem yönetici olarak bunu müşterinizle veya belki müdürünüzle paylaşabilirsiniz ve aslında çok güzel bir rapor çıkaracaktır.