Windows Failover Clustering Event id 1090 Hatasının Giderilmesi
  1. Anasayfa
  2. Windows Server

Windows Failover Clustering Event id 1090 Hatasının Giderilmesi

Merhabalar, bu makalemde Windows Failover Cluster üzerindeki alınan event id 1090 hatasının giderilmesine değiniyor olacağım.

Bu sorun genellikle; Cluster yapılandırma veritabanı, Failover Cluster işlevi için temel bilgileri içerir. Her node üzerinde Cluster yapılandırmasına ait verilerin yer aldığı veritabanının bir kopyası tutulur. Cluster için core yapılandırması bir witness diski yada ortak alanında içeriyorsa, Cluster yapılandırma veritabanının bir kopyası da Witness diskinde / alanında tutulur. Windows Failover Cluster servisi, Cluster yapılandırma bilgilerinin tutulduğu bu veritabanının en son sürümünü depolandığı tüm konumlara da bu veriyi çoğaltır.

The Cluster service cannot be started. An attempt to read configuration data from the Windows registry failed with error '2'. Please use the Failover Cluster Management snap-in to ensure that this machine is a member of a cluster. If you intend to add this machine to an existing cluster use the Add Node Wizard. Alternatively, if this machine has been configured as a member of a cluster, it will be necessary to restore the missing configuration data that is necessary for the Cluster Service to identify that it is a member of a cluster. Perform a System State Restore of this machine in order to restore the configuration data.

Bu hata ile karşılaşılması durumunda;

  • Windows Cluster servisi başlamıyor,
  • Failover Cluster Manager cluster ortamını görüntüleyemez,
  • Exchange Server DAG yapısı var ise veri tabanlarının tamamı “dismount” duruma geçecektir.

Bu sorunu gidermek için;

PowerShell uygulamasını yönetici modunda aşağıdaki komutu çalıştırınız. Bu komut Cluster servisinin başarısız olduğunda node’u zorla temizler

 Cluster Node "VKK-EXC01" /ForceCleanup

Exchange sunucusunun işletim sistemini yeniden başlatınız ve node’u tekrar Cluster ortamına eklemek için Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Start-DatabaseAvailabilityGroup "VKKDAG1" -MailboxServer "VKK-EXC01"