Azure Active Directory PowerShell Modülü Yüklenmesi
  1. Anasayfa
  2. Azure

Azure Active Directory PowerShell Modülü Yüklenmesi

Powershell aracılığıyla Office 365’te kullanıcıları ve kuruluş ayarlarını yönetmek üzere bağlanmak için Azure Active Directory PowerShell Modülünü yüklemeniz gerekecektir Bu modulu PowerShell’in kendisi aracılığıyla olduka kolayca kurulabilirsiniz.

Azure Active Directory PowerShell Modülü ile, PowerShell aracılığıyla birçok Office 365 kullanıcı ve kuruluş yönetimi görevini gerçekleştirmenize olanak tanır. Parola sıfırlama, parola politikalarının düzenlenmesi, lisans yönetimi, lisansların raporlaması vb toplu görevler için kullanımı oldukça pratiktir. Bir Microsoft Partner veya sistem yöneticisi iseniz bu araç aracılığıyla müşterilerinizin Office 365 aboneliklerini kolayca yönetebilirisiniz. Bu modül size kendi kimlik bilgilerinizi kullanarak yönetici görevleri gerçekleştirmenin güvenli bir yolunuda sunmaktadır. Daha da önemlisi, bu modül ile size Exchange Online, Skype For Bussiness, SharePoint/OneDrive vb. özelliklerini yönetme yeteneği vermez. Bunlar için ayrı bir PowerShell bağlantı yöntemi veya PowerShell modülü eklemeniz gerekecektir.

—— MSOnline paketinin Powershell içerine eklenmesi (Online Powershell v1 ) ——

Bilgisayarınızdaki Start menüsünü açın ve ‘Powershell‘i arayınız. Windows PowerShell’e sağ tıklayın ve ‘Run as administrator‘ı seçerek çalıştırınız.

Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basınız.

Install-Module -Name MSOnline

NuGet sağlayıcısını (provider) yüklemek ve powershell içesine aktarmak için “Y” yazınız. Yüklenecek olan sağlayıcıya güvenmek için tekrar “Y” yazınız.

Paketin yüklenmesini bekleyin, ardından Office 365 yönetici kimlik bilgilerinizi girmek için aşağıdaki komutu çalıştırınız ve PowerShell aracılığıyla Azure Active Directory’ye bağlanınız.

Connect-MsolService

Azure Active Directory PowerShell modülü yüklendikten sonra, bu bilgisayardan Azure AD servisine bağlanmak için yalnızca Connect-MsolService komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

—— AzureAD paketinin PowerShell 5.1 on Windows, PowerShell 7.0.6 LTS ve PowerShell 7.1.3 yada daha üstü sürümler için eklenmesi ——

AzureAD modülü cmdlet’ini kullanmak, AzuerAD PowerShell modülü için çok tercih edilen yükleme yöntemidir. AzureAD modülünü yalnızca geçerli kullanıcı için yükleyiniz. Bu önerilen kurulum kapsamıdır. Bu yöntem Windows, macOS ve Linux platformlarında aynı şekilde çalışır.

Bilgisayarınızdaki Start menüsünü açın ve ‘Powershell‘i arayınız. Windows PowerShell’e sağ tıklayın ve ‘Run as administrator‘ı seçerek çalıştırınız.

Powershell üzerine AzureAD Module eklemek için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Install-Module -Name AzureAD -Scope CurrentUser -Repository PSGallery -Force

Not : Çevrimiçi depolardan ilk kez bir PowerShell modülü kurarsanız, süreç size önce NuGet sağlayıcısının yüklenmesi gerektiğini bildirir, bu işlem için “y” tuşuna basınız ve onay veriniz.

Deponun güvenilmez olduğuna dair başka bir uyarı olabilir. Modül, PowerShell Galerisi’ndeki (depo olan) resmi bir Microsoft modülü olduğu için “y” ile bir kez daha onay veriniz.

Modül şimdi PowerShell Galerisi’nden indirilir. Boyut 15 MB’den az, bu yüzden çok uzun sürmemelidir.

Modül kurulumundan sonra yüklenen bu modülün powerhell içerisine aktarmanız gerekir. Bu işlemden sonra Azure ortamına bağlanmak için kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.

Oturum başarılı tamamlanması durumunda artık neslere erişebilirsiniz.