Dell-EMC PowerEdge Sunucularda iDRAC, VMware ESXi Sunucu Adı ve İşletim Sistemini Sürümünü Hatalı Gösteriyor.
  1. Anasayfa
  2. Dell-EMC

Dell-EMC PowerEdge Sunucularda iDRAC, VMware ESXi Sunucu Adı ve İşletim Sistemini Sürümünü Hatalı Gösteriyor.

Dell-EMC PowerEdge sunucularının VMware ESXi 6.5 ve üzeri işletim sistemlerinde bilgisayar adıne ve işletim sistemleri alanlarının iDRAC web ve CLI site alanlarındaki bilgilerde hatalar fark edebilir. Dell-EMC sunucuların yönetiminde kullanılan iDRAC kartlar işletim sisteminin bilgisayar adını kontrol etmezler. İşletim sistemi adını VMware’deki CIM (Common Information Model) sağlayıcıları aracılığıyla iDRAC denetleyicisine iletir.

VMware ESXi 6.0 ve üzeri sürümlerde CIM sağlayıcı varsayılan olarak etkindir. Fakat VMware ESXi 6.5’te bu durum değiştirilmiştir. Artık CIM sağlayıcılar varsayılan olarak devre dışıdır.

Bu sorunu gidermek için ESXCLI üzerinden CIM sağlayıcılarını etkinleştirmeniz ve sunucunun yeniden başlatılması gerekmektedir.

CIM servisini yeniden başlatmak için aşağıdaki komutları ESXi sunucu üzerinde çalıştırınız.

esxcli system wbem set –enable true /etc/init.d/sfcbd-watchdog start

Servislerin yeniden başlatma işlemi tamamlandıktan sonra iDRAC’ı yenilerseniz bilgisayar adının ve işletim sistemi bilgilerinin güncelleştirildiğini göreceksiniz.

wbem’i etkinleştirmeniz sorunu çözmezse ESXi işletim sistemine Dell EMC iSM (iDRAC Service Module) veya ESXi için OpenManage Server Administrator vSphere Instllation Package (VIB) ile yeniden kurulumu tavsiye edilmektedir.