1. Anasayfa
  2. HPE

HP iLO-4 Firmware Güncellemesi


Merhabalar, Bu makalemizde yeni nesil HP Proliant ve Blade tüm sunucularda sisteme entegre olarak sunulan sunucu donanım yönetim bileşenidir. iLO ile sunucunuzun uzaktan yönetimini, kurulum ve donanım sorunlarının tespitinde kolaylık sağlar. En son HP Proliant G9 serisi sunucularda iLO-4 ile gelmektedir. iLO-4 diğer eski sürümler oranla daha hızlı ve daha gelişmiş özellikler sunmaktadır. Bu yazımızda iLO-4 fimware güncelleme işlemini yapıyor olacağız.

HP, sık sık iLO firmware güncellemelerini yayınlamaktadır ve çıkan her güncelleme ile yeni özellikle ve iyileştirmeler yapılmaktadır. İLO yazılımını güncellemek için farklı yöntemler sunulmaktadır, Bu yöntemler;

  • Windows ve Linux işletim sistemleri için Çevrim içi güncellemeleri,
  • HP Smart Update Firmware DVD ile çevrim dışı güncelleme
  • iLO web-yönetim arayüzünden çevrim içi güncelleme şeklinde yapılabilmektedir.

Biz bu makalemizde 3. yöntemi kullanıyor olacağız; iLO-4 web-yönetim ekranından sadece .BIN uzantılı dosya desteklenmektedir. .BIN dosyasını direk olarak hpe.com adresinden indiremezsiniz. Bu dosyayı HP sürücü indirme sayfasında “online firmare package” paketi ayıklanarak temin edilmektedir.

Bu çalışmamızda iLO-4 fimrware güncellemesi HP Proliant DL380 G9 sunucusu üzerinde yapıyor olacağız.

Web tarayıcısı ile iLO-4’ü açınız. İLO-4’ün IP adresinin bilmiyorsanız eğer sunucunuzu yeniden başlatınız. POST aşamasında IP adresini görüyor olacaksınız.

iLO-4 arayüzüne giriş için gerekli olan bilgileri değiştirilmemiş ise; sunucunun ön tarafındaki servis etiketinden temin edebilirsiniz.

Oturum açma işlemi tamamlandıktan sonra sırasıyla; Administration – Firmware adresine gidilir.

Firmware Update bölümünde Browse butonu seçilir ve açılan pencereden iLO-4 firmware işlemi için gerekli olan .BIN dosyası seçilir.

Upload butonu ile .BIN dosyasının yüklenmesi başlatılır.

Açılacak olan bilgilendirme ekranında ile güncelleme işlemi sırasında; sunucunuzun yeniden başlatılacağı, Uzak bağlantınız veya Sanal sürücü (Virtual Media) aygıtları bağlı ise bu bağlantıların kesileceği bilgisini vermektedir. Bu ekranda OK butonu seçilir ve iLO-4 güncelleştirme işlemi başlatılır.

Firmware güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra web tarayıcınız yeniden iLO-4’e login olacktır.

Yeni sürüm ile birlikte web-yönetim ara yüzününü ve sürüm bilgisinin değiştiriğini görüyor olacaksınız.