Yapınızda çalışan bir Horizon Connection Server’in ortamınızdan kaldırmak için yapılması gerekenlere değiniyor olacağım.

Öncelikle ortamınızdan kaldırmak istediğiniz Connection Server devre dışı bırakılmalıdır. Bu işlem için VMware Horizon Management konsol üzerinden sırasıyla; “Settings” -> “Servers” -> “Connection Servers” adresine gidilir. Ortamdan kaldırmak istediğiniz Connection Server seçilir ve üst kısımda yer alan “Disable“ butouna basılır.

Çıkan uyarı ekranında “OK” butonuna basılır.  

Bu işlem sonrasında Connection Server devre dışı moduna geçecektir.

Connection Server rolünü kaldırmak istediğiniz sunucu üzerinden domain admin / local administrator yetkisine sahip kullanıcı hesabı ile oturum açınız ve sırasıyla aşağıdaki uygulamaları kaldırınız.

  • VMware Horizon 7 Connection Server
  • VMware Horizon 7 HTML Access
  • AD LDS Instance VMwareVDMS

Uygulamaların kaldırma işlemleri tamamlandıktan sonra işletim sisteminizi kapatınız.

Çalışan bir Horizon Connection Server üzerinde gerçekleştirildiğinde, bu işlemlerden sonra AD LDS Instance üzerinden otomatik olarak kaldıracaktır. Fakat bu işlemlerden sonra Horizon Management Console’da bu sunucunun bilgileri yer alacak ve konsole üzerinde hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü; Horizon 7, yüksek kullanılabilirliği sağlamak için bir Connection Server grubunda bir veya daha fazla Replica Connection Server ile yapılandırmanıza izin verir. Bir gruptaki bir Connection Server devre dışı bırakırsanız, sunucu bilgileri Horizon 7 Management Console’da yapılandırma bilgisi kalır.

Horizon 7 ortamınızdan bir Connection yada Security Server’in kaldırılması için “vdmadmin” komutunu “-S” parametresi ile kullanılarak kalıcı olarak kaldırabilirsiniz. Ortamızda aktif olarak çalışan Connection Server üzerinde komut satırı aracı ile aşağıdaki komutu çalıştırınız.

vdmadmin -S -r -s VKK-HRZCON03

Yapılan bu işlemlerden sonra eski sunucuya ait bilgiler Horizon Management Console’dan temizlenecektir.