1. Anasayfa
  2. VMware vRealize Operation Manager (vROPS)

VMware vRealize Operations Manager (vROPS)Nedir?


vRealize Operations Manager, vSphere’deki sanal makinelerin performans ve kapasitesini yönetmek için başvurulan bir yapay zeka destekli platformdur, ancak bundan çok daha fazlası vardır. VMware vRealize Operations Manager, uygulamalarınız nerede çalışırsa çalışsın gelecek için kapasite sağlarken uygulama performansını ve kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için başvurulan bir izleme aracıdır. vRealize Operations Manager, yalnızca bir veri merkezinde değil, public cloud dahil olmak üzere birden çok veri merkezinde altyapınız için operasyonlara genel bir bakış sağlar.

vROPS sanal makinelerde çalışan uygulamalarınızın yanı sıra fiziksel altyapılar, hibrit veya public cloud ortamlarında çalışan uygulamalarınızı da yönetir. Bu nedenle, uygulamalarınız ister sanal makinede ister container mimarisinde ister fiziksel ana bilgisayarlarda veya hatta bulutta şirket içinde vSphere’de çalışıyor olsun; vRealize Operations Manager performansı ve kapasite yönetebilir. Ayrıca, performans darboğazlarını oluşmadan önleyebilir ve darboğaz meydana gelirse; sorunu gidermeye yardımcı olabilir. vRealize Operations Manager, yönetim yükünü azaltarak bir sistem yöneticisi olarak hayatınızı kolaylaştırabilir. vSphere altyapınızın ve hatta public cloud performansını ve kapasitesini yönetirken varsayımları ortadan kaldırır. Kaynak kullanımı, doğru boyutlandırma ve kapasite tahmini dahil altyapınızı optimize etmenize yardımcı olur.  

vROPS ile; yöneticilerin özel gösterge tabloları, görünümler ve raporlar oluşturmasına olanak tanır. Yönetici, ortamlarını sağlıklı bir durumda tutmaya yardımcı olabilir.

vROP’ler, yönetim paketleri (Management pack) aracılığıyla kapsamı ve etkinliği genişletilebilir. Yönetim paketi aracılığıyla birçok 3. taraf satıcı (Storage, Database, Network Load Balance, Yedekleme yazılımı) ile vROP’lar için harika çözüm eklentileri de sunabilir. Böylece; donanım ve yazılımın izlenmesine izin verir.

vROPS ile, kullanıcılara sanal makinelerinde doğru performansa sahip olup olmadıklarını sormanıza gerek kalmaz. vROP’lar bunu size düzenli olarak gösterecektir. Ek olarak, uzun bir süre boyunca sistemleri izlemenize ve performanstaki düzenli aralıkları ve artışları veya düşüşleri tespit etmenize olanak tanıyan geçmiş veriler de vardır. Bu, ayda bir raporlama yapan bir sanal makine olabilir. Ayrıca, şirketinizin bilgi teknolojileri altyapılarına yaptıkları yatırım için mümkün olan en iyi performansı elde etmesini sağlamak istersiniz ve bu noktada VMware vRealize Operations Manager size yardımcı olacaktır. vRealize Operations Manager, şirketinizin maliyetlerinden tasarruf etmenize ve Bilgi Teknolojileri altyapısına yapılan yatırımın geri dönüşünü artırmanıza da yardımcı olacaktır. Son olarak, vRealize Operations Manager, şirketinizin ve Bilgi Teknolojileri grubunuzun daha çevik olmasına yardımcı olabilir. Bu, günümüzde her şirketin giderek daha fazla elde etmeye çalıştığı bir şey, bu iş çevikliği, böylece teknolojiden yararlanarak daha rekabetçi hale gelebilirler. Uygulamalarınız olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, rekabet edebilmenizin hiçbir yolu yoktur.

Özetle vROPS ile; VMware SDDC’nizin performansını ve kapasitesini sürekli tetikte tutar. Kendi kendine sürüş operasyonları, vRealize Operations rutini halletirken diğer görevlere odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Kapasite kısıtlamalarını ve performans darboğazlarını önlemek için iş yükleri dengelenebilir. Yapılandırma sapmaları otomatik olarak düzeltilebilir. Ve insan müdahalesi gerektiğinde uyarılar tetiklenebilir ve uygun ekibe atanabilir. Operasyon yönetiminin yükünü hafifletmek için çok şey yaptık, ancak yine de bir BT yöneticisinin becerisini gerektiren bir alan sorun gidermedir.

vRealize Operations, tipik bir sorun giderme iş akışında size yol gösteren birkaç sorun giderme panosu içerir. Bu gösterge tabloları, vSphere kümeleri, ana bilgisayarlar, sanal makineler, uygulamalar, vSAN ve veri depolarında sorun giderme içerir. Sorunlarınızın nerede yattığını belirlemek için bunları her zaman harika bir başlangıç noktası olarak kullanmanızı öneririm.