1. Anasayfa
  2. Linux

Centos/RHEL 7 ve 8’de Ctrl+Alt-Del devre dışı bırakmak


İşletim sistemi konsolunda “Ctrl + Alt + Del” tuş kombinasyonuna basıldığında, işletim sisteminizin yeniden başlatılmasına neden olursunuz. Bu, varsayılan bir davranıştır ve bazen sistemin yanlışlıkla yeniden başlatılmasına neden olabileceği için bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz. Bu makalemde, yanlışlıkla kapanmayı önlemek için “Alt + Ctrl + Del” tuş kombinasyonunun nasıl devre dışı bırakılacağına değiniyor olacağım.

Ctrl + Alt + Delete” tuş kombinasyonunu devre dışı bırakmak gerekirse; bir hizmeti maskeleyerek de yapılabilir. Bu işlem bir hizmetin devre dışı bırakılması gibidir. Aşağıdaki komutu çalıştırarak

systemctl mask ctrl-alt-del.target

yada

ln -sf /dev/null /etc/systemd/system/ctrl-alt-del.target

/etc/systemd/, dev/null ile sembolik bağlantılı birimleri tanıyacak ve bunları maskelenmiş olarak gösterecektir. Biri tuş kombinasyonu göndermeye çalışırsa, bu aşağıdaki benzer hatayla başarısız olacaktır.

September 28 22:34:49 vkadirkozan systemd: Failed to enqueue ctrl-alt-del.target job: Unit ctrl-alt-del.target is masked.

Not: Ancak, bu adımlar GUI modunda “ctrl + Alt + delete” tuş kombinasyonunu devre dışı bırakmaz. GUI’de devre dışı bırakmak için klavye ayarlarının değiştirilmesi gerekiyor.

Not: “Ctrl-alt-del.target” Hedefin maskesini kaldırmak ve geri eski ayarlara dönmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

systemctl unmask ctrl-alt-del.target