15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kadirkozan.com.tr 300 0

Exchange Server 2019 Lisanslama Modelleri

Exchange Server 2019’da sunucu ve kullanıcı tarafında ayrı ayrı lisans modelleri bulunmaktadır.

Server lisansı: Ortamızdaki kurulan her Exchange Server sunucunun lisanslanması zorunludur. Bu lisanslamayı ihtiyaca göre Standart yada Enterprise seçimiyle belirleyebilirsiniz. Bir önceki “Exchange Server 2019 Sürümleri” yazımızda sürümler arasındaki farklılıklara değinilmiştir.

CAL (Client Access License): Exchange sunucusuna bağlanacak kullanıcıları kapsar. Kullanıcı tarafında iki farklı lisanslama modeli kullanılmaktadır. Bunlar; Standard ve Enterprise CAL olarak geçmektedir.

Standard CAL; Kullanıcılar için gerekli olan tüm platform, tarayıcı veya mobil cihazlarda daha verimli çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcılarınızın üretkenliğini her yerde sürdürmesine yardımcı olurken, aynı zamanda kuruluş verilerinin korunmasına da yardımcı olan Exchange Server 2019 özelliklerini içerir. Kullanıcı için Standart CAL özelliklerini etkinleştirmek üzere kullanıcıya bir Standart CAL lisansı atanması gerekir.

Enterprise CAL; Kuruluşların, uyumluluk gereksinimlerini karşılamaktan doğan maliyeti düşürmesini ve bu işlemleri basitleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Tümleşik arşivleme işlevine ve bilgi koruma özelliklerine sahiptir. Ayrıca, eski sesli mesaj sistemlerinin yerini alan Birleşik Mesajlaşma (UM – Unified Messages) ile maliyetleri düşürmenize yardımcı olur.

Enterprise CAL, Standard CAL’ın bir eklentisi olarak satılmaktadır. Bir kullanıcının; Enteprise CAL özelliklerinin kullanılabilmesi için hem Standard, hem de Enterprise CAL ile lisanslamak gerekmektedir. Lisanslama çalışmasında her kullanıcı için en temel lisans olan Standard CAL alınması zorunlu olan lisanstır. Ek olarak özelliklerin istenmesi durumunda her kullanıcı için Enterprise Lisans alınması gerekecektir.

Aşağıdaki tabloda Standard ve Enterprise CAL özellik tablosu yer almaktadır.

ÖzelliklerStandart CALEnterprise CAL
E-posta, takvim, kişiler ve görevlerEvetEvet
Web üzerinde Outlook (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari ve Edge desteği)EvetEvet
Outlook ve Web üzerinde Outlook için uygulamalarEvetEvet
Site posta kutularıEvetEvet
Rol tabanlı erişim denetimi (RBAC) özellikleriEvetEvet
Journaling (Günlüğe Kayıt)Veritabanı başınaKullanıcı/dağıtım listesi başına
Journaling DecryptionHayırEvet
Unified Messaging (UM)HayırEvet
Retantion PolicyVarsayılan ve ÖzelVarsayılan ve Özel
In-Place ArchiveHayırEvet
Multi-Mailbox SearchEvetEvet
In-Place Hold (Yerinde Tutma)HayırEvet
DLP (Veri Kaybını Önleme)HayırEvet
IPC (Bilgi koruma ve denetimi) ve IRM (Bilgi Hakları Yönetimi) aramasıHayırEvet
Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Exchange Server Sürüm Bilgisinin Görüntülenmesi
SONRAKİ GÖNDERİ
Exchange Server 2016 UCMA 5.0 uyumsuzluğu