Exchange Server’daki Receivce Connector’de kayıtlı Remote IP adreslerinin listelenmesi
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Exchange Server’daki Receivce Connector’de kayıtlı Remote IP adreslerinin listelenmesi

Merhabalar bu makalemde Exchange Server Receive Connector’de kayıtlı Remote IP adreslerini nasıl dışa aktaracağınıza değiniyor olacağız.

Bazen belirli bir receive connecter’de hangi IP adreslerinin yer aldığı bilgisi ara ara kontrol edilmesi gerekiyor. Başka bir durum da Mevcut yapının güncellenmesi için yapıya ikinci bir Exchange Server’ın kurulması durumunda, IP adreslerini Receivce Connector’deki bilgilerinin eklenmesi ve kontrol edilmesi gerekebilir. Bu makalede, Exchange Receive Connector’deki Remote IP adreslerini dışa aktarmak için PowerShell’i nasıl kullanacağınızı açıklayacağım.

Öncelikle Exchange Management Shell’i yönetici olarak çalıştırınız. Get-ReceiveConnector cmdlet’ini kullanınız. Bu komut çıktısında Exchange sunucular üzerindeki bütün Receivce Connector özet bilgileri listelenecektir.

Get-ReceiveConnector | Sort-Object Identity

Bu komut da ek olarak “-server” parametresini ekleyebilirsiniz ve sadece listelemek istediğimiz Exchange Server sunucu adı ile komut üzerinde filtreleme yapabiliriz.

Get-ReceiveConnector -Server "Server-Name" | Sort-Object Identity

Artık receive connector ismini belirlediğimize göre, bir sonraki adımda bunu komut içeriisnde kullanabilir ve PowerShell ile Remote IP adreslerini bilgisini alabiliriz. Bu adımda yine Get-ReceiveConnector cmdlet’ini kullanacağız ve bu sefer “-Identity” parametresini kullanacağız.

RemoteIPRanges parametresini komut içerisine ekleyip receivce connector’deki tüm Remote IP adresleri listeleyebiliriz.

(Get-ReceiveConnector -Identity "EXCH-Server\SMTP relay").RemoteIPRanges | Sort-Object | Format-Table

Bir sonraki adımda, bu komut çıktısını bir CSV dosyasına aktaracağız. Bu işlem için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

(Get-ReceiveConnector -Identity "EXCH-Server\SMTP relay").RemoteIPRanges | Sort-Object | Export-Csv C:\RelayIPList.csv -NoTypeInformation