VMware ESXi Evaluation Mode Kullanımı
  1. Anasayfa
  2. VMware ESXi

VMware ESXi Evaluation Mode Kullanımı

ESXi sunucularında tüm özelliklerini incelemek için Evaluation Mode’da kullanabilirsiniz. Evaluation Mode, bir VMware vSphere Enterprise Plus lisansına eşdeğer özellikler sunar. Ancak, Evaluation Mode lisans süresi dolmadan önce, ESXi node’larında kullanımdaki tüm özellikleri destekleyen bir lisans atamanız gerekmektedir. Örneğin, Evaluation Mode’da vSphere vMotion teknolojisi, vSphere HA özelliği, vSphere DRS özelliği, Distributed Virtual Switch ve diğer özellikleri kullanabilirsiniz. Bu özellikleri kullanmaya devam etmek isterseniz, bunları destekleyen bir lisans atamanız gerekmektedir.

ESXi sunucularda kurulabilir sürümü her zaman Evaluation Mode’da kurulur. ESXi Embedded sürümü ise, donanım satıcınız tarafından dahili bir depolama aygıtına önceden yüklenir. Bu sürüm Evaluation Mode’da veya ön lisanslı olabilir.

Evaluation Mode süresi 60 gün olarak belirlenmiştir ve ESXi sunucusu açtığınızda bu süre başlar. Bu 60 günlük değerlendirme süresi içinde istediğiniz zaman lisanslı moddan Evaluation Mode geçebilirsiniz. Ancak, Evaluation Mode dönemindeki kullanılabilir süre, zaten kullanılmış olan süreye bağlı olarak azalır. Örneğin, bir ESXi sunucunun 20 gün boyunca Evaluation Mode’da kullandığınızı ve daha sonra ESXi sunucusunu bir vSphere Standard Edition lisans anahtarı atadığınızı varsayalım. ESXi sunucusu tekrar Evaluation on Mode’a alırsanız, kalan 40 günlük değerlendirme süresi boyunca ana bilgisayar için tüm özellikleri keşfedebilirsiniz.