Merhabalar, bu makalemde VMware Horizon Connection Server’in yedeklenmesi sürecini detaylı olarak inceliyor olacağız.

Varsayılan ayarlarda, ortamınızdaki her Horizon Connection Server, AD LDS veritabanını her gece kendi diski üzerindeki “C:\ProgramData\VMware\VDM\backups” klasöründe yedeklenir. Bu yedekleme işlemi Horizon Server sürüm yükseltme işlemlerinde bir sorun ile karşılaşılması durumunda Horizon Connection Server AD LDS yapılandırmasını geri yüklemenize olanak tanır. Başarılı bir Horizon Connection Server yedeklemesi için gerekenler;

  • Horizon AD LDS veritabanı: Varsayılan olarak gerçekleştirilir, ancak bu bölümde daha sonra açıklandığı gibi istek üzerine de yapılabilir. Her Horizon Connection Server bu yedeğin bir kopyasını kendi diski üzerinde barındırır.
  • Horizon Event Database: Horizon Event veritabanı platformu için yerel yedekleme prosedürleri kullanılarak yedeklenir. SQL Server üzerinde oluşturacağınız Maintanance Plan yeterli olacaktır.
  • Horizon vCenter veritabanları: Bu veritabanları tipik olarak bir Horizon güncellemesini etkilenmez, ancak daha büyük Horizon felaket kurtarma operasyonları için kritik öneme sahiptir.

Horizon AD LDS veritabanını yedeklemesi

VMware Horizon Connection Server, AD LDS veritabanı, önemli Horizon yapılandırma bilgilerini içerir ve düzenli olarak yedeklenmelidir. Varsayılan olarak, bir Horizon Connection Server veya Replicate Connection Server gece yarısı (12:00 AM) AD LDS veritabanının her gece kendi diski üzerindeki “C:\ProgramData\VMware\VDM\backups” dizinine yedeklenmesini gerçekleştirir.

Horizon Management konsolu içinde Horizon Connection Server yedekleme politikasında sınırlı sayıda değişiklik yapılmaktadır. Bu değişiklikler aşağıdakilerini içermektedir.

  • Yedekleme frekansının değiştirilmesi (her saat, her 6 saatte 1 kere, her 12 saatte 1 kere, hergün, 2 günde 1 kere, her hafta ve hiçbir zaman)
  • Yedekleme zaman farkı
  • Saklanacak yedeklerin sayısı
  • Veri kurtarma şifresi (data recovery Password)

Bu seçenekleri, Horizon Management konsolunda aşağıdaki adımlar kullanılarak yapılandırılabilirsiniz.

Horizon Management Console üzerinde sırasıyla; “Settings” -> “Servers” -> “Connection Serves” adresinize gidiniz.

Connection Servers” sekmesinde listelenen herhangi bir Connection Server sunucusu seçilir ardından “Edit” butonuna basılır.  

Açılan “Edit Connection Server Settings” penceresinde “Backup” sekmesine tıklayın ve istediğiniz değişiklikleri yapınız.

Not : Bu ekranda yer alan “Change data recovery password” alanında tanımlanan restore mode parola değişikliği Connection ve Replicate Connection sunucularında güncellenecektir.

Horizon Event Veritabanlarının Yedeklemesi

Horizon Connection Server AD LDS veritabanı yedekleme işlemi sonrasında Event ve Composer Server veritabanı yedeklemesi de gerekecektir.

Not : Horizon Composer’ın kritik Horizon yapılandırma bilgilerini içeren bir veritabanı da kullanır. Horizon Composer’ı kullanan Horizon kurulumlarının da yedekleme ve kurtarma planlarının bir parçası olarak Composer veritabanını yedeklemesi gerekebilir.

Event ve Composer Server database yedeklemesi işlem için SQL Server üzerinde oluşturacağınız Maintanance Plan ile yapıyor olacağız.

Event veritabanın bulunduğu sunucu bilgisi ve veritabanı bilgisi için; Horizon Management Console’da “Settings” -> “Event Configuration” adresinde “Event Database” bölümünde “Database Server” ve ”Database Name” bilgileri kontrol edilir.  

Microsoft SQL Server üzerinde “EVENT-DB” veritabanını tek seferlik / elle yedeklemek için “SQL Server Management Studio” uygulamasında “Task” – > “Back Up..“ ile yedekleme de yapabilirsiniz.

Açılan “Back up Database” penceresinde yedek alınacak database’in doğrulanması, alınacak yedekleme türü (Full olmalı), yedekleme komutu ve yedeklerin saklanacağı dizin seçilir. Yapılan bu adımlardan sonra yedekleme işlemini başlatmak için “OK” butonuna basılır.

Yedekleme işlemi başarılı olarak tanımlandığında aşağıdaki bilgi ekranı gelecektir. “OK” butonu ile yedekleme

Event veritabanını SQL Management Studio üzerinden tanımlayacağınız Maintanence Plan ile yedekleme işlemini periyodik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için örnek yapılandırma adımları aşağıdaki gibidir.

Oluşturulacak olan bakım planı için isim bilgisi ve çalışacağı zamanlandırma bilgisi tanımlanır.

Açılan “New Job Schedule” penceresinde yedekleme politikasının çalışacağı zaman bilgisi tanımlanır.

Zaman ve isim tanımlanması tamamlandıktan sonra “Next” ile bakım planı yapılandırma sihirbazının bir sonraki adımına geçilir.

Bu adımda çalışacak olan bakım planının türü seçilir. Biz bu çalışmamızda “Back Up Database (Full)” seçeneğini seçiyoruz.  

General” sekmesinde “Database(s)” bölümünde yedeklenecek Database/Database’ler seçimi yapılır.

Destination” sekmesinde yedekleme için kullanılacak dizin bilgisi, yedekeme dosya uzantısı tanımlanır. Ek olarak bu sekmede; yedeklenecek her veritabanı için bir alt dizin oluşturulması için “Create a sub-directory for each database” seçeneğini de seçebilirsiniz. Bu ekranda “Next” butonu ile yapılandırma sihirbazının bir sonraki adımına geçilir.

Bu plan kapsamında oluşan raporların saklanacağı alan /mail ile rapor iletimi bilgileri tanımlanır ardından “Next” butonuna basılır.

“Complate the wizard” adımında, oluşturulan plan içeriği kontrol edilir ve onaylamak için “Finish” butonuna basılır.