Microsoft SQL Server SSMS (SQL Server Management Studio) Kurulumu

MS SQL Server ile çalışmak için SQL Server Management Tools aracına ihtiyacınız olacaktır. SSMS ile SQL Server üzerinde sorgu arayüzü gibi bileşenleri ve ayrıca Analysis ve Integration Services gibi gelişmiş konular için bileşenleri ve ayrıca veritabanı ayarlama danışmanını içeren kullanıcı arayüzüdür.

SQL Server diğer modern ilişkisel veritabanları gibi istemci-sunucu mimarisi kullanır. Veritabanının kendisi sunucudur ve tüm verileri ve verileri ekleme, değiştirme, silme ve bunlara erişme yeteneğini içerir. Veritabanına bağlanmak ve belirli komutları gerçekleştirmek için bir istemci gereklidir. SQL Server için açık ara en popüler istemci, bu bölümde kuracağınız SQL Server Management Studio’dur (SSMS). SSMS aracı çok yeteneklidir, birçok güçlü kolaylık ve yetenek sağlar.

SQL Server Management Studio’yu (SSMS) indirilmesi

SQL Server Management Studio’nun en son sürümünü indirmek için aşağıdaki adres sizi bir web sayfasına yönlendirecektir. Bu adres üzerinden SSMS’in en son sürümü indirebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/ssms/download-sql-server-management-studio-ssms?view=sql-server-ver15

SMSS kurulum paketi indirdikten sonra SSMS kurulum paketini run as administrator ile çalıştırınız.

Karşınıza çıkan ilk ekran aşağıda gösterilmiştir. SSMS kurulumunu başlatmak için “Install” düğmesine tıklayınız. Aşağıdakine benzer bir ilerleme ekranı görünecektir.

SSMS kurulumu tamamlanana kadar ilerlemesini bekleyiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra başarılı durumunu gösteren bir ekran göreceksiniz, Bu ekranda yer alan ”Close” tıklayınız

Tebrikler! SSMS şimdi yüklenmiştir. Şimdi de SQL Server ile çalışma için SSMS aracı ile SQL Server’a bağlanmayı deneyelim.

SSMS ile SQL Server’a bağlanabilmek için sistem üzerinde yada uzak bir sistem üzerinde MS SQL Server’e ihtiyacınız olacaktır. Bu işlem için blog sitemde yer alan “SQL Server 2019 Kurulumu” makalesinden yararlanarak Windows Server 2019 işletim sistemi üzerine MS SQL Server 2019 sürümünü yükleyebilirsiniz. SQL Server ile çalışmak için SQL Server Management Studio’yu kullanacaksınız. Bunu Microsoft SQL Server Tools program grubu altında bulabilir veya Windows Search çubuğuna yazabilirsiniz.

Açılan SSMS uygulaması ile SQL Server’a bağlanılır. “Connect to Server” penceresinde;

  • Server Type: Database Engine seçilir
  • Server Name: SQL Server sunucu adı seçilir.
  • Authentication:
    • Windows Authentication (default): Windows Kimlik Doğrulaması ile bağlanmak için kullanabilirsiniz.
    • SQL Server Authentication: SQL Server Kimlik Doğrulaması ile bağlanmak için kullanabilirsiniz.
    • Azure üzerindeki veritabanı servisine bağlanmak için uygun olan kimlik doğrulama servislerine; Azure Active Directory – Universal with MFA, Azure Active Directory – Password veya Azure Active Directory – Integration türlerinden uygun olan seçilir.

SQL Server Management Studio aracılığıyla SQL Server üzerindeki veritabanınıza yeni bağlandınız!