Microsoft SQL Server 2019 CU (Cumulative Update) Güncellemesi

Merhabalar, bu makalemde SQL Server için Service Pack (SP) veya Cumulative Update (CU) ‘nin yüklenmesine değineceğiz.

SQL Server Yamalarına kısa bir genel bakış

Service pack (SP) veya Cumulative Update (CU) ile SQL Server’a düzenli güncellemenin uygulanması önerilen bir uygulamadır.

 • Service Pack: Bir service pack daha önce yayımlanmış düzeltmeler, güncellemelerden oluşan tek bir kurulum paketini içerir.
 • Cumulative Update (CU): SQL Server üzerinde düzeltme, küçük özellik geliştirmelerini de kapsamaktadır.
 • General Distribution Release (GDR); Microsoft, GDR sürümünü yayınlar ve özellikle SQL Server güvenliği ile ilgili güncellemeleri içerir.

SQL Server 2016’a kadar Microsoft, düzenli Service Pack ve Cumulative Pack yayınlar. Örneğin SQL Server 2016 için yayınlanan güncellemeler aşağıdaki sıralama uygun olarak ilerlemiştir.

 • RTM Release
 • CU Update (CU1 den CU9’a kadar)
 • Service Pack 1
 • CU Update’ler. (CU1 den Cu15’ya kadar)
 • Service pack 2
 • CU Update (CU1 den Cu17’ye kadar)
 • Service Pack 3

https://support.microsoft.com/en-us/topic/kb3177312-sql-server-2016-build-versions-d6cd8e5f-4aa3-20ac-f38f-8faef950840f

SQL Server 2017’den itibaren Microsoft, servis modelini değiştirdi. Artık SQL Server için Service Pack yayınlamadı. Bunun yerine, Cumulative Update güncellemelerini her 2 ayda bir kere yayınlamaya başladı. Her CU, önceki CU’ya ait özellikleri de içerir. Örneğin, SQL Server 2019’da Microsoft, en son CU7’yi 18 Nisan 2022’de yayımladı. Bu nedenle, RTM sürümündeyseniz, CU16’yi en son derleme sürümünde olacak şekilde doğrudan uygulayabilirsiniz.

SQL Server Cumulative Update Yüklemelerinde (Stand-alone yapıdaki) Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • CU paketi kurulum öncesinde ilk yapılması gereken işlem SQL Server version bilgisinin not alınmasıdır.
 • CU paketleri kendinden önce yayınlanan CU güncellemelerini de içerir. Böylece mevcut sürümünüzü en güncel CU ‘yu yükleyerek güncel tutabilirsiniz.
 • SQL Server CU güncellemesi öncesinde veri tabanını kullanan uygulamalar ile erişimi mutlaka kesilir.
 • Normal şartlar altında CU güncellemelerinde sunucu işletim sistemi yeniden başlatılmasını istemez.

SQL Server Availability Group Ortamında CU Yüklemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • SQL Server Availability Group özelliklerini SSMS uygulaması ile açınız ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Failover Mode from Automatic olan ayarı Manuel olarak yapılandırınız. (yük devretme modunu Otomatik’ten Manuel’e değiştiriniz) Cumulatice Update paketinin kurulumu yapılırken birincil replikada herhangi bir sorun olması durumunda ikincil replika da otomatik yük devretme olmamasını bu ayar ile sağlar.
 • SSMS’deki ikincil replikaya bağlanın ve Always On High Availability-> Availability Databases‘i genişletiniz. Primary Replicate’de belirli Secondary Replicate’de herhangi bir işlem bloğu göndermemesi için Secondary Replicate veritabanları için veri hareketini (data movement) askıya alınız. Primary Replica’da veri hareketini askıya alırsanız, tüm Secondary Replicate sistemler için veri hareketini askıya alacaktır. Bu nedenle SQL Server güncellemeleri mutlaka ve mutlaka Secondary Replica sunucularından yapmalısınız.
 • Secondary Node üzerinden en güncel Cumulative Update paketini Run as administrator ile çalıştırınız.
 • Normal şartlar altında CU güncellemelerinde sunucu işletim sistemi yeniden başlatılmasını istemez. Failover Cluster servisi, disk bağlantılar ve servis hesaplarının düzgün çalışıp / çalışmadığını kontrol etmek için işletim sistemini yeniden başlatabilirsiniz.
 • Secondary Node işletim sistemi başladıktan sonra kontrol edilmesi gerekenler;
  • SQL Server’in servislerinin başlayıp / başlamadığı kontrol edilir.
  • SQL Server version bilgisi
  • İşletim sistemi üzerindeki log’lar (Event Log) kontrol edilir.
  • Cumulatice update başarılı olarak uyguladıktan sonra herhangi bir veritabanın da tutarlılık denetleyicisi (DBCC CHECKDB) çalıştırmanızı tavsiye ederim.
 • Şimdi yukarıdaki yapılan kontrollerden sonra Secondary Replicate veritabanından veri taşımaya (data movement) devam edin. Secondary Replicate sunucusu, Primary Replicate sunucu ile aralarındaki senkronize olması biraz zaman alacaktır, çünkü veri tabanı durumlarının da senkronize etmek için değiştirmeden önce Secondary veritabanında bekleyen tüm işlem kendi bloklarını uygulanır.
 • Availability Group panosunda bütün veritabanları sağlıklı hale gelmesini bekleyiniz. Yeşil olduğunda mevcut Primary Replicate sunucusunu -> Secondary Replicate olacak şekilde yük devretme (Failover) gerçekleştiriniz. Yük devretme (Failover) işleminden sonra, geçerli Primary Replicate sunucusunun durumunu Secondary bir Replica ile değiştirir. Benzer şekilde yukarıdaki adımları takip ederek SQL Server güncellemeri de bu sistem üzerinde uygulanır.

Cumulative Update Paketinin Kurulumu

SQL Server 2019 sisteminiz için en güncel CU paketi aşağıdaki link’i kullanılarak indirilir.

İndirdiğimiz CU paketi run as administrator ile çalıştırılır.

CU paketinin kuruluma hazırlanması tamamlanıncaya kadar beklenilir.

Cumulative Update kurulum sihirbazının “SQL Server 2019 update” adımında sistem üzerinde kısa süreli bir denetleme yapılır. Bu adım tamamlanıncaya kadar beklenir.

Bu aşamada yapılan denetleme işlemleri ve raporunun çıktısı aşağıdaki gibidir.

License Terms adımında lisans koşullarını kabul etmek için “I accept the license terms and Privacy Statement” kutucu seçilir ve kurulum sihirbazının bir sonraki adımına geçmek için “Next” butonuna basılır.

Select Features adımında CU yüklemesinin yapılmasını istediğimiz SQL Server bileşeni/bileşenleri seçilir. Buradaki ekran görüntüsünde sadece Database Engine Service kurulu olduğu için sadece bu seçenek gelecektir. Bu bileşen haricisinde sistem üzerinde Integration, Analysis, Reporting vb servisler olması durumunda bu bileşenleri tek tek seçebilme fırsatı sunacaktır.

Ayrıca bu ekranın sol alt kısmında seçilen SQL Server bileşenine ait yapılacak Pack seviyesi, mevcut sürüm içeriği ve güncelleme daha önce yapılıp/yapılmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Check Files in Use adımında sunucu üzerinde kullanımda olan ve yüklemeyi etkileyecek olan diğer uygulama/programların kontrolü yapılır. Bu tarama işlemi sonrasında açık bir uygulama yada kurulumu engelleyecek bir service/uygulama var ise servisin sonlandırılmasını sizlerden isteyebilir.

Ready to update adımında güncelleme işlemine ait kısa bir özet bilgi sunulur, inceleme işlemi tamamlandıktan sonra, Cumulatice Update kurulumunu başlatmak için “Update” butonuna basılır.

Cumulative Update kurulum süresi işletim sistemi kaynakları ve disk hızına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Tahmini olarak bu işlem 2 dk ile 20 dk arasında değişiklik gösterebilir.

Cumulatice Update kurulum süreci başarılı olarak tamamlandıktan sonra Complate adımında SQL Server bileşenlerinin başarılı ve şekilde güncellendiği kontrole edilmelidir. Bu adımdan sonra “Close” butonuna basarak güncelleme işlemi tamamlanır.