1. Anasayfa
  2. SCCM / MECM

SCCM/MECM 2019 Primary Site Server Kurulum Sonrası Doğrulama


Primary Site Server kurulumu tamamlandığında yapılması gereken ilk işlem; kurulumun gerçekten de başarıyla tamamlandığını doğrulamaktır. Bunun için gitmek istediğimiz yer, sahip olduğumuz farklı site sistemlerine bir göz atabileceğimiz “Monitoring” bölümüdür.

Yapacağımız ilk kontrol Site Hiyerarşisinin göz atmaktır. Bu ekranda, bu site kodunun şu anda uygun olduğunu belirten yeşil onay işaretinin doğrulanmasıdır. Burada sistem durumu görünümlerimize geldiğimizde, Bu yeşil ve sarıya karşı kırmızı belirleyicilerin birçoğu, bakmakta olduğunuz nesneyle ilgili olarak alınan herhangi bir hata mesajı veya hata mesajı miktarı ile ilgilenmek zorundadır.

Tam burada, sağ tıklanırsa; uyarı durumunun görebilirsiniz. Burada bir sorun olmadığını görmemizin nedeninin kırmızı uyarı sayısının ve sarı mesajların sayısıdır.

Message Count” kısmında herhangi bir değeri seçtiğinizde açılan “Status Messages: Set Viewing Period” ekranında belirli bir tarih/tarih aralığındaki olayların log’larını görüntüleyebilirsiniz.

Sahip olduğumuz ortamın sağlığı hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için “System Status” -> “Site Status” daha da inceleyebiliriz. Burada, SCCM/MECM sunucusu içinde farklı site sistemi rolleri var. İşte burada bileşen server, distribution point, service connection point, management point vb. bunların her biri için sağlık durumlarına bunlara kontrol edebilirsiniz.

Yapacağımız son kontrol’de SCCM sunucularının bileşenlerinin kontrol edilmesi için “Components Status” bölümünün kontrol edilmesidir. SCCM’yi gerçekten kullanmaya başladığımızda, belki de yazılımımızın nerede başarılı ve bazen başarısız bir şekilde kurulduğunu gerçekten anlamak için bu durum mesajlarını kullandığımızı göreceksiniz. Yani bu bileşenlerin yeşil görünmesi, SCCM rollerini oluşturan bu unsurların sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bir SCCM ortamının, kurulduktan hemen sonra ve hatta oldukça iyi bir süre boyunca, aslında yeşil durumda olmayan bir dizi bileşeni gösterme eğiliminde olacaksınız.