15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://kadirkozan.com.tr 300 0

SQL Server 2019 Reporing Server Kurulumu ve Yapılandırılması

SQL Server 2019 kurulum medyasından SQL Server kurulumunu başlattığımızda, “SQL Server Installation Center” da ayrı bir seçenek sunulmaktadır, bu ekranda yer alan “Install SQL Server Reporting Services” butonu ile SQL Server Reporting indirme sayfasına yönlendiren bir linktir.

Install SQL Server Reporting Services” sayfasından kurulum paketi indirilir.

SSRS kurulumu için gerekli olan “SQLServerReportingServices.exe” dosyası indirilir.

Kurulum paketi indirdikten sonra kurulum paketi mutlaka “Run as administrator” seçeneği ile kurulur.

Welcome” karşılama ekranında “Install Reporting Services” butonuna tıklanır.

Choose an additional to install” adımında Kurulacak olan sürümü bilgisi seçilir. Yükleme başladığında, açılır listeden yüklemek üzere bir sürüm seçme seçeneğimiz vardır. Lisans anahtarınız var ise “Enter the product key” kısmına lisans anahtarı girilir.

Bu listede yer alan sürümler aşağıdaki gibidir.

  • Evaluation (180 gün)
  • Developer
  • Express

SSRS 2019’u production ortamda çalıştırmak için kurulum sırasında SQL Server 2019 ürün anahtarını girmemiz gerekiyor.

Not: SSRS için kullanılacak lisans anahtarı için; SQL Server 2019 kurulumunda kullanmış olduğunuz lisans anahtarını kullanabilirsiniz.

lisans koşullarını gözden geçirip kabul etmek için “I accept the license terms” seçilir ve ardından “Next” butonu seçilir.

Install database Engine” adımında, bu sunucu veya rapor sunucusu veritabanı için ayrı bir sunucuda bir database engine ihtiyacı olacağını gösterir. “Install Reporting Services only” seçilir ve ardından “Next” butonuna basılır.

Install location” adımında herhangi bir değişiklik yapılmadan “Install” butonu ile kurulum işlemi başlatılır.

Setup complated” adımında SQL Server Reporing servisinin kurulduktan sonra Reporting Servisinin yapılandırılması için “Configure report server” butonuna basılır.  

Açılan “Reporting Server Configuration Manager” penceresinde Reporint Server’a bağlanmak için “Connect” butonuna basılır.

SSRS sunucusuna bağlandıktan sonra, Reporting Server Instant ID, SQL Server Sürümü, reporting servisinin durumunu, vb. gösteren temel bir özet sayfası görebiliriz. Rapor Sunucusu veritabanı adı ve Rapor sunucusu modu, henüz hiçbir yapılandırma tamamlanmadığı için boş görünüyor. “Report Server Configuration Manager” sayfasında Reporting Service’in çalışıp / çalışmadığı kontrol edilir.

SSRS kurulumu tamamlandıktan sonra yapılması gereken ilk adım Reporting Server için yeni bir veritabanı oluşturulur. Bu işlem için “Change Database” butonu seçilir.

Açılan “Change Database” ekranının “Action” sayfasında yeni bir veritabanı oluşturmak için “Create a new report server database” seçeneği seçilir ve “Next” butonuna basılır.

Database Server” adımında Reporting Server’un kuruluğu olduğu “Database Engine“ sunucusunun bağlantı testi yapılır. Kimlik doğrulama tipi (Windows / SQL) ve SQL kimlik doğrulaması durumunda kimlik bilgileri ve ardından bağlantı durumunu kontrol etmek için “Test Connection” tıklayın.

Bağlantı testi başarılı tamamlandıktan sonra “Next” ile bir sonraki adıma geçilir.

Database” adımında oluşturulacak olan reporting servis veritabanı için database adı, temp database adı ve SQL komut dosyalarını çalıştırmak için kullanılacak dili seçilir.

Credentials” adımında, kimlik doğrulama türü seçilir ve ardından “Next” butonu seçilir.

Summary” adımında oluşturulacak olan veritabanının için bu aşamaya kadar yapılan konfigürasyonlar bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Progress and Finish” adımında tüm adımlar başarıyla tamamlandıktan sonra Reporting Servisi yeniden başlatır.

Veritabanı oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra “Finish” butonuna basılır.  

Database” bölümünde yer alan “Current Report Server Database” bölümünde oluşturulan veritabanına ait sunucu, isim ve mode bilgisi görüntüleyebilirsiniz. Bu ekranda oluşturulan veritabanının uygulanması için “Apply” butonuna basınız.

“Web Portal URL” bölümünde “Apply” butonu ile Web portal yapılandırması aktifleştirilir.

Web Service URL” adımında SSRS için veritabanı yapılandırması tamamlandığına göre, rapor sunucusuna erişmek için kullanılan bir URL yapılandırmamız gerekiyor. Bunu yapmak ekranın sağ alt kısmında yer alan “Apply” butonuna basılır.

Web Servis aktif edildikten sonra “Report Server Web Service URLs” bölümünde yer alan url bilgisi ile servisin çalışıp/çalışmadığı kontrol edilir.

Artık SQL Server Reporting Servisi yapılandırması tamamlandı ve SSRS raporlarını yapılandırıp bu portal üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Tüm çevrimdışı (offline) diskleri tek bir Powershell komutuyla çevrimiçi (online) olarak ayarlanmasi
SONRAKİ GÖNDERİ
MS SQL Server’da Veritabanı geri yükleme (restore) geçmişi