VMware Tools Nedir?

VMware Hypervisor uygulamaları üzerinde yüklü olan sanal makinelerin işlevselliğini, performans daha iyi yönetimini ve sorunsuz kullanıcı etkinleşimi için bir dizi sanallaştırmaya yardımcı bir dizi programlardan oluşmaktadır. VMware Tools, sanal bir makinenin işletim sistemine yüklediğiniz bir yardımcı program paketidir. VMware Tools, kurulu sanal makinenin performansını arttırır ve VMware ürünlerinde (vCenter Server, vROPS, NSX, VRNI gibi) kullanılan kolaylığı özelliklerinin çoğunu mümkün kılar. VMware Tools kullanımı ile sanal işletim sistemini vCenter ve diğer VMware ürünlerinin bir parçası olarak ilgili yapılandırmalarda kullanabilirliği sağlamaktadır.

VMware Tools Kullanmanın Avantajları

 • Aero destekleyen işletim sistemlerinde önemli ölçüde daha hızlı grafik performansı.
 • Sanal makine ile Hypervizor arasında metin, grafik ve dosya kopyala/yapıştırma. (VMware Workstation)
 • Daha düzgün fare hareketleri.
 • Düşük video çözünürlüğü,
 • Yetersiz renk derinliği,
 • Ağ hızının yanlış gösterimi,
 • Ses,
 • Sanal makinelerde hızlandırılmış snapshot alma olanağı,
 • Hypervisor sistemden, sanal makine sistemine mesaj iletimi.
 • Sanal makinedeki saatin Hypevisor sistem ile senkronizasyonu.
 • Sanal makine işletim sistemi işlemlerini otomatikleştirmeye yardımcı olan komut dosyası oluşturma.

Sanal makine işletim sistemi VMware Tools olmadan çalışabilse de, VMware Tools kuruluncaya kadar birçok VMware özelliği mevcut değildir. Örneğin, sanal makinenizde VMware Tools yüklü değilse, araç çubuğundan kapatma veya yeniden başlatma seçeneklerini kullanamazsınız. Yalnızca güç seçeneklerini kullanabilirsiniz.

VMware Tools yükleyicileri ISO görüntü dosyalarıdır. Bir ISO görüntü dosyası konuk işletim sisteminize bir CD-ROM gibi görünür. Windows, Linux, Solaris, FreeBSD ve NetWare dahil her tür konuk işletim sistemi için bir ISO görüntü dosyası vardır. VMware Tools kurma veya yükseltme komutunu seçtiğinizde, sanal makinenin ilk sanal CD-ROM disk sürücüsü konuk işletim sisteminiz için VMware Tools ISO dosyasına geçici olarak bağlanır.

Bir dizi özellik geliştirmesi, sürücü ile ilgili geliştirmeler ve yeni hypervisor işletim sistemleri için destekleride içerir. VMware Tools’un en son sürümünü çalıştırın veya Linux OS dağıtımıyla dağıtılan open-vm-tools kullanabilirsiniz.

Sanal makine üzerinde VMware Tools olmadan çalışabilse de, en son özelliklere ve güncellemelere erişmek için her zaman sanal makinelerinizde VMware Tools’un en son sürümünü çalıştırın. Sanal makinenizi, sanal makinelerinizi her açtığınızda VMware Tools yükseltmelerini otomatik olarak kontrol edecek ve uygulayacak şekilde yapılandırmanız önerilir.

VMware Tools Bileşenleri ve işlevleri

VMware Tools Service : Sanal makine işletim sistemi başladığında VMware Tools servisi başlar. Bu servis, hypervisior ile sanal makine işletim sistemleri arasında bilgi akışımı sağlar. Bu servis arka planda çalışır ve Windows sanal makine işletim sistemlerinde vmtoolsd.exe, Mac OS X sanal makine işletim sistemlerinde vmware-tools-daemon ve Linux, FreeBSD ve Solaris konuk işletim sistemlerinde vmtoolsd olarak adlandırılır.

 • Sanal makine güç işlemlerini gerçekleştirir. Çeşitli güç işlemleri sırasında sanal makine işletim sistemlerinde sağlanan VMware tarafından sağlanan veya kullanıcı tarafından yapılandırılan komut dosyalarını çalıştırır.
 • Sanal makine otomasyonunu geliştirmek için konuk işletim sisteminde programları, komutları ve dosya sistemi işlemlerini çalıştırır.
 • Sanal makine ağ, disk ve bellek kullanım bilgilerini düzenli olarak toplar.
 • Sanal makine işletim sisteminden Hypervisor sunucusna kalp atışı (heartbeat) oluşturur, böylece VMware High Availability sanal makine işletim sistemlerinin kullanılabilirliğini belirleyebilir.
 • Sanal makine işletim sistemi ile hypervisor veya istemci masaüstleri arasında saatleri senkronize eder.
 • Ana bilgisayarın dosya sistemi tutarlı konuk anlık görüntülerini yakalayabilmesi için konuk dosya sistemlerini sorgular.
 • Sanal makine dosya sistemlerini silerken pre-freeze-script.bat ve post-thaw-script.bat dosyalarını çalıştırır.
 • Sanal makineleri açtıktan hemen sonra işletim sistemlerini özelleştirir.
 • VMware Workstation ve VMware Fusion’daki fiziksel bilgisayar ile sanal makine arasında dosya sistemleri arasında paylaşılan klasörleri özelliğini etkinleştirir.
 • Sanal makine işletim sistemleri ile Hypervisor arasında metin, grafik ve dosyaların kopyalanmasını ve yapıştırılmasını sağlar.

VMware Device Drivers: Aygıt sürücüleri ses, grafik, ağ iletişimi ve depolama performansını iyileştirir. Özel bir VMware Tools yükleme veya yeniden yükleme işlemi gerçekleştirirseniz, hangi sürücülerin yükleneceğini seçebilirsiniz. VMware Tools yüklediğinizde yüklenen sürücü grubu, konuk işletim sistemine ve VMware ürününe bağlıdır.

VMware Tools ile aşağıdaki aygıt sürücüleri dahil edilebilir.

 • SVGA Driver: Bu sanal sürücü 32 bit ekranlar, yüksek ekran çözünürlüğü ve çok daha hızlı grafik performansı sağlar. VMware Tools yüklediğinizde, sanal bir SVGA sürücüsü varsayılan VGA sürücüsünün yerine geçer ve bu da yalnızca 640 X 480 çözünürlük ve 16 renkli grafik sağlar. İşletim sistemi Windows Vista veya üzeri olan Windows sanal işletim sistemlerinde VMware SVGA 3D (Microsoft – WDDM) sürücüsü yüklenir. Bu sürücü, SVGA sürücüsü ile aynı temel işlevselliği sağlar ve Windows Aero desteği de eklenmiş olur.
 • Paravirtual SCSI Driver: Sanal makine oluşturduğunuzda, sanal makinenin bir BusLogic bağdaştırıcısı kullanmasını istediğinizi belirlerseniz, sanal makine işletim sistemi VMware Tools’un sağladığı SCSI sürücüsünü kullanır. Paravirtual SCSI aygıtlarıyla kullanım için bir VMware Paravirtual SCSI sürücüsü dahildir. VMware Paravirtual SCSI bağdaştırıcıları için kullanılan bu sürücü, bazı sanallaştırılmış uygulamaların performansını artırır. Diğer depolama bağdaştırıcılarının sürücüleri ya işletim sistemiyle birlikte gelir ya da üçüncü taraf satıcılardan edinilebilir. Örneğin, Windows Server 2008 varsayılan olarak söz konusu işletim sistemi için en iyi performansı sağlayan LSI Logic SAS’ı kullanır. Bu durumda, işletim sistemi tarafından sağlanan LSI Logic SAS sürücüsü kullanılır.

VMware, BusLogic sanal SCSI adaptörünü kullanacak şekilde yapılandırılmış sanal makineler için özel bir SCSI sürücüsü sağlar. Sanal makineler, herhangi bir SCSI aygıtına erişmeleri gerekmiyorsa veya LSI Logic sanal SCSI bağdaştırıcısını kullanacak şekilde yapılandırılmışlarsa bu sürücüye ihtiyaç duymazlar. Sürücü, VMware Tools paketinin bir parçası olarak gelir veya VMware ESX / ESXi ile birlikte gelir. ESXi sunucu üzerinde, /vmimages/floppies/vmscsi.flp adresinde bir disket görüntüsü olarak kullanılabilir. Bu sürücü Windows XP, Windows Server 2003 veya Windows 2000’de kullanılabilir.

 • VMXNet NIC Driver: VMXNET ve VMXNET3 ağ sürücüleri ağ performansını artırır. Kullanılan sürücü kümesi, sanal makine için aygıt ayarlarını nasıl yapılandırdığınıza bağlıdır. Hangi konuk işletim sistemlerinin bu sürücüleri desteklediğini öğrenmek için VMware Bilgi Tabanında arama yapın. VMware Tools yüklediğinizde, bir VMXNET NIC sürücüsü varsayılan sürücüsünün yerini alır.
 • Fare Sürücüsü : Sanal fare sürücüsü, fare performansını artırır. Microsoft Terminal Services gibi üçüncü taraf araçlar kullanıyorsanız bu sürücü olması gereklidir.
 • Ses Sürücüsü: Bu ses sürücüsü 64 bit Windows XP, 32 bit Windows Server 2003, 64 bit Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows 7 ve Windows Vista konuk işletim sistemleri için gereklidir.
 • Guest Introspection Driver: İki sanal makine Introspection sürücüsü mevcuttur. File Introspection sürücüsü ve Network Introspection sürücüsüdür. İki sürücüyü ayrı olarak kurabilirsiniz. VMware Tools yüklediğinizde, varsayılan olarak sana makine Introspection sürücüleri yüklü gelmez.
 • File Guest Introspection Driver : Bu sürücü, anti-virus aracı olmadan virüsten koruma taramaları gerçekleştirmek için hipervizörü kullanır. Bu strateji kaynak sıkıntılarını önler ve bellek kullanımını optimize etmek için kullanılır.
 • Network Introspection Driver: Bu sürücü vSphere Activity Monitoring için NSX’i desteklemek için kullanılır.
 • Memory Controller Driver: Bu sürücü bellek balonlaması (memory ballooning) için gereklidir ve VMware vSphere kullanıyorsanız önerilir. Bu sürücünün hariç tutulması, vSphere dağıtımında sanal makinenin bellek yönetimi özelliklerini engeller.
 • Otomatik yedekleme yapmayı destekleyen modüller ve sürücüler; Sanal makine işletim sistemi Windows Vista, Windows Server 2003 veya daha yeni bir Windows işletim sistemiyse, Volume Shadow Copy Services (VSS) modülü yüklenir. Diğer eski Windows işletim sistemleri için Filesystem Sync sürücüsü yüklüdür. Bu modüller, VMware vSphere ile tümleşik harici üçüncü taraf yedekleme yazılımlarının uygulamada ( Veeam, Netbackup vb.) tutarlı snapshot oluşturmasına izin verir. Snapshot işlemi sırasında belirli işlemler duraklatılır ve sanal makine diskleri sessiz duruma getirilir. Bu modüller ayrıca Linux işletim sisteminde hızlı snapshot teknolojisini de destekler.
 • VMCI ve VMCI Soket Sürücüleri; Virtual Machine Communication (Sanal Makine İletişim Arabirimi) sürücüsü, sanal makineler ve üzerinde çalıştıkları sanallaştırma sunucuları arasında hızlı ve verimli iletişimi destekler. Uygulama geliştiriciler VMCI sanal aygıtını kullanmak için istemci-sunucu uygulamalarını VMCI Sock (vsock) arabirimini kullanarak uygulamalarını yazabilir.
 • VMware drivers for Linux; Linux sürücüleri, işletim sistemi yüklemeniz sırasında otomatik olarak yüklenir ve işletim sistemi kurulumundan sonra sürücüleri ayrı olarak yükleme gereğini ortadan kaldırır. VMware, VMware paravirtual sürücüleri, VMXNET, VMXNET3 ve çekirdek modülleri için kaynak kodunu etkin bir şekilde korur ve yeni işletim sistemi sürümleri oluşturan tüm Linux dağıtımları otomatik olarak en son VMware sürücülerini içerir.
 • VMHFS sürücüsü: VMware Workstation veya Vmware Fusion kullanıyorsanız, Shard Folder bileşenini yükleyebilirsiniz. Shared Folder ile, dosyaları sanal makineler ve ana bilgisayar arasında kolayca paylaşabilirsiniz. VMHGFS sürücüsü, sanal makine işletim sisteminden -> ana makine dosya sistemine dosya sistemi yönlendirmesine izin veren bir dosya sistemi yeniden yönlendiricisidir. Bu sürücü, shared Folder özelliğinin istemci bileşenidir ve ağa bağlı olmayan NFS ve CIFS dosya paylaşımına kullanımı kolay bir alternatif sağlar. Linux Çekirdek sürümü 4.0.0 ve sonraki sürümlere sahip Linux dağıtımları için, çekirdek modu istemcisinin yerine yeni bir FUSE tabanlı shared folder istemcisi kullanılır.

VMware User Process

VMware kullanıcı işlemiyle, bu özellikleri destekleyen VMware ürünleriyle kopyalama ve yapıştırma, sürükleme ve bırakma gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Linux, Solaris, Windows ve FreeBSD konuk işletim sistemlerinde VMware Tools, fit-guest-to-window özelliğini uygulayan VMware User işlemi yürütülebilir dosyasını kullanır.

Bir Windows sanal makine işletim sisteminde oturum açtığınızda kullanıcı işlemi otomatik olarak başlar. Linux’ta, bir Desktop Environment oturumu başlattığınızda kullanıcı işlemi başlar. Kullanıcı işlemi manuel olarak da başlatılabilir. Bu işlemin program dosyası Windows sanal makine işletim sistemlerinde vmtoolsd.exe ve Linux, Solaris ve FreeBSD konuk işletim sistemlerinde vmtoolsd olarak adlandırılır.

VMware User Process aşağıdaki görevleri destekler;

 • Sanal makine işletim sistemi ile vSphere Web Client veya VMware Workstation, Fusion veya Player ile ana bilgisayar işletim sistemi arasında metnin kopyalanmasını ve yapıştırılmasını sağlar. Workstation veya Fusion ile kullanılan sanal makineler için, ana bilgisayar işletim sistemi ile Windows, Linux, Solaris ve FreeBSD konuk işletim sistemleri arasında dosya kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
 • Linux, Solaris, Windows ve FreeBSD sanal makine işletim sistemlerinde, SVGA sürücüsü yüklü değilse işaretçiyi (mause) tutar ve geri bırakır.
 • Linux, Solaris ve FreeBSD sanal makine işletim sistemlerinde, tam ekran modunda çalışıyorsa, sanal makinenin ekran görüntü çözünürlüğünü vSphere Web Client veya Workstation, Fusion veya Player ana bilgisayar işletim sisteminin ekran çözünürlüğüne sığdırır.
 • VMware Workstation veya VMware Fusion ile kullanılan sanal makineler için, dosyaları ana bilgisayar işletim sistemi ile Windows, Linux, Solaris ve FreeBSD konuk işletim sistemleri arasında sürüklemenizi sağlar.

VMware Tools 3 farklı formatta sağlanır;

ISO : ürün ile birlikte paketlenir ve VMware ürününe ve sanal makineye yüklenir. Sanal makineye bağlı olarak kurulum prosedürleri farklılık gösterir (Linux, Windows, BSD). VMware Tools desteklenen sanal makine işletim sistemi için farklı bir ISO dosyası sağlar. Mac OS X, Windows, Linux, Unix, NetWare, Solaris ve BSD.

Operating System Specific Package (OSPs) : işletim sistemine özgüdür. Linux dağıtımlarının belirli sürümleri için VMware tarafından oluşturulan ve sağlanan indirilebilir ikili paketlerdir. Bu tür özellikle eski tür Redhat (RHEL) 6 gibi eski sürümler için mevcuttur. Linux’un en güncel sürümlerinde Open-VM-Tools bulur ve OSP’leri ayrı ayrı yükleme gereği ortadan kaldırır. OSP’ler, desteklenen sanal makine işletim sistemlerinin yerel paket biçimlerini ve “rpm” ve “deb” gibi standartlarını kullanan VMware Tools için bir paketleme ve dağıtım mekanizmasıdır. Standart VMware Tools kurulum mekanizmalarına bir alternatif sunan OSP’ler, o işletim sistemine uygun olarak VMware Tools’u otomatik olarak indirmek, kurmak ve yönetmek için işletim sisteminizin yerel güncelleme mekanizmalarından yararlanır. OSP’lerle, konuk içinden VMware Tools’u diğer standart yazılımlarda olduğu gibi yönetirsiniz.

VMware eski işletim sistemleri için OSP’ler sağlar. Daha yeni işletim sistemleri için, satıcı veya topluluk işletim sisteminin bir parçası olarak open-vm-tools sağlar ve VMware bu işletim sistemleri ile birlikte gelen open-vm-tools kullanmanızı önerir. VMware, açık vm araçlarının kullanılabildiği işletim sistemi için OSP sağlamaz. Open-vm-tools hakkında daha fazla bilgi edinmek için github da yayınlanan open-vm-tools projesini inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki listede VMware’in desteklediği ve OSP’leri sağladığı sanal makine işletim sistemleri tanımlanmaktadır. Genel olarak, yeni işletim sistemi sürümleri yalnızca daha yeni platform sürümlerinde desteklenir. Ayrıntılı sanal makine işletim sistemi desteği için VMware Compatibility Guide inceleyiniz.

Sanal makine işletim sistemleri için uygun olan OSP indirmek için https://packages.vmware.com/tools adresini kullanabilirsiniz.

Open VM Tools (OVT) : VMware Tools’un açık kaynaklı uygulamasıdır ve bir VMware ortamında sanal makinelerin işlevselliğini, yönetimini ve yönetimini geliştiren bir dizi sanallaştırma yardımcı programından oluşur. OVT’ler genellikle sistem yöneticilerinin diğer Linux paketlerinin yanında VMware Tools’u zahmetsizce kurması ve güncellemesine izin verir. Son kullanıcı sanal makineleri VMware sanal altyapısına verimli bir şekilde dağıtmak için en iyi kullanıma hazır deneyimi elde eder. İşletim sistemi bakım güncellemeleri ve yamaları ile open-vm-tools paketlerindeki güncellemeler sağlandığından, işletim giderlerini ve sanal makine kapalı kalma süresini azaltır. Bu, VMware Tools güncellemeleri için ayrı bakım döngülerini ortadan kaldırır.

Open VM Tools paket içeriği

open-vm-tools paketi : Bu paket, vmtoolsd dahil olmak üzere temel open-vm-tools kullanıcı alanı programlarını ve kitaplıklarını içerir. Bu paket tarafından etkinleştirilen özellikler;

 • Sanal makine işletim sistemi saatinin sanallaştırma platformu ile senkronizasyonun sağlanması.
 • Hypervisor sistemin sanal makinenin güç işlemleri (kapatılması) ve dosya sistemi sessizleştirmesi (file system quiescing) gerçekleştirmesini sağlar.
 • vSphere High Availability’yi (HA) desteklemek için sanal makineden, sanallaştırma altyapısına bir kalp atışı (heartbeat) sağlar.
 • Sanal makine işletim sistemi hakkındaki bilgileri, kaynak kullanımı ve ağ bilgileri de dahil olmak üzere sanallaştırma platformu envanterine kaydedilmesini sağlar.
 • Sanal makine işletim sistemi içinde çeşitli işlemleri, sanallaştırma altyapısından gerçekleştirmek için güvenli ve kimliği doğrulanmış bir mekanizma ile sağlar.

open-vm-tools-desktop paketi : Bu isteğe bağlı paket, sanal makinelerin etkileşimli işlevselliğini geliştirmek için ek kullanıcı alanı programları ve kitaplıklarıyla genişletir.

 • Konuk ekranının ana bilgisayar konsolu penceresine veya vSphere için VMware Remote Console Windows uyacak şekilde yeniden boyutlandırılmasını sağlar.
 • Ana makine ve konuk kullanıcı arayüzü (her iki yönde) arasında metin kopyalama ve yapıştırma işlemini etkinleştirir İş istasyonu ve VMware Fusion ürünleri (vSphere’de desteklenmez).
 • Açık vm araçları işlevini genişletebilen veya özelleştirebilen ek eklentileri kabul eder.

open-vm-tools-devel paketi : Bu isteğe bağlı paket, open-vm-tools kullanarak uygulama geliştirmede kullanılmak üzere open-vm-toosl ek kullanıcı alanı kitaplıklarıyla genişletir. Paket içeriği: Vmtoolsd eklentileri geliştirmek için kütüphaneler ve kütüphaneler için belgeleri kapsar.

open-vm-tools-debuginfo paketi : Bu isteğe bağlı paket, açık vm araçlarında hata ayıklamak için ek ikili dosyalar ve kaynak kodu içerir.