1. Anasayfa
  2. VMware vRealize Operation Manager (vROPS)

VMware vRealize Operations Manager (vROPS) Lisanslama Modelleri


VMware vSphere’in lisanslanmasında olduğu gibi, VMware vRealize Operations Manager lisanslanması bazen kafa karıştırıcı olabilir. Size vROPS lisansının nasıl işlediğine dair bilgi veriyor olacağım.

vRealize Operations’ı satın alma konusunda ciddiyseniz, VMware’deki bir lisanslama uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim. Dolayısıyla vRealize Operations, gerçekte üç farklı lisanslama biriminde satılır;

PLU (Portable Licensing Unit): VMware vRealize Suite, vSphere’de, üçüncü taraf hipervizörlerde, fiziksel sunucularda veya desteklenen public cloud’da şirket içinde olup olmadıklarına bakılmaksızın müşterilere iş yüklerini yönetme esnekliği sağlayan bir Taşınabilir Lisans Birimi (PLU) kullanılarak lisanslanmıştır. Taşınabilir lisans birimi, iş yüklerini vSphere’den diğer hipervizörlere, fiziksel sunuculara veya public cloud’a taşımanıza olanak tanır. Dolayısıyla, PLU’ya sahip olduğunuzda, iş yükünüz nereye taşınırsa taşınsın bu lisans taşınabilirdir. Yani bir PLU, sınırsız sanal makinelerle 1 vSphere CPU’ya eşittir. Bunun anlamı, eğer VMware vSphere çalıştırıyorsanız ve vROPS kullanıyorsanız ve bir PLU satın aldıysanız, bunu bir vSphere CPU’ya uygulayabilir ve sınırsız sayıda sanal makine çalıştırabilirsiniz. Bir PLU, sınırsız sanal makineye sahip; AWS CPU üzerindeki bir VMware bulutuna eşit olabilir. Bir PLU, desteklenen public cloud veya 3.party hipervizörlere veya hatta fiziksel sunuculara yerleştirilmiş en fazla 15 OSI veya işletim sistemi örneğine eşit olabilir. Böylece, bu PLU’nun size lisansınız için nasıl muazzam bir taşınabilirlik sağladığını görebilirsiniz. Taşınabilir lisans birimi, vCloud Suite ve vRealize Suite için geçerlidir. Dolayısıyla, vRealize Suite’i satın alırsanız ve taşınabilir lisans birimi seçeneğini kullanırsanız, sanal makineleriniz başlangıç ​​için vSphere üzerinde çalışıyorsa, bu PLU, sınırsız sanal makinelere sahip bir CPU’ya eşittir. Ancak bu sanal makineleri AWS veya diğer public cloud’a VMware bulutuna taşırsanız, bu iş yüklerini satın aldığınız vRealize Suite ve PLU seçeneğiyle yine de izleyebilirsiniz.

PLU’da Lisans değiştirme veya dönüştürme gerekli değildir. Bir PLU, AWS CPU üzerinde bir şirket içi vSphere CPU’da veya bir VMware Cloud üzerinde dağıtılan sınırsız işletim sistemi örneklerini (OSI’ler) / sanal makineleri (VM’ler) yönetmek için vRealize Suite’in kullanılmasına olanak tanır. Alternatif olarak, vRealize Suite, diğer desteklenen genel bulutlara veya üçüncü taraf hipervizörlere ve fiziksel sunuculara yerleştirilen 15 adede kadar OSI’yi yönetebilir.

vRealize Operations Manager’in diğer bir lisans seçeneği, sınırsız sanal makineli işlemci başına seçeneğidir. Bu lisanslama modeli; vRealize Operations Manager Standard ve Advanced sürümlerinin yanı sıra vRealize Log Insight ve vRealize Business for Cloud Advanced Edition için de geçerlidir.

Buradaki üçüncü seçen; sanal makine başınadır. vRealize Operations Standard, Advanced veya Enterprise satın alıyorsanız, vRealize Log Insight veya vRealize Business for Cloud da sanal makine başına seçeneğini tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla, vRealize İşlemleri için lisans almayı düşünürken burada gerçekten üç farklı seçeneğiniz var.

Örneğin; vRealize Operations Enterprise Edition’ı seçtiniz ve böylece vROp’lardan gerçekten en iyi şekilde yararlanabileceklerini ve maksimum sayıda yönetim paketi ve üçüncü taraf entegrasyonuna erişebileceklerini varsayalım. vRealize Operations Enterprise’ı tek başına istiyorlarsa, sanal makine başına seçeneğiyle gidebilirlerdi. Ancak, vRealize Suite’e ve vRealize Operations Enterprise’ı içeren belirli bir sürüme yükseltme yapmak istiyorlarsa, vRealize Operations ve özellikle vRealize Suite için PLU lisanslama seçeneğinden yararlanabilirler.