1. Anasayfa
  2. Microsoft Exchange Server

Exchange Server Deployment Assistant


Exchange Server Deployment Assistant; yapınız için yeni bir Exchange Server kurmayı ya da mevcuttaki Exchange Server sunucunuzu Exchange Server 2013 veya Exchange Server 2016 sürümüne yükseltme planlamanız durumunda başvuracağımız oldukça faydalı bir uygulamadır. Ayrıca bu uygulama ile Exchange Server on-promises uygulamanızı Office 365’e geçişi için yapılması gereken hazırlıkları ve geçiş adımları ile yol gösterir.

Microsoft tarafından hazırlanan bu web tabanlı uygulama ile; Exchange Server senaryolarında sizlere birkaç soru sorarak yapacağınız bu işlemlerde sizlere adım adım yol gösterecektir. Bu araç ile; Exchange Server 2016 kurulum için gerekli olan; işletim sisteminizin Exchange Server kurulumuna hazırlanması, Active Directory Schema hazırlığı, güvenlik duvarı kuralları, DNS yapılandırması ve sertifika yapılandırması gibi kurulum öncesi hazırlıkları yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra kurulum adımları ve kurulum sonrasındaki genel yapılandırma adımları, Edge Server kurulumu (gerekiyorsa), Office Online Server kurulumu, Public Folder, Accepted domain,  e-mail adress Policy, Internal URL, Externa URL yapılandırılması ve Sertifika yapılandırılmaları yapılır ve sihirbazın son aşamalarında; yükleme sonrasında kontrol edilmesi gereken adımları (Checklist complete) ve Microsoft Remote Connectivity Analyzer Tool ile dış ağdan erişiminizi kontrol etmeniz için ilgili bölümlere yönlendirecektir. Ayrıca Exchange Server Deployment Assistant ile mevcutta kullandığınız, Exchange Server sunucunuz ile Exchange Online veya Office 365 ‘e taşınmasında yapmanız gerekenleri de detaylı olarak açıklamaktadır.

Exchange Server Deployment Assistant’i aşağıdaki dağıtım senaryoları için kullanabilirsiniz.

On-Promisses: şirket içi kurulum olarak da adlandırılmaktadır. Kendi veri merkeziniz için yaptığınız kurulum senaryoların için seçebilirsiniz. Bu seçenekte; yeni bir Exchange Server 2016 kurulumu veya Exchange Server 2010 veya Exchange Server 2013 den yükseltme senaryolarını yapabilirsiniz.

Hybrid : Şirket içi veri merkezinizdeki Exchange Server barındırıyor ve Office 365 Exchange Online tarafına geçiş yapılması gereken bir senaryoda bu seçeneği seçebilirsiniz.

Cloud Only (Exchange Online) : Veri merkezinizde hiçbir kurulum yapmadan Microsoft Cloud servisleri üzerinden Exchange Online hizmetini başlatmak için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Exchange Server 2019 kuruluş yerinde (On-Premises) kurulum

Yeni bir Exchange Server 2019 kurulumu.

Exchange Server 2010’tan Exchange 2019’ya yükseltme.

Exchange Server 2013’ten Exchange 2019’ya yükseltme (yakın zamanda kullanıma sunulacaktır).

Karışık (Mixed) Exchange Server 2010 ve Exchange Server 2013 yapısından; Exchange Server 2019’ya yükseltme (yakın zamanda kullanıma sunulacaktır).

Exchange 2019 Hybrid (On-Premises + Exchange Online)

Exchange Server 2019 Hybrid dağıtım senaryoları yakın zamanda kullanıma sunulacaktır.

Exchange Server 2013 kuruluş yerinde (On-Premises) kurulum

Yeni bir Exchange Server 2013 kurulumu.

Exchange Server 2010’dan Exchange 2013’e yükseltme.

Exchange Server 2007’den Exchange 2013’e yükseltme.

Karışık (Mixed) Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2010 yapısından; Exchange Server 2013’e yükseltme.

Exchange 2013 Hybrid (On-Premises + Exchange Online)

Exchange 2013 on-premises ile Exchange Online

Exchange 2010 on-premises ile Exchange Online

Exchange 2007 on-premises ile Exchange Online

Office 365 ve Exchange Online e-posta taşıma seçenekleri

Not: Yapınızda Exchange Server 2003 varsa ve Office 365 ile yeni bir hybrid dağıtımı planlamanız durumunda ilk önce Exchange Server 2010 SP3’ü çalıştıran bir veya birden fazla sunucu kurmanız gerekecektir. Bunu yapmak için Exchange Server Deployment Assistant’da Exchange Server 2010 hybrid dağıtım seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim.